logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Hipolit Lipiński OFM
Święty Franciszek - patron ekolgów i zwiastun pokoju
Franciszkański Świat
 


 
 Posługiwanie Ojca św., Jana Pawła II, w Kościele Powszechnym było szczególnie związane z postacią św. Franciszka z Asyżu. Na progu swego Pontyfikatu, 5 listopada 1978 r., odbył pielgrzymkę do grobu św. Franciszka. Prosił Go, aby pomógł „przybliżyć nam Chrystusa Kościołowi i dzisiejszemu światu”. Do naśladowców św. Franciszka zwrócił się z następującymi słowami: „Służcie Panu z radością. Bądźcie sługami Jego ludu z radością, gdyż św. Franciszek chciał, byście byli radosnymi sługami ludzkości, zdolnymi, by wszędzie zapalać lampę nadziei, ufności, optymizmu, które mają swe źródło w samym Panu. Przykładem niech wam będzie teraz i zawsze, nasz wspólny święty Patron, św. Franciszek z Asyżu”.
 
29 listopada 1979 r. Jan Paweł II wydał dokument (Breve apostolskie) zaczynający się od słów: „Inter Sanctos”, w którym ogłosił św. Franciszka patronem ekologów (ludzi zajmujących się ochroną środowiska naturalnego), ponieważ „pośród świętych i pośród wielkich ludzi, którzy z szacunkiem traktowali przyrodę, jako cudowny dar Boga ofiarowany rodzajowi ludzkiemu, bardzo słusznie wymienia się św. Franciszka z Asyżu”.
 
25 stycznia 1986 r. Ojciec św. ogłosił dzień 27 października 1986 roku, Dniem modłów o pokój w świecie. Zaprosił na ten dzień przedstawicieli wszystkich religii chrześcijańskich i niechrześcijańskich, do Asyżu, do miasta, w którym urodził się, żył, działał i umarł św. Franciszek - inicjator powszechnego braterstwa, zwiastun pokoju wśród ludzi. Na apel Papieża ponad 150 przedstawicieli dwunastu głównych religii świata zgromadziło się po raz pierwszy w historii, by razem z Janem Pawłem II modlić się w Asyżu o pokój na naszym globie. Chciejmy zatem przyjrzeć się pokrótce, jak ten zwolennik powszechnego braterstwa odnosił się do wszystkich stworzeń i przyrody oraz z jakim zaangażowaniem i prostotą podjął misję Zwiastuna pokoju.
 
Patron ekologów
 
Jednym z motywów, dla którego postać św. Franciszka z Asyżu spotyka się z sympatią i podziwem ludzi całego świata, bez względu na ich pochodzenie narodowe czy też przekonania religijne, jest jego postawa wobec stworzenia. Nie czując się zdolnym do oddawania chwały Bogu tak, jak On na to zasługuje, wzywa św. Franciszek na pomoc innych ludzi, zwierzęta, a nawet istoty nieożywione.
 
Franciszek a świat widzialny
 
Rzeczy świata widzialnego ofiarowują Franciszkowi niezwykle intensywne przeżywanie Boga. Stały się one dla niego niejako przeźroczyste na Boga. W stworzeniach spotyka on ciągle Stwórcę wszechświata, którego życiem, potęgą i miłosierdziem jest wypełniony i rozświetlony cały świat. Trzeba jednak wyjaśnić niektóre aspekty, mówiąc krótko - niepokojące, w miłości Franciszka do stworzeń.
 
 
 
1 2 3  następna
Zobacz także

Ojciec Święty Franciszek 6 sierpnia 2014 r. podczas środowej audiencji generalnej na Watykanie powiedział, że powinniśmy uczyć się na pamięć Błogosławieństw, tak jak uczymy się Bożych przykazań. Miłość totalna. Błogosławieństwa są dopełnieniem przykazań danych Mojżeszowi na górze, pokazują nam konkretne Boże przesłanie, które mamy realizować w życiu. Papież podkreślił, że Pan Jezus dał nam na Górze Błogosławieństw swoisty „rejestr”, i to według niego będziemy sądzeni.

 

Alberto Michelotti i Carlo Grisolia zmarli w odstępie czterdziestu dni latem 1980 r.: pierwszy spadł z alpejskiego lodowca w czterystumetrową przepaść – miał 22 lata; drugi, o dwa lata młodszy, zmarł na raka w szpitalnym łóżku. Należeli do tej same paczki. Jak mówią ich przyjaciela – obaj postanowili umieścić Boga w centrum swojego życia. 25 września 2008 r. rozpoczęto oficjalne starania o wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Jest to pierwsza para przyjaciół, których proces beatyfikacyjny trwa w tym samym czasie… 

 
Urszula Wolny

Pewnego dnia o. Marian przyprowadził mnie na plac przed świątynią boga Jagannath, która jest jednym z najświętszych miejsc hinduizmu. W czasie świąt przybywa do niej nawet milion pielgrzymów! Zapytałem o. Mariana, po co tam przyszliśmy? – rozpoczyna swoją opowieść o. Henryk Kałuża, werbista i postulator procesu beatyfikacyjnego o. Mariana Żelazka. 

 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS