logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Bóg jest tajemnicą
materiał własny
 


Bóg jest tajemnicą

Czy dopiero w Nowym Testamencie Bóg objawił nam tajemnice Trójcy Świętej?

Tak. Wprawdzie w świetle Objawienia Nowego Testamentu i wyraźnej nauki Chrystusa o Ojcu, Synu i Duchu Świętym można w niektórych tekstach starotestamentowych dostrzec zapowiedź prawdy o Bogu w Trójcy jedynego. Trzeba jednak przyznać, że tej tajemnicy nie znali ludzie w Starym Testamencie.

Wiara w Boga w Trójcy jedynego jest tajemnicą tak głęboką, że żaden umysł stworzony nie może jej odkryć ani pojąć. Jest to tajemnica niezgłębionej i nie znającej kresu miłości. Bóg nie jest istotą trwającą w samotności, ale Bogiem, który obdarza sobą, udzielając z nieskończonej pełni swojego bytu. Jest to Bóg, który żyje we wspólnocie Ojca, Syna i Ducha i dlatego może też obdarzać wspólnotą i być zasadą wspólnoty. Sam w sobie będąc życiem i miłością, jest życiem i miłością dla nas, swoich stworzeń. Od wieków jesteśmy włączeni w tę Boża tajemnicę. Od wieków jest u Boga miejsce dla człowieka. Wyznanie wiary w Boga w Trójcy jedynego jest więc ostatecznie wykładnią i rozwinięciem tego krótkiego zdania: "Bóg jest miłością" (l J 4, 8. 16b).

Wiara w Trójcę Świętą wyrasta ze spotkania z Jezusem Chrystusem i Jego Duchem nadal działającym w Kościele. Już w samym nakazie chrztu Chrystus zmartwychwstały ujmuje zwięźle objawienie Boga w Trójcy jedynego: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego" (Mt 28, 19). Wyznanie wiary w Boga w Trójcy jedynego brzmi w najkrótszej formie: jeden Bóg w trzech Osobach.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn
Modlitwa Pańska "Ojcze nasz" odmawiana przez protestantów różni się od tej, jaką odmawiają katolicy. Skąd pochodzi ta różnica?
 
Ks. Henryk Skoczyłaś CSMA
Pobożny i sprawiedliwy Hiob, dotknięty cierpieniem i trudem życia, zadaje sobie pytanie: „Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka?". Także w życiu Chrystusa dostrzegamy ogrom trudu i cierpienia. Widzimy, jak ciągle podejmował walkę z trzema siłami zła: szatanem, światem i ciałem. Bowiem szatan, duch tego świata, i ludzka natura, dotknięta zmazą grzechu pierworodnego, to trzy źródła zła, które nieustannie zagrażają każdemu człowiekowi...
 
s. M. Tomasza Potrzebowska CSC

Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa i dostrzega w Nim ofiarnego Baranka, Tego, o którym słyszeliśmy przed chwilą w psalmie, że przychodzi, by zastąpić inne ofiary. To jest Mesjasz – Jezus – Baranek Boży – to On gładzi grzech świata swoją ofiarą – jedyną trwającą przed tronem Boga w wieczności – On, Baranek zabity, a jednak żywy – On ma Boską godność, przewyższa Jana i jest od zawsze...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS