logo
Czwartek, 02 maja 2024 r.
imieniny:
Atanazego, Longiny, Toli, Zygmunta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Częstość przyjmowania Komunii
materiał własny
 


Częstość przyjmowania Komunii

Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?

Częstość przyjmowania Komunii świętej ulegała w ciągu wieków dużym zmianom. We wczesnym Kościele regułą była Komunia co niedzielę. Kiedy w średniowieczu przyjmowanie jej stało się bardzo rzadkie. Sobór Laterański IV (r. 1215) nakazał jako minimum Komunię raz w roku. To przykazanie kościelne obowiązuje do dziś. Sobór Trydencki wyraził pragnienie, by wierni uczestnicząc w Eucharystii sakramentalnie komunikowali. Przełomu dokonał jednak dopiero Pius X swymi dekretami o codziennej Komunii świętej (z r. 1905) i o wczesnej Komunii dzieci (1910). Jego decyzje doprowadziły do znacznego wzrostu częstości przyjmowania Komunii. Oczywiście, czysto ilościowe zwiększenie przyjmowania nie jest sensownym celem duszpasterskim. Miernikiem pozostaje tu zawsze płynące z wiary, duchowo owocne jej przyjmowanie. Nowe prawo kościelne zezwala na przyjęcie Komunii świętej dwukrotnie w ciągu dnia podczas odprawiania Mszy świętej, w której uczestniczymy. Przypomina przy tym, by przystępowanie do stołu Pańskiego było godne.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Są ludzie, którzy mówią "tak" wobec Jezusa, ale "nie" wobec Kościoła. Główny zarzut, który stawia się Kościołowi, brzmi, że w swej historii sprzeniewierzył się pierwotnemu przepowiadaniu Jezusa. Bowiem Jezus - tak mówią krytycy Kościoła - sam był ubogi i był rzecznikiem ubogich. Kościół natomiast jest bogaty, paktuje z możnymi i zawiódł w kwestii socjalnej. Kościół odwartościował kobietę, zdemonizował sferę seksualną, niechętnie patrzy na szczęście człowieka, pocieszając go wiecznością. Według jeszcze innych krytyków Kościół jest pod każdym względem zacofany, po prostu przestarzały. Co ma odpowiedzieć katolik na ten "rejestr grzechów" Kościoła?
 
Bartek Rajewski
Sakrament małżeństwa należy do grupy tzw. sakramentów służących budowaniu wspólnoty i posłaniu - misji. W ostatnich latach, na skutek m.in. szerzącej się laicyzacji naszego społeczeństwa, zauważalny jest kryzys małżeństwa i kryzys rodziny. Młodzieży nie opłaca się czynić nic, co wymaga ofiary, własnego poświęcenia, pracy, samozaparcia...
 
Fr. Justin
Proszę mi wytłumaczyć częstość przyjmowania Komunii świętej. W naszym kościele mamy parę Mszy tego samego dnia i kilka osób przystępuje do Komunii na każdej z nich, rano i wieczorem? Czy tak wolno?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS