logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty ustanowione przez Chrystusa
materiał własny
 


Sakramenty ustanowione przez Chrystusa

Ustanowienie niektórych sakramentów przez Chrystusa jest nam znane w szczegółach, np. chrztu, pokuty i Eucharystii. W przypadku małżeństwa, namaszczenia chorych, bierzmowania i kapłaństwa Nowy Testament nie notuje żadnych bezpośrednich słów ustanowienia ich przez Chrystusa. Skąd się zatem wzięła liczba siedmiu sakramentów?

Chrystus jest pierwotnym Sakramentem ( słowo "sakrament" znaczy tyle, co "rzecz święta", "tajemnica"), z którego wywodzą się wszystkie inne. Kościół jest świadom tego, że jest tylko sługą Chrystusa i szafarzem Bożych tajemnic (por. 1 Kor 4, 1). Stąd nie jest w mocy Kościoła ustanawiać sakramenty.

Pochodzą one z ustanowienia Chrystusa, jedynego Pośrednika między Bogiem a ludźmi. Oczywiście, nie należy sądzić, że w każdym przypadku ustanowienie wyrażało się szczególnym słowem lub aktem. Wszystkie sakramenty odpowiadają woli Chrystusa i ze swej istoty oparte są na całości Jego zbawczego dzieła. Toteż jest rzeczą zrozumiałą, że Chrystus nie ustalił z góry w każdym szczególe rytu sprawowania sakramentów. Kościół nie może zmienić istoty sakramentów, może jednak i musi kształtować ich postać liturgiczną odpowiednio do mentalności ludzi.

Od niepamiętnych czasów było w życiu Kościoła siedem sakramentów. Zgodne są też w tej mierze z Kościołem katolickim Kościoły prawosławne Wschodu. Jednakże wyraźne wyliczenie siedmiu sakramentów i naukę o siedmiu sakramentów znajdujemy dopiero w 12. stuleciu. Odtąd wyraźnie sformułowaną naukę Kościoła stanowi, że "w Kościele Chrystusowym jest siedem przez Jezusa Chrystusa ustanowionych sakramentów: chrzest, bierzmowanie, Eucharystia, pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo i małżeństwo".

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Mój mąż bez mojej wiedzy i zgody, po dwudziestu trzech latach pożycia małżeńskiego, wniósł prośbę do trybunału kościelnego o unieważnienie naszego małżeństwa. Unieważnienie to otrzymał kilka lat temu, o czym dowiedziałam się przypadkowo niedawno. Czy sąd kościelny nie miał obowiązku zawiadomić o tym procesie stronę najbardziej zainteresowaną? Czy nie mam już żadnych praw?
 
Fr. Justin
Umarła nasza babcia. Mój synek był bardzo do niej przywiązany, bardzo ją kochał. Kiedy śmiertelnie zachorowała i znalazła się w szpitalu, okłamywałam go, że babcia wyjechała w dalekie strony. Bałam się przyprowadzić do łóżka umierającej, aby nie przeżył wstrząsu. Byłoby to jego pierwsze zetkniecie ze śmiercią, z bliska. Mam jednak z tego powodu wyrzuty sumienia, czy dobrze postąpiłam.
 
Agata Adaszyńska-Blacha

Sakrament pojednania to przede wszystkim rzeczywistość teologiczna. Istotne jest tu działanie Boga. W tym konkretnym przypadku odpuszczenie grzechów i przywrócenie łaski uświęcającej. Wszystko, co jest ludzkie, psychologiczne, co wynika z interakcji dwóch osób, ma drugorzędne znaczenie.

 

Z o. Tomaszem Grabowskim OP rozmawia Agata Adaszyńska-Blacha

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS