logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Znamiona Kościoła
materiał własny
 


Znamiona Kościoła

Gdzie i jak rozpoznać można w sytuacjach spornych, gdzie jest prawdziwy Kościół, gdzie urzeczywistnia się prawdziwie lud Boży, Ciało Chrystusa, Świątynia Ducha Świętego? Jakie są znaki rozpoznawcze prawdziwego Kościoła?

Na to pytanie odpowiada symbol apostolski: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Te cztery istotne cechy pozwalają rozpoznać Kościół prawdziwy. Oczywiście, nie można z ich pomocą zademonstrować po prostu chrześcijanom niekatolikom prawdziwego Kościoła. Wyznanie wiary w Kościół zakłada uprzednie spotkanie i nawrócenie.

Jedność i jedyność Kościoła jest konsekwencją wyznania wiary w jednego Boga, w jednego Pośrednika - Jezusa Chrystusa, w jednego i wszystko przenikającego Ducha. Wszelkie rozłamy w wierze są sprzeczne z wolą Bożą, są zgorszeniem i grzechem. Zaciemniają obraz Kościoła, pozbawiają świat zleconej Kościołowi służby jedności, pojednania, pokoju. Nie wolno nam więc pogodzić się z rozdarciem chrześcijaństwa na rozmaite wyznania.

Kościół jest święty, bo jest z Boga i dla Boga. Jest święty, bo Bóg jest święty i dotrzymuje mu wierności, nie wydaje go mocom śmierci i przemijalności tego świata. Kościół jest święty, bo jest z nim związany Jezus Chrystus, bo dane są mu dary zbawienia i powierzone ich przekazywanie: prawda wiary, sakramenty nowego życia, posługi i urzędy.

Kościół jest wreszcie powszechny, "katolicki", uniwersalny, ponieważ jest posłany na cały świat z całą prawdziwą i autentyczną wiarą. "Kościół jest powszechny" znaczy więc: Kościół głosi całą wiarę i całe zbawienie całemu człowiekowi i całej ludzkości; są w nim wszystkie prawdy zbawienia i wszystkie środki zbawienia.

Kościół jest apostolski, bo żywa i owocna jest w nim wiara apostołów. Sobór Watykański II ujmuje zwięźle naukę Pisma i tradycji w słowach: "Biskupi z ustanowienia Bożego stali się następcami apostołów, jako pasterze Kościoła" (Konst. dogm. o Kościele, nr 20). W biskupach zatem trwa w Kościele posłannictwo udzielone apostołom, a nawet obecność samego Chrystusa.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
W starych katechizmach często spotykałem się ze słowem "łaska". Dlaczego dzisiaj mniej się używa tego wyrazu?
 
Fr. Justin
"Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego" (Mk 10, 25). Słuchając podczas Mszy świętej tych słów z Ewangelii, nie wiem, dlaczego pomyślałem o papieżu i Watykanie i powiedziałem sobie, że pierwszym, który, być może, nie wejdzie do królestwa Bożego, będzie papież. Żyje on przecież ze swoimi współpracownikami wśród tych wszystkich bogactw, w tych pałacach... Jezus niczego nie posiadał. Myślę dziś o istotach ludzkich umierających z głodu i przywódcy Kościoła, który żyje wśród bogactw.
 
kl. Krzysztof Porosło
Chrystusowa postawa posłuszeństwa jest niezmiernie istotna dla liturgii. Objawia się ona w dwóch wymiarach. Pierwszy dotyczy całkowitego posłuszeństwa przepisom liturgicznym i wierności zatwierdzonym tekstom liturgii. Bez względu na to, co ja sądzę, co myślę, co według mnie jest lepsze, jestem posłuszny temu, co daje mi Bóg przez Kościół w swojej liturgii. Nie jest ona moją własnością, abym mógł o niej decydować.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS