logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Eucharystia pod dwiema postaciami
materiał własny
 


Eucharystia pod dwiema postaciami

Kiedy można przyjąć Komunie pod dwiema postaciami?

Do w. XII przyjmowano Eucharystię pod dwiema postaciami. Dopiero na przełomie w. XIII i XIV praktyka ta powoli zaniknęła i komunikowano się pod jedna postacią. Kiedy "bracia czescy" i późniejsi reformatorzy zaczęli głosić, że Komunia pod dwiema postaciami wynika z bezpośredniego nakazu Bożego i jest konieczna do zbawienia. Sobór w Konstancji, a potem Sobór Trydencki, odrzucił to twierdzenie z tym uzasadnieniem, że Jezus Chrystus obecny jest całkowicie w każdej z postaci eucharystycznych. Sobór Watykański II umożliwił jednak zasadniczo przyjmowanie Komunii pod obiema postaciami. Jest ona dozwolona przy szczególnych okazjach, m.in. przy chrzcie i bierzmowaniu dorosłych. Mszy świętej ślubnej lub przy udzielaniu święceń, podczas rekolekcji zamkniętych, jako wiatyk. Przy Komunii świętej pod obu postaciami jaśniej ukazuje się znak Uczty eucharystycznej i jej odniesienia do uczty wiecznej w królestwie niebieskim. Wyrażona jest też jaśniej prawda, że Nowe Przymierze zostało zawarte w Krwi Jezusa Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Wieczny tzn. istniejący bez końca. W ścisłym znaczeniu, to co istnieje bez początku i końca, bez żadnych zmian i następstw. Definicja wieczności wg Boecjusza: "Wieczność to stałe i zarazem doskonałe posiadanie nieskończonego życia". Objawienie wypowiada się stanowczo na temat tej prawdy: Podobnie jak Bóg, prosty i nieskończony, niczym nie jest ograniczony przestrzennie, tak samo i przez czas nie może być ograniczony, ponieważ jest niezmienny. Bóg jest bez końca i bez początku.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Jak Kościół podchodzi do instytucji rodzeństwa (stosunków wzajemnych między dziećmi) w przypadku gdy jedno z dzieci pochodzi ze stosunków pozamałżeńskich. W czasie trwania małżeństwa ojciec ma 2 dzieci z tzw. "prawego łoża" a 1 dziecko z tzw. "skoku w bok". Pomijam w tym wypadku aspekt moralny tej sprawy. Pragnę uzyskać informacje, czy takie rodzeństwo jest rodzeństwem, tworzy najbliższą rodzinę (tak jast w oczach ojca tych dzieci)? Czy powinni pozostać sobie obcy (tak życzy sobie matka nieślubnego dziecka)?
 
Fr. Justin
Czytałam w biuletynie parafialnym, że przez większą część historii Kościoła nie mieliśmy żadnego szczególnego prawa, które by zobowiązywało katolików do zawierania małżeństwa przed kapłanem, i że Kościół uznawał śluby katolików niezależnie od tego, gdzie zostały zawarte. Czy zmiana nastąpiła dopiero 500 lat temu
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS