logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Grzegorz Misiewicz
Wielki Tydzień 2022: Każdy dzień ma znaczenie
 


 

 
Publikujemy:

Wielki Tydzień 2022

każdy dzień ma znaczenie

 

Co roku towarzyszymy Jezusowi w Jego drodze na krzyż, po drodze wiwatujemy w tłumem wołając Hosanna, obserwujemy, jak Maria namaszcza Mu stopy, wzruszamy się obmyciem stóp uczniom, z oburzeniem (a może i smutkiem) patrzymy na działania Judasza, widzimy pojmanie, wreszcie sąd i całą drogę krzyżową aż do ukrzyżowania. Wtedy wyczekujemy pustego grobu i Zmartwychwstałego. Wiele innych wydarzeń ma miejsce w tygodniu poprzedzającym Wielką Noc, a niejednokrotnie umykają one naszej uwadze. Tymczasem te słowa, gesty, sytuacje mają znaczenie. Każdy dzień ma znaczenie.

 

czym jest projekt: każdy dzień ma znaczenie?

 

W niezwykłym, autorskim projekcie Grzegorz Misiewicz (m.in. autor scenariusza do filmu Bądź Wielki przed Bogiem, i zaangażowany w wiele innych projektów) prowadzi szereg rozmów z ks. prof. Januszem Lemańskim.

 

https://katoflix.com/film/wielki-tydzien

 

16-odcinkowy materiał poświęcony jest omówieniu poszczególnych wydarzeń Wielkiego Tygodnia, od soboty wieczorem przed Niedzielą Palmową, do poranka Niedzieli Zmartwychwstania. Zawiera rzetelną wiedzę na temat wydarzeń jakie miały miejsce w każdym dniu Wielkiego Tygodnia.

 

Każda rozmowa może być traktowana jako film lub podcast i trwa około 30-40 minut. Grzegorz Misiewicz i ks. prof. Janusz Lemański wspólnie wyjaśniają to, co zapisali Ewangeliści o wydarzeniach w Jerozolimie i jej okolicach.

 

Z radością proponujemy ten materiał jako rekolekcje wielkotygodniowe 2022. Dzięki nowym informacjom, nowej perspektywie będziemy mogli lepiej zrozumieć czas poprzedzający Zmartwychwstanie, czas wielkiej ciemności i ludzkiego sądu nad Synem Człowieczym. Co musiał czuć i myśleć Sprawiedliwy, i Ten, którego kości nie zostały połamane, Baranek Boży, który (z)gładzi(ł) grzechy świata. Jakich ludzi spotkał? Które gesty warto odczytać jako głęboko symboliczne? Które proporoctwa zostały wypełnione?

 

Ta perspektywa pozwoli nam z wdzięcznością i nową nadzieją wejść w Niedzielny poranek Wielkiej Nocy. Czasy są wyjątkowo trudne, dlatego tym bardziej nie zapominajmy, że Zmartwychwstały Pan jest Tym, który wypowiada ostatnie słowo.

Jak zobaczyć materiały rekolekcyjne?

 

Aby zobaczyć kolejne premierowe odcinki zapraszamy na stronę Katoflix.pl, którą stworzyliśmy z myślą o wartościowych filmach i materiałach filmowych, wywiadach, dokumentach. Tam prosimy o założenie konta (nie wymaga to żadnych płatności) lub zalogowanie się. Materiał jest dostępny w całości za darmo. A każdy odcinek będzie się pojawiał w omawiany dniu.

 

Pierwszy odcinek do zobaczenia już od soboty 9.04.2022

 

 

 
Zobacz także
Przemysław Radzyński
Człowiek, który zostaje diakonem staje się osobą duchowną. Znakomita większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Ci, do których dociera tylko słowo „duchowną” widząc, że kandydat jest małżonkiem oburzają się na to i mówią, że to jest obejście celibatu. Jak ktoś chce być duchownym, to niech idzie do seminarium, a nie coś ściemnia i na około próbuje dojść do ołtarza z żoną u boku. To ogromne niezrozumienie tego, do czego diakon jest przeznaczony. 

Z ks. dr hab. Dariuszem Iwańskim rozmawia Przemysław Radzyński
 
Ewelina Gładysz
Składniki podstawowe: ona i on. Dobrze wypłukać (głównie z przeszłości) i namoczyć aż zmiękną (ważne jest osiągnięcie stanu zwanego gotowością). Włożyć do sakramentalnego rondla małżeństwa, latami dusić na małym ogniu i uważać, żeby się nie przypiekło. Do tego dołożyć tonę miłości, kilogramy wyrozumiałości i czułości – wymieszać. Podlewać dwiema szklankami ciepłych słów na dzień dobry i na dobranoc. Przebaczenie pokroić na małe kawałki, dodawać w razie potrzeby. Całość przykryć lnianą ściereczką i skierować w stronę Nieba. Czekać aż wyrośnie.
 
s. dr Karmela Katarzyna Sługocka OP

Miejsce wydarzenia to Betania, z hebr. dom nędzy. Jezus na sześć dni przed Paschą przybył to do domu Łazarza. Jest też mowa o tym, że Marta, siostra Łazarza, posługiwała podczas uczty, a Maria namaściła nogi Jezusa drogocennym olejkiem. O tym, że jest to rodzeństwo, autor informuje czytelnika we wcześniejszej perykopie, gdy opowiada o wskrzeszeniu Łazarza. Ewangelista Marek także opowiada o tym, że zanim Jezus poniósł śmierć na krzyżu, jakaś kobieta podczas uczty namaściła Go drogocennym olejkiem, ale te opowiadania różnią się od siebie..

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS