logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Chleb życia

Wiele wypowiedzi Jezusa o Ojcu w Ewangelii Janowej można zrozumieć w świetle jednego zdania: „Ja i Ojciec jesteśmy jedno” (J 10, 30). Nie mówi ono o identyczności osób, bo wciąż jest Ojciec i Syn, lecz że Ojciec i Syn mają tę samą naturę, mają ten sam zamiar w stosunku do świata i każdego człowieka. Ich celem jest zbawienie wszystkich, którzy przez wiarę zwrócą się do Jezusa i przyjmą słowa, przez które objawia On Ojca. Tylko Syn może to zrobić, bo tylko On zna Go z doświadczenia. Jezus kontynuuje mowę o chlebie życia i wypowiada słowa, które dla wielu staną się zgorszeniem: „Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata”. Mówią one o Jego męce, o ofierze zastępczej, jaką wziął na siebie: przyjął śmierć za nas. Istota tej ofiary jest obecna w Eucharystii. Spożywanie Jego sakramentalnego Ciała daje dostęp do życia wiecznego.

Panie Jezu, Chlebie, który z nieba zstępujesz i dajesz życie światu, daj mi tę łaskę, abym w Tobie szukał prawdziwego życia. Abym wierzył w Ciebie i w Tobie widział Ojca, bym kiedyś mógł się cieszyć życiem u Twojego boku. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dniaśw. Apoloniusz
męczennik

Po Marku Aureliuszu w roku 180 wstąpił na tron cesarski jego syn Kommod. Mimo swego przewrotnego usposobienia nie był okrutny dla chrześcijan; początek jego panowania przyniósł nawet pewne złagodzenie praw. Wykonawszy wyrok na pewnym niewolniku sędzia wezwał św. Apoloniusza, aby ten wyrzekł się swojej wiary. Św. Apoloniusz odmówił i sprawę oddano pod sąd senatu rzymskiego. Święty napisał wtedy apologię religii chrześcijańskiej, którą wygłosił przed dostojnym zgromadzeniem. Jednak ta wspaniała mowa nie zrobiła na senatorach żadnego wrażenia i św. Apoloniusza skazano dekretem senatu za odmowę wyrzeczenia się wiary. Ścięto go w szóstym roku panowania Kommoda, około roku 185.

jutro: św. Elfega

wczoraj
dziś
jutro