logo
Środa, 05 października 2022 r.
imieniny:
Flawii, Justyna, Rajmunda, Faustyny, Placyda – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
4 sierpnia: św. Jan Maria Vianney
 


Św. Jan Maria Vianney jest jedną z najbarwniejszych postaci w dziejach Kościoła. Powszechnie znany jako Proboszcz z Ars - należał do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Jest patronem proboszczów.

 

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 roku, w ubogiej rodzinie wiejskiej, w Dardilly koło Lyonu, we Francji. W 1799 roku, w czasie trwania krwawej rewolucji francuskiej i prześladowania Kościoła, potajemnie przystąpił do I Komunii św. Nauczył się czytać i pisać dopiero mając 17 lat, ponieważ władze rewolucyjne zlikwidowały szkoły prowadzone przez parafie.

 

Po roku nauki w niższym seminarium duchownym, w 1813 roku wstąpił do seminarium wyższego w Lyonie. Z powodu dużych trudności w nauce przełożeni radzili mu, aby opuścił uczelnię. Jednak miał obrońcę i protektora w osobie proboszcza z Ecully, który uczył go łaciny. Dzięki jego interwencji Jan ukończył studia filozoficzno-teologiczne i w 1815 roku udzielono mu święceń kapłańskich.

 

Pierwsze trzy lata ks. Jan spędził jako wikariusz w Ecully. W 1818 roku skierowano go do Ars, gdzie mieszkał 41 lat, aż do śmierci. Prowadził bardzo surowy tryb życia, pełen umartwień fizycznych i postów. Był członkiem III Zakonu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226).

 

Zasłynął jako duszpasterz i kaznodzieja, miał świetny kontakt z wiernymi, nauczał ich językiem bardzo prostym i zrozumiałym. Jego inną, niezwykłą cechą było wielogodzinne spowiadanie. Jak podają biografowie, Proboszcz z Ars spowiadał niekiedy nawet szesnaście godzin, bez żadnej przerwy. Według szacunkowych obliczeń, w ciągu całej posługi kapłańskiej wyspowiadał około miliona osób.

 

Nikomu nieznana wioska Ars, leżąca na południu Francji, już za życia ks. Jana stała się bardzo znaną miejscowością. Przyjeżdżały do niej tysiące wiernych, nawet z odległych zakątków Francji, wiedzionych sławą i charyzmatami miejscowego proboszcza.

 

Ks. Jan nie uskarżał się nigdy na choroby i nadmiar pracy. Jednak surowy tryb życia osłabił jego organizm. Do cierpień fizycznych dołączyły się także duchowe: oschłość, skrupuły, lęk o zbawienie, obawa przed odpowiedzialnością za powierzonych mu wiernych. Przez okres 35 lat proboszcz Ars nękany był manifestacjami demonicznymi. W wyniku tych trudności, dwukrotnie chciał potajemnie uciec z Ars, jednak czujni parafianie nie dopuścili do tego.

 

Zmarł 4 sierpnia 1859 roku, wyczerpany trudami życia. Papież św. Pius X beatyfikował go w 1905 roku, a do chwały świętych wyniósł go papież Pius XI w 1925 roku. Ten sam papież w 1929 roku ogłosił go patronem proboszczów. Św. Jan Vianney w liturgii wspominany jest 4 sierpnia.

 

franciszkanie.pl