logo
Czwartek, 16 maja 2024 r.
imieniny:
Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty, Szymona – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)
materiał własny
 


"Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz l, l)

Opis stworzenia zawarty już na pierwszych kartach Starego Testamentu jest pod względem formy pokrewny eposom (opowieściom) Fenicjan i Babilończyków o stworzeniu. Czym jednak różni się od nich?

Biblijny opis stworzenia posługuje się językiem i wyobrażeniami ówczesnej kulturze. Jednakże w tej obcej dla nas szacie przekazuje dla nas treść, która nie wywodzi się z ówczesnego obrazu świata, ale pochodzi od Boga, stanowi prawdę objawiona.

Opis stworzenia rozpoczyna się od określenia czasu: "Na początku". Chce w ten sposób ustalić pewien punkt czasowy. Jeśli Izraelita myślowo posuwał się ciągle wstecz, tu zatrzymywał się w przekonaniu, że dotarł do jakiejś granicy. I tę właśnie granicę określa wyrażeniem: "Na początku". To jest absolutny prapoczątek. Poza nim rozciąga się nicość. I tym właśnie opis stworzenia różni się od baśni. Baśń rozpoczyna się słowami: "Pewnego razu był. . . ", tzn. gdzieś tam w niejasnej przeszłości.

W tym właśnie punkcie Bóg dokonuje dzieła stworzenia. Bóg już jest. On wykracza poza te granice. Według fenickiego i babilońskiego opisu stworzenia u początku leżał chaos, nieosobowe moce świata. Dopiero z niego wyłaniają się bogowie. Kształtują się w wyniku ścierania się przeciwstawnych mocy. Powstają przez spółkowanie. Tworzy się tablica świata bogów. Zupełnie inaczej przedstawia to biblijny opis stworzenia. Bóg suwerennie panuje nad wszystkim. Bóg nie staje się. On jest. On ustala początek dla świata i dla czasu. Stworzenie przypisuje się jedynie Bogu. Zakłada ono Bożą wszechmoc.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Najlepiej modlę się samotnie, np. na łonie przyrody. Modlitwa z innymi w kościele mnie rozprasza. Wielu uczęszcza do kościoła tylko z obowiązku lub z przyzwyczajenia.
 
o. Jacek Prusak SJ
Psycholodzy wciąż spierają się o to, do jakiego stopnia kształtuje nas przeszłość, ale wszyscy zgadzają się, że nie można zrozumieć człowieka i jego zachowań w oderwaniu od jego historii. Wydaje nam się często, że zerwaliśmy z naszą przeszłością, ale życie pokazuje – nie tylko w gabinecie psychoterapeuty – że przeszłość wcale nie zerwała z nami...
 
ks. Tomasz Stroynowski
W dzisiejszej Ewangelii Bóg mówi do bogacza: Głupcze! Czy Bóg nie lubi bogatych ludzi? Czy Jezus potępia bogactwo? Czy można być chrześcijaninem i być człowiekiem bogatym? W świecie, w którym tak bardzo liczy się sukces zawodowy, status materialny i w którym tak wiele towarów jest nam oferowanych, to pytanie jest chyba bardzo istotne, szczególnie dla chrześcijanina, chcącego na poważnie realizować Ewangelię
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS