logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Upoważnienie do udzielania Komunii świętej
materiał własny
 


Upoważnienie do udzielania Komunii świętej

Kto może pozwolić osobom świeckim i zakonnym do rozdawania Komunii świętej?

Ordynariusz diecezji (biskup miejscowy) lub upoważniony przez niego kapłan mogą wyznaczyć wyraźnie i imiennie odpowiednio przygotowaną osobę świecką lub zakonną do rozdawania wiernym Komunii świętej. Przy wyborze osoby biskup miejscowy możliwie uwzględnia następującą kolejność: lektor, alumn Wyższego Seminarium Duchownego, zakonnik, zakonnica, katecheta, zwyczajny wierny.

Ordynariusz miejsca może również powierzyć kapłanom władzę wyznaczania nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej. Wówczas upoważniony kapłan może jednorazowo, w przypadku konieczności, wybrać odpowiednią osobę i zlecić jej udzielanie Komunii. Kapłan nieupoważniony przez biskupa nie może powierzyć tego zadania nawet w przypadku konieczności.

W zakonach męskich i żeńskich biskup może przyznać prawo udzielania Komunii przełożonemu lub przełożonej albo ich zastępcom. Mogą oni zanosić ją także chorym, którzy przebywają w obrębie domu zakonnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W przeszłości mówiło się, że Polski Kościół Narodowy jest "wrzodem" na ciele katolickiego społeczeństwa polskiego w Stanach Zjednoczonych, że jest ogniskiem ropy, którą należy usunąć, że hodurowszczyzna jest herezją, która bałamuci umysły prostych ludzi. Czy rzeczywiście narodowcy są jeszcze takim niebezpieczeństwem?
 
o. Ryszard Andrzejewski CSMA
„Nie mów: «Zgrzeszyłem i cóż mi się stało?» Albowiem Pan jest cierpliwy. Nie bądź tak pewny darowania ci win, byś miał dodawać grzech do grzechu. Nie mów: «Jego miłosierdzie zgładzi mnóstwo moich grzechów». U Niego jest miłosierdzie, ale i zapalczywość, a na grzeszników spadnie Jego gniew karzący” (Syr 5, 4-6). Czy człowiek swoimi grzechami jest w stanie umniejszyć godność Boga? Czy może Boga zdetronizować? Odpowiedź jest tylko jedna: Żadną miarą!
 
Przemysław Radzyński
Można robić rachunek sumienia śledząc przykazania Dekalogu. Ale można też posłużyć się np. Hymnem do Miłości św. Pawła. Generalnie spowiedź jest zetknięciem się z Panem Bogiem, który jest miłością. Najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Niektórzy praktykują, że w miejsce słowa „miłość” wstawiają swoje imię. I wtedy trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: czy Andrzej cierpliwy jest, łaskawy jest? 

O pięciu warunkach dobrej spowiedzi opowiada o. Andrzej Tupek SP, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie i kapłan z wieloletnim stażem nie tylko w konfesjonale. Rozmawiał Przemysław Radzyński
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS