logo
Poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Refleksja maryjna

Ewangelia Maryi

Ewangelią Maryi jest, kiedy Najświętsza Panna mówi o Jezusie. A ponieważ Maryja nie mówi nigdy, odnosimy się do Jej osobistego i świadomego sposobu życia Ewangelią Chrystusa. Kto mógłby zanegować autentyczność tej uwagi? Czy istniał lub zaistnieje kiedykolwiek ktoś, kto by tak przykładnie przeżywał Ewangelię Chrystusa, jak Maryja?

Jezus na zawsze zostanie jedynym ideałem przedstawionym przez Boga ludziom. Ale jeśli Paweł odważył się powiedzieć: "Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa" (1 Kor 11, 1), czy byłoby przesadą doszukiwać się w Najświętszej Pannie ideału pośredniego - najbliższego ideału - doskonale ludzkiego, ale jednocześnie boskiego - jakim jest Chrystus? W rzeczy samej, Ona była zawsze świadoma, jak Chrzciciel, bycia na drugim planie i olbrzymiej odległości od ideału Jezusa.

Nie deklarowała bycia nauczycielką, ale bycia uczennicą wszystkiego. Nie domagała się, abyśmy uczyli się czegoś od Niej. Ale te ostatnie słowa skierowane do prostych ludzi, które zachowała Ewangelia, zawierają w sobie cały zbiór nauk maryjnych.

S. M. Iglesias


teksty pochodzą z książki: "Z Maryją na co dzień - Rozważania na wszystkie dni roku"
(C) Copyright: Wydawnictwo SALWATOR,   Kraków 2000
www.salwator.com

 

Patron Dnia



Św. Piotr Chanel
 
kapłan i męczennik

Św. Piotr Chanel urodził się w Cuet we Francji w roku 1803. Inteligencja i niezwykła pobożność zwróciły na niego uwagę miejscowego księdza, ojca Trompier, który zajął się jego podstawową edukacją. W seminarium diecezjalnym Piotr zdobył serce i szacunek zarówno studentów, jak i profesorów. Po uzyskaniu święceń otrzymał zaniedbaną parafię pod Paryżem; w ciągu zaledwie trzech lat zdołał ją ożywić i uporządkować. Jednak przez cały czas nie opuszczała go myśl o pracy misyjnej; w roku 1831 wstąpił do misyjnego zgromadzenia marystów i został wysłany do pracy misyjnej na wyspy Oceanii. Napotkał wielkie trudności ze strony pogan oraz ze strony metodystów. Gdy pozyskał dla wiary syna króla wyspy Futuna, król polecił go zabić 28 kwietnia 1841 roku. Po śmierci św. Piotra cała wyspa przyjęła wiarę katolicką.

jutro: św. Katarzyny Sieneńskiej

wczoraj
dziś
jutro