logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Błogosławieństwa (sakramentalia)
materiał własny
 


Błogosławieństwa (sakramentalia)

Najbardziej rozpowszechnionym, najbardziej codziennym, a jednocześnie zakorzenionym w Piśmie Świętym spośród błogosławieństw jest błogosławieństwo stołu - modlitwa przed i po posiłku. Czy Ojciec może przypomnieć inne błogosławieństwa?

Częste też jest błogosławieństwo pól z prośbą o dobrą pogodę i obfite plony, błogosławieństwo domu i mieszkania, błogosławieństwo pojazdów i przed podróżą (znak krzyża na czole). Często błogosławieństwa wiążą się ze starym obyczajem, np. błogosławieństwo wina w święto Św. Jana Ewangelisty, błogosławieństwo ku czci św. Błażeja, błogosławieństwo potraw na Wielkanoc, ziół w święto Wniebowzięcia Najśw. Panny Maryi. Poświęcenie wody używanej przy innych poświęceniach, np. krzyży, różańców, i której możemy też używać na codzień, ma nam przypomnieć wodę chrztu i dopomóc wyzwalać całe stworzenie z niewoli zepsucia (por. Rz 8, 21), napełniając je nowym życiem w Chrystusie. Znajduje to wyraz w niedzielnej pamiątce chrztu świętego, poświęceniu wody i pokropieniu nią wiernych.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Piękno i wspaniałość ziemi, jej użyteczność i skarby są w Piśmie Świętym stałym motywem składania chwały Bogu i dziękczynienia Bogu, Stworzycielowi nieba i ziemi. Przedmiotem tej chwały jest też dobrobyt i bogactwo. Czy Biblia nie ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z posiadaniem bogactw?
 
artykuł sponsorowany

Chrzest to niezwykle ważne wydarzenie w życiu dziecka. Z tej okazji członkowie rodziny i bliscy obdarowują je pięknymi pamiątkami. Zastanawiasz się, jaki prezent na chrzciny będzie niezapomniany? Zobacz oryginalne pomysły na upominki i spraw radość maluszkowi!

 
Mateusz Burzyk, Michał Jędrzejek

Wszyscy zgadzają się, że Jezus został zabity na krzyżu i że po jakimś czasie pojawili się uczniowie, którzy mówili, że ten zabity żyje, że Jego historia się nie skończyła, że ma dalszy ciąg i że oni są tego świadkami. W teologii rozpowszechniło się później zdanie – pierwszy wypowiedział je Martin Dibelius – iż pomiędzy piątkiem a tym ogłoszeniem przez uczniów, że Jezus żyje, musiało wydarzyć się „coś” wyjątkowego. 

 

z ks. Eligiuszem Piotrowskim rozmawia Mateusz Burzyk, Michał Jędrzejek

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS