logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Sakramenty i życie
materiał własny
 


Sakramenty i życie

Wszystkie sakramenty mają jedno wspólne zadanie: jednoczyć człowieka z Bogiem, służyć zbawieniu człowieka. Czyż nie wystarczą dwa sakramenty, np. chrzest i Eucharystia?

Jeśli nawet wszystkie sakramenty mają jedno wspólne zadanie, to przecież każdy z sakramentów spełnia je w sposób właściwy sobie. Wszystkie sakramenty służą zbawieniu człowieka i towarzyszą mu przez całe życie - od początku (chrzest) aż do śmierci (namaszczenie chorych). Siedem sakramentów tworzy bowiem organiczną całość, której centrum stanowią chrzest i Eucharystia. Stąd tradycja kościelna odróżnia dwa sakramenty "wielkie" - chrzest i Eucharystię - od sakramentów "małych", które mają dopełnić (bierzmowanie) albo przywrócić (pokuta, namaszczenie) to nowe życie, którego fundamentem jest chrzest, a ukierunkowaniem Eucharystia, lub też które mają służyć przyrodzonemu i nadprzyrodzonemu budowaniu ludu Bożego mającego swoje centrum w Eucharystii (sakrament kapłaństwa i małżeństwa).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Jestem wstrząśnięty. W mojej parafii, na kazaniu ksiądz powiedział: że rodzice maja prawo do kar cielesnych, że mogą "dać klapsa". Uznał to za zwykłą metodę wychowawczą! Powiedział także, że można zrobić tzw. szlaban, czyli nie pozwolić na spotykanie się z przyjaciółmi z podwórka! Skala problemu przemocy w Polsce: 60% dorosłych Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19 roku życia Zastanawiam się, czy zawiadomić policję o przestępstwie. Nie mam odwagi, boję się presji społecznej.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Mam wątpliwości: Czyżby Bóg miał się wiązać z człowiekiem znakami, formami dla wyrażenia tego związku? Czyżby nie popadł wówczas w zależności od ludzkiej mocy rozporządzania?
 
ks. Andrzej Siemieniewski

"Czy Apostołowie, którzy uczestniczyli w Ostatniej Wieczerzy, byli świadomi tego, co oznaczały słowa wypowiedziane wówczas przez Chrystusa?" Jan Paweł II w encyklice Ecclesia de Eucharistia zadaje to pytanie. Natychmiast też udziela zaskakującej odpowiedzi: "Chyba nie" (EE, 2). Błogosławiony ten ksiądz, który często zadaje sobie pytanie o stan swojej świadomości znaczenia słów Jezusa z Wieczernika. Błogosławiony ten, który zdaje sobie sprawę, że do końca słów Jezusa nie rozumie. Błogosławiony ten, który dzięki temu stara się o coraz głębsze wejście w mysterium fidei - w wielką tajemnicę wiary.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS