logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Technika
materiał własny
 


Technika

Z prasy katolickiej wyniosłem przeświadczenie, że Kościół uważa technikę za przekleństwo, a nie w błogosławieństwo.

Kościół bardzo wysoko ceni wiedzę i technikę. Któż zresztą chciałby dzisiaj dobrowolnie rezygnować z mechanicznej pralki i odkurzacza, radia i telewizora, samolotu i komputera? W postępie wiedzy i techniki Kościół dostrzega wypełnianie nakazu Stwórcy: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ja sobie poddaną" (Rdz l, 28). Naszym zadaniem jest kontynuowanie dzieła Bożego, śledzenie porządku przyrody i uczynienie go uległym nam w technice i gospodarce. Taki oto jest człowiek: powołany do panowania w posłuszeństwie Bogu.

Kościół jednak zawsze przestrzega przed nadużyciami. Nauka może oddalić człowieka od Boga, zamiast go zbliżyć do Boga. Jakże inaczej wygląda świat człowieka, który posługiwał się kamieniem lub maczuga, od świata w dobie komputerów, odrzutowców, sputników! Człowiek coraz częściej patrzy dziś na świat przez pryzmat techniki, maszyny, za pomocą której zdobywa świat. Niejednokrotnie maszyna staje się ważniejsza od człowieka, więcej: człowiek staje się częścią maszyny (społeczeństwa), która można odpowiednio nastawiać, sterować lub usuwać zbędne części (niewygodnych ludzi). "Technizacja" życia i człowieka może prowadzić do śmierci.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Nigdy nie byłam matką i nią, niestety, już nie będę. W jaki sposób mogę obchodzić Dzień Matki?
 
Fr. Justin
Spotykamy nierzadko w naszych parafiach ochrzczonych, którzy - jak można sądzić - są ludźmi niewierzącymi. Czy można udzielać sakramentu (np. przy zawieraniu małżeństwa) ludziom niewierzącym?
 
br. Jozafat
Zwolennicy istnienia cywilizacji pozaziemskich powołują się często na Biblię. Wykorzystują fakt, że w Piśmie Świętym występuje wiele symboli, metafor, alegorii. Takie stanowisko prezentują m.in. M. Agrest, C. Sagan, W. Drake, M. Morfill, J. Blumerich czy Erich von Däniken, który z zawodu jest hotelarzem a z zamiłowania "naukowcem"- amatorem...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS