logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Tomasz Kot SJ
Czy orgazm bez stosunku to grzech?
materiał własny
 


"Różnorakie formy miłości małżeńskiej” to brzmi bardzo ogólnie i dużo rzeczy można pod to podciągnąć. Ale najpierw: 1) miłość nie jest grzechem, 2) miłość małżeńska nie jest grzechem, 3) orgazm SAM W SOBIE nie jest grzechem, także jeśli jest przeżywany poza pełnym stosunkiem seksualnym, 4) relacje seksualne w małżeństwie nie muszą zawsze prowadzić do poczęcia wg nauki Kościoła.
Można by, zatem odpowiedzieć krótko: nie. Wszystko zależy jednak od ogólnej sytuacji małżeńskiej od tego, czemu służą te „różnorakie formy miłości małżeńskiej” i jakie mają skutki dla obojga małżonków i ich więzi. Oczywiście nie może chodzić o totalne zamknięcie się na życie. Ale ufam, że dominujące znaczenie ma słowo miłość w dobrym i głębokim rozumieniu.
A teraz trochę ogólnie a propos tego pytania i na jego marginesie – proszę więc nie traktować tego osobiście!!!
Grzech, to nie jest przede wszystkim sprawa uczynienia czegoś, co jest niezgodne z przepisem, taką czy inną formą zewnętrzną. Myślę, że można świetnie opanować technikę współżycia zewnętrznie „zgodnego z nauką Kościoła”, nawet wstrzymać się od tego, co wydaje się wątpliwe dla moralnego spokoju i... niestety, okropnie grzeszyć w sektorze pożycia małżeńskiego (także tego, co dotyczy relacji seksualnej wobec współmałżonka). Bo grzech zaczyna się w sercu („z serca człowieka pochodzą wszelkie nieczystości...”). Czasem zbytnie skoncentrowanie się na tym czy taka lub inna pieszczota jest grzechem czy nie, może przypominać faryzejskie obmywanie zewnętrznej strony kubka... Co o tym mówił Jezus wszyscy wiemy... Myślę, że w materii pożycia małżeńskiego jest ważne by znać kilka zasadniczych reguł i nie próbować wchodzić pod „małżeńską kołdrę” z lupą moralisty. Bardziej się ona przydaje w oglądaniu poruszeń własnego serca... głębi lub braku ludzkiej więzi małżonków... No i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Rozumiem, że czasem mogą się rodzić wątpliwości „bardzo szczegółowe” w materii pożycia seksualnego małżonków. Istnieje jednak bardzo duże niebezpieczeństwo, że poszukiwanie rozwiązań na „neutralnym gruncie” ogólnej informacji w przypadku dużej szczegółowości problemu, może doprowadzić do nieporozumień. Dlatego bardzo bym radził, by w takich sprawach spokojnie porozmawiać ze spowiednikiem, który oprócz poznania ogólnych zasad pomoże ocenić sprawę także w bardzo konkretnym kontekście sytuacji małżeńskiej.
Przepraszam, ze ten długi wywód na marginesie. Pozdrawiam serdecznie.

 
Zobacz także
Mateusz Marek
Jacek i Honorata są ze sobą od czterech lat. Parą zaczęli być jeszcze w liceum. Teraz rozpoczynają drugi rok studiów. Przemieszkali już rok razem. Mieszkają jeszcze z koleżanką i kolegą. Teoretycznie dziewczyny i chłopcy żyją osobno, żeby nie psuć krwi sobie i rodzicom. Układa im się całkiem nieźle. Dobrze się dogadują, są szczęśliwą parą. Codziennie Jacek przypomina Honoracie o tym, aby połknęła tabletkę...
 
Mateusz Marek
Bardzo często nie mogę wyjść ze zdumienia po rozmowie z niektórymi moimi znajomymi. Widzę ich co tydzień w kościele, chodzą na pielgrzymki, służą do Mszy świętej. Gdy jednak rozpoczynamy rozmowę na tematy natury, nazwijmy je, moralnej, to mamy malutki problem. No bo wiesz, Kościół ma takie przestarzałe, niedzisiejsze poglądy. Przecież Bóg kocha człowieka. Dlaczego więc miałby mu zabraniać tylu rzeczy? Że paru gości w sutannach uznało antykoncepcję za grzech nie znaczy jeszcze, że mają rację...
 
Fr. Justin
Czy należy, zanim przyjmie się Komunię, przystąpić do sakramentu pokuty? Przecież od aktu pokuty na odpuszczenie grzechów zaczyna się każda Msza święta.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS