logo
Środa, 05 października 2022 r.
imieniny:
Flawii, Justyna, Rajmunda, Faustyny, Placyda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków: rozpoczyna się Festiwal Musica Divina
 


W Krakowie rozpoczyna się dziś Festiwal Musica Divina, organizowany przez Fundację inCanto we współpracy z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Wydarzenie stawia sobie za cel umożliwianie doświadczenia sacrum w muzyce.

 

W tym roku w ramach festiwalu rozpocznie się trzyletni cykl muzycznego zgłębiania Liturgii Godzin. Pierwsza jego odsłona, zatytułowana „Tenebrae”, która zaczyna się dzisiaj, poświęcona jest najbardziej rozbudowanej, skomplikowanej i wymagającej wykonawczo części całego officium.

 

„Festiwal Musica Divina stara się opowiadać o tradycji jako o żywym organizmie, który domaga się ciągłej aktualizacji i odczytywania na nowo, w którym nie brak wewnętrznego napięcia i złożoności” – tłumaczą organizatorzy. Podczas wydarzenia współcześni wykonawcy starają się odnaleźć w dziełach dawnych mistrzów aktualne treści i „mówić o nich językiem własnej wrażliwości i talentu”.

 

W programie Musica Divina – Tenebrae usłyszymy m.in słynne Lamentacje Emilio de Cavalieriego w wykonaniu Profetti Della Quinta natomiast brytyjski zespół wokalny Alamire zaprezentuje kompozycje rodzimych kompozytorów – Thomasa Tallisa, Orlando di Lasso czy Roberta White’a.

 

Bardzo istotnym spoiwem programowym Festiwalu będą czterogłosowe Lamentacje Wacława z Szamotuł zrekonstruowane przez Marca Lewona na bazie odnalezionych w 2016 roku fragmentów. Ich przygotowanie przypadło w udziale dwóm bardzo odmiennym stylistycznie zespołom: estońskiemu Linnamuusikud i Concerto Soave. Efektem niezależnej pracy artystów będą nietuzinkowe wykonania tego dzieła o niezwykłej historii i randze dla dawnej muzyki polskiej.

 

Ponowna obecność Estończyków z Linnamuusikud na Festiwalu wiąże się również z niedawnym projektem nagraniowym, którego uroczystą puentą będzie koncert prezentujący album Nutu laulud (Lamentacje), wydany przez Fundację inCanto.

 

Wyjątkowym doświadczeniem będzie poszukiwanie paraleli liturgicznych i kontekstualnych pomiędzy łacińską wersją „Ciemnych Jutrzni”, a nocną liturgią Wielkiego Tygodnia sprawowaną w Kościołach Wschodnich.

 

„To połączenie między Wschodem a Zachodem stanie się możliwe wyłącznie dzięki niezwykłym kompetencjom i talentom kantorów Marcina Abijskiego, Mariusa Petersona, Sławomira Witkowskiego i Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, których wspólny program powstał specjalnie na zamówienie rozpoczynającego się dzisiaj festiwalu” – zapowiada Fundacja inCanto.

 

Nie zabraknie również wspólnej modlitwy i spotkań z artystami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu Musica Divina 2020 i wejściówki dostępne są na stronie www.musicadivina.pl.

 

Fundacja inCanto powstała, by „zachwycać muzyką, a poprzez zachwyt wskazywać na Boga, który jest źródłem wszelkiego piękna”. Obok organizacji festiwalu Musica Divina organizacja prowadzi także projekty wydawnicze i chce pełnić ważną rolę dla środowiska pasjonatów muzyki liturgicznej, stanowiąc miejsce twórczego spotkania i realizowania śmiałych pomysłów, a także dialogu bez wzajemnych uprzedzeń w imię wspólnej idei.

 

Natomiast Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej.

 

https://diecezja.pl/