logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Konieczność wyznania grzechów śmiertelnych
materiał własny
 


Konieczność wyznania grzechów śmiertelnych

Ostatnio nasz biuletyn parafialny stwierdza, że ci ludzie, którzy znajdują trudności w wyznaniu swoich grzechów śmiertelnych, nie muszą się z nich spowiadać. Jeśli spowiedź jest dla nich "moralną niemożliwością", mogą tak czy owak otrzymać rozgrzeszenie, a "być może za rok lub dwa" wrócić do wyspowiadania się z tego, czego poprzednio nie mogli wyznać. Czy tak naucza Kościół?

Nie. Kościół stanowczo uczy o konieczności wyznania grzechów śmiertelnych według ilości i jakości. Wyznanie musi uwzględniać konkretną sytuację (liczba, rodzaj, okoliczności grzechu). "Wyznanie grzechów jest istotną częścią sakramentu pokuty" (Kongregacja Kultu Bożego, Wprowadzenie do Obrzędu Pokuty, 1974). Zawstydzenie - o tym właśnie mówimy - nie jest usprawiedliwieniem.

Wyznanie grzechów powszednich, które nie zrywają naszej wspólnoty z Bogiem, nie jest konieczne, ale zalecane jako pożyteczne. Spowiedź z grzechów powszednich stanowi istotną pomoc w kształtowaniu sumienia i wzrastaniu w życiu wewnętrznym.

Czy nie istnieją wyjątki? Oczywiście, nie każdy jest zobowiązany do tego, co niemożliwe. Odnosząc się konkretnie do sprawy wyznania grzechów śmiertelnych, przytoczę wypowiedź wiarygodnego teologa: "W wyjątkowych okolicznościach, tzn. wtedy gdy penitent nie może z dokładnością się wyspowiadać z powodu przeszkody, bariery językowej, niezawinionego braku odosobnienia albo po prostu z braku czasu(np. w sytuacji katastrofalnej), nie obowiązuje wymóg dokładnej spowiedzi. Sakrament pokuty będzie ważny, ale osoba, która go przyjęła w takich wyjątkowych okolicznościach, powinna wyspowiadać się z grzechów śmiertelnych przy nadarzającej się okazji" (Germain Grisez). Zawstydzenie niewątpliwie powstrzymuje niektórych ludzi od wyznania grzechów ciężkich. Jest to problem pastoralny, który należy rozwiązać w drodze właściwego pouczenia o sakramencie pokuty. Biuletyn parafialny podaje pewne "rozwiązanie", jednak to rozwiązanie jest złe.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
więcej na stronie o Sakramencie Pokuty www.salwatorianie.pl/spowiedz

 
Zobacz także
Fr. Justin
Ludzie niewierzący z wielką zaciekłością walczą, by modlitwa nie została wprowadzona do szkół publicznych. Widzę w tym pewną niekonsekwencje, gdyż jednocześnie zgadzają: się na to, aby Biblia była omawiana na lekcjach literatury.
 
Vimal Tirimanna CSsR
Dzisiaj, nie tylko w tzw. świecie rozwiniętym, ale również w tzw. świecie rozwijającym się dostrzegamy wyraźne znaki dowodzące, że potrzeba korzystania z sakramentu pojednania słabnie. Mniej więcej 25 lat temu, odnosząc się do powyższego zjawiska, papież Jan Paweł II posłużył się zdaniem powracającym stale podczas obrad ówczesnego Synodu Biskupów: Sakrament pokuty przechodzi kryzys.
 
ks. Marek Dziewiecki
Wyjaśnienie istoty szóstego grzechu głównego wymaga najpierw rozróżnienia dwóch odmiennych znaczeń, jakie posiada słowo "gniew". Otóż w języku polskim słowo to odnosi się najpierw do przeżyć emocjonalnych, a te ze swej natury nie podlegają ocenie moralnej. Ponieważ uczucia same w sobie nie są dobre ani złe...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS