Na początku pierwszej dekady XXI wieku poznaliśmy młodą wspólnotę Sióstr Klarysek Kapucynek, w Krakowie przy ul. Rżąckiej, w dzielnicy Piaski Wielkie. Ich życiem jest modlitwa, adoracja Pana Jezusa oraz praca wewnątrz klasztoru.
Poprosiliśmy Siostry, czy chciałyby towarzyszyć modlitwą wszystkim, którzy poproszą o to na stronie Katolika. Siostry bardzo chętnie podjęły naszą prośbę. Możecie wpisać swoją intencję: podziękowanie, prośbę, podzielić się swoją radością lub troską. Każdy poniedziałek jest dniem szczególnej modlitwy w przekazywanych przez Was intencjach. Siostry modlą się w czasie Eucharystii, przyjmują w tych intencjach Komunie Święte, ofiarują także modlitwę brewiarzową, różaniec i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ponadto codziennie o godzinie 12.30 siostry odmawiają modlitwę Zdrowaś Maryjo i wezwania ku czci Świętych w Waszych intencjach. Intencje odbierają Siostry regularnie przez e-mail.
W ten sposób Siostry Klaryski Kapucynki towarzyszą Wam, w Waszym życiu, w sposób bardzo dyskretny, ofiarny, są dla Was cząsteczką Bożej Miłości. Możesz zaprosić Siostry do pójścia razem z Tobą przez któryś z etapów drogi Twojego życia, zwłaszcza wtedy, gdy ustajesz w drodze, nie masz sił, albo nie wiesz którędy dalej iść.
Ponadto wiele lat temu umożliwiliśmy specjalny dostęp do intencji Duszkom - internetowej wspólnocie pomocy i wsparcia duchowego, działającej na portalu www.duszki.pl. Kilkanaście osób z tej wspólnoty tworzy grupę Duszków Modlitewnych, jedna natomiast odpisuje na otrzymane intencje. Ci z Was, którzy zostawiali nam adres mailowy wiedzieli, że intencja nie pozostała bez odzewu i modlitwa na pewno została podjęta. Wiemy też, że wielu osobom udało się w ten sposób pomóc.
Dodatkowo Wspólnota Duszków przekazuje otrzymane intencje kilku żeńskim zakonom kontemplacyjnym, które z Duszkami współpracują i wspólnie z nimi podjęły się dzieła modlitwy.
Patroni Dnia
Święci męczennicy: Sykstus II papież, i towarzysze
Św. Sykstus objął rzymskie biskupstwo w roku 257. Był dobrym i miłującym pokój papieżem. Jego pontyfikat trwał zaledwie rok. 6 sierpnia 258 roku na mocy ostatniego edyktu Waleriana, skazującego na śmierć przywódców chrześcijańskich, schwytano go na cmentarzu Praetextatusa i zabito. Razem z nim ponieśli śmierć męczeńską św. Felicisimus i Agapiusz oraz 4 diakonów. Trzy dni później został także umęczony św. Wawrzyniec, archidiakon św. Sykstusa.
***
św. Kajetan
Kajetan urodził się w mieście Vicenza w roku 1480. Kajetan, mimo że nie posiadał jeszcze święceń kapłańskich, nawiedzał szpitale i przytułki dla ubogich. Prowadził bardzo intensywne życie wewnętrzne. Po studiach w Padwie otrzymał święcenia kapłańskie i założył zgromadzenie kleryków regularnych, których nazwano teatynami. Dopiero mając 36 lat przyjął święcenia kapłańskie (1516). Odznaczał się gorliwością w modlitwie i w uczynkach miłosierdzia. Zmarł w Neapolu w roku 1547. W tym samym 1547 roku w Neapolu wybuchła wojna domowa. Kajetan miał prosić Boga, by przyjął ofiarę jego życia dla zahamowania rozlewu krwi. Bóg widać przyjął ofiarę swego wiernego sługi, gdyż tego samego roku dnia 7 sierpnia Kajetan zmarł po 67 latach życia. Beatyfikacja sługi Bożego odbyła się w 1629 r. Dokonał jej Urban VIII.
***
bł. Edmund Bojanowski
Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 roku w Grabonogu w archidiecezji poznańskiej. Szlachcic, patriota, głęboko religijny – wybrał życie w celibacie, aby być bardziej wolnym i dyspozycyjnym dla królestwa Bożego. Rzeczywistość ziemską odczytał w duchu ewangelicznym, angażując się szczególnie w służbie zaniedbanego ludu wiejskiego, z całkowitym zapomnieniem o sobie. Chociaż był człowiekiem świeckim, 3 maja 1850 r. założył zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej. Zrealizował powszechne powołanie do świętości i nakreślając swoim życiem model i wzór apostolstwa świeckich, stał się prekursorem Soboru Watykańskiego II. Zmarł 7 sierpnia 1871 roku w Górce Duchownej. Jest pionierem apostolatu świeckich ściśle współpracujących z hierarchią kościelną. Będąc człowiekiem głęboko religijnym i praktykującym, na każdego człowieka, a zwłaszcza na biedne dziecko, patrzył przez pryzmat miłości do Boga. Mimo słabego zdrowia robił wszystko, by nieść pomoc zaniedbanemu ludowi wiejskiemu przez organizowanie ochronek dla dzieci i opieki nad chorymi, troszcząc się jednocześnie o podniesienie moralności dorosłych.
jutro: św. Dominika