logo
Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
imieniny:
Martyny, Macieja, Teofila, Batyldy  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Grzegorz Misiewicz
Wielki Tydzień 2022: Każdy dzień ma znaczenie
 


 

 
Publikujemy:

Wielki Tydzień 2022

każdy dzień ma znaczenie

 

Co roku towarzyszymy Jezusowi w Jego drodze na krzyż, po drodze wiwatujemy w tłumem wołając Hosanna, obserwujemy, jak Maria namaszcza Mu stopy, wzruszamy się obmyciem stóp uczniom, z oburzeniem (a może i smutkiem) patrzymy na działania Judasza, widzimy pojmanie, wreszcie sąd i całą drogę krzyżową aż do ukrzyżowania. Wtedy wyczekujemy pustego grobu i Zmartwychwstałego. Wiele innych wydarzeń ma miejsce w tygodniu poprzedzającym Wielką Noc, a niejednokrotnie umykają one naszej uwadze. Tymczasem te słowa, gesty, sytuacje mają znaczenie. Każdy dzień ma znaczenie.

 

czym jest projekt: każdy dzień ma znaczenie?

 

W niezwykłym, autorskim projekcie Grzegorz Misiewicz (m.in. autor scenariusza do filmu Bądź Wielki przed Bogiem, i zaangażowany w wiele innych projektów) prowadzi szereg rozmów z ks. prof. Januszem Lemańskim.

 

https://katoflix.com/film/wielki-tydzien

 

16-odcinkowy materiał poświęcony jest omówieniu poszczególnych wydarzeń Wielkiego Tygodnia, od soboty wieczorem przed Niedzielą Palmową, do poranka Niedzieli Zmartwychwstania. Zawiera rzetelną wiedzę na temat wydarzeń jakie miały miejsce w każdym dniu Wielkiego Tygodnia.

 

Każda rozmowa może być traktowana jako film lub podcast i trwa około 30-40 minut. Grzegorz Misiewicz i ks. prof. Janusz Lemański wspólnie wyjaśniają to, co zapisali Ewangeliści o wydarzeniach w Jerozolimie i jej okolicach.

 

Z radością proponujemy ten materiał jako rekolekcje wielkotygodniowe 2022. Dzięki nowym informacjom, nowej perspektywie będziemy mogli lepiej zrozumieć czas poprzedzający Zmartwychwstanie, czas wielkiej ciemności i ludzkiego sądu nad Synem Człowieczym. Co musiał czuć i myśleć Sprawiedliwy, i Ten, którego kości nie zostały połamane, Baranek Boży, który (z)gładzi(ł) grzechy świata. Jakich ludzi spotkał? Które gesty warto odczytać jako głęboko symboliczne? Które proporoctwa zostały wypełnione?

 

Ta perspektywa pozwoli nam z wdzięcznością i nową nadzieją wejść w Niedzielny poranek Wielkiej Nocy. Czasy są wyjątkowo trudne, dlatego tym bardziej nie zapominajmy, że Zmartwychwstały Pan jest Tym, który wypowiada ostatnie słowo.

Jak zobaczyć materiały rekolekcyjne?

 

Aby zobaczyć kolejne premierowe odcinki zapraszamy na stronę Katoflix.pl, którą stworzyliśmy z myślą o wartościowych filmach i materiałach filmowych, wywiadach, dokumentach. Tam prosimy o założenie konta (nie wymaga to żadnych płatności) lub zalogowanie się. Materiał jest dostępny w całości za darmo. A każdy odcinek będzie się pojawiał w omawiany dniu.

 

Pierwszy odcinek do zobaczenia już od soboty 9.04.2022

 

 

 
Zobacz także
Jessica Hausner
Ludzie, którzy doznają cudownego uzdrowienia często zadają sobie pytanie, czemu zawdzięczają swój "sukces" – czym sobie "zasłużyli" na ten cud. Warto próbować postępować jak dobry chrześcijanin, by zasłużyć na uleczenie, czy też może cuda są całkowicie przypadkowe? To bardzo istotny element mojego filmu...
 
Marian Grabowski

Gdy czytamy ewangeliczne opisy uleczeń, to widać, że Jezus zasadniczo uzdrawia słowem. Czasem dotyka chorego. Teraz jednak przyprowadzają Mu człowieka głuchego. Ten słowa nie usłyszy. Sami chyba to wiedzą, bo proszą, by położył na niego rękę. Dlaczego Jezus zachowuje się tak nietypowo dla siebie? Czyżby kształtował „słowo”, które może „usłyszeć” człowiek głuchy?

 
o. Piotr Hensel OCD
Winniśmy więcej mówić o kryzysie wzajemnych relacji kobiet i mężczyzn. To jest problem. Są one bowiem dzisiaj naznaczone rywalizacją, podejrzliwością, walką, napięciem. Widać to w mediach, polityce, biznesie, a nawet w Kościele. Stawiany problem święceń kapłańskich dla kobiet nie jest przecież wynikiem rozeznania teologicznego, ale ulegania pewnej modzie na "promocję" kobiety w Kościele.
 
 
___________________

 reklama

katolicyzm