logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
U Jej stóp wąż i jabłko
materiał własny
 


U Jej stóp wąż i jabłko

Dlaczego na obrazach i figurach u stóp Matki Bożej znajduje się wąż i jabłko?

Na obrazach i figurach artyści ukazują nam różne przywileje Matki Bożej. Wśród tych przywilejów duże zainteresowanie budzi Jej niepokalane poczęcie. Już w wieku II św. Ireneusz nazwał Maryje Nowa Ewa, a od w. XV Kościół w swojej liturgii pouczał, że "Bóg zachował swemu Synowi godne mieszkanie przez niepokalane poczęcie Dziewicy Maryi". Tę prawdę artyści przedstawiali począwszy od w. XIV (np. Sogliani, Signorelli, Botticelli). W wieku XVI wielki malarz Murillo przedstawiał Maryję niepokalanie poczęta jako Dziewicę, która stoi na globie ziemskim lub w obłokach z koroną z gwiazd dwunastu na głowie i z księżycem u stóp. Rogi księżyca oznaczają zmienność i niestałość spraw ziemskich, z których Maryja zrezygnowała poświęcając się całkowicie Bogu. Na obrazach przedstawiających Niepokalanie Poczęta spotykamy również węża z jabłkiem. Jabłko w paszczy węża symbolizuje upadek pierwszych rodziców Adama i Ewy. Maryja depcze węża-szatana według słów Pisma Świętego (por. Rdz 3, 15), gdyż jest Matka Zbawiciela, który ustrzegł Ja od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justyn

Słowo "nieomylność" kojarzy się nam z nieskazitelną, doskonałością pod każdym względem lub nawet z bezgrzesznością. Tymczasem wiadomo, że "mylić się jest rzeczą ludzką". I papież, i biskupi w swym ludzkim, osobistym charakterze nie są spod tej reguły wyłączeni. Jak zatem trzeba rozumieć ich nieomylność?

 
Fr. Justyn

Nie potrafię się skupić na modlitwie. Roztargnienia rozszarpują me myśli na wszystkie strony. Czy jest na to jakaś rada?

 
Łukasz Grzejda SCJ
Temat modlitwy jest w naszym życiu nieustannie przywoływany. Z jednej strony zmagamy się, by jej nie zaniedbywać. Z drugiej strony zdobywamy coraz to nowsze zaangażowanie w życie modlitwą. Towarzyszy nam przy tym cała gama różnych dylematów, radosnych uniesień i prób dotarcia do Boga. Wielu słyszeliśmy już kaznodziejów, rekolekcjonistów, portalowych nauczycieli. A głód modlitwy nadal pozostaje nienasycony. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS