logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Nauki przyrodnicze a stworzenie świata
materiał własny
 


Nauki przyrodnicze a stworzenie świata

W przeszłości dochodziło często do konfliktów miedzy tym obrazem świata, jaki ukazuje Biblia i tradycja kościelna, a tym nowym obrazem świata, który opiera się na doświadczeniu metodycznie pewnym i na rachunku matematycznym. Czy współczesne nauki przyrodnicze widzą, dziś wyraźniej niż kiedyś swoje granice?

Istotnie, wiedzą, że poznają rzeczywistość zawsze tylko z jednego punktu widzenia i że tak zasadnicze zjawiska, jak czas i przestrzeń, w ich odniesieniu do obserwatora określić mogą jedynie w sposób względny (teoria względności Einsteina). Przy badaniu najmniejszych cząstek materii okazało się, że musimy posłużyć się tu wyobrażeniami komplementarnymi, takimi jak fala i cząsteczka (relacja nieokreśloności w teorii kwantów Bohra i Heisenberga). Współczesna wiedza przyrodnicza, mimo swych ogromnych osiągnięć, stała się więc dziś powściągliwsza, gdy chodzi o całościowa interpretację rzeczywistości.

Nauki przyrodnicze mogą jednak wiele powiedzieć o powstaniu i wieku świata, o wszechświecie, jego "cudach" i zagadkach. Zdobycze tych nauk ukazały nam konkretniej dziwy świata materialnego, i to zarówno w dziedzinie mikrokosmosu, atomistyki i subatomistyki, a zwłaszcza genetyki, jak i w dziedzinie makrokosmosu - w wymiarze wszechświata. W przeszłości, w procesie Galileusza (w. XVII), który jako pierwszy jasno sformułował, że wbrew pozorom nie słońce krąży wokół ziemi, lecz ziemia wokół słońca, zderzyły się ze sobą dwa różne spojrzenia na świat - Biblii (i tradycji kościelnej) i wiedzy przyrodniczej. Kiedy w w. XIX Darwin sformułował teorię głoszącą, że poszczególne rodzaje istot żywych nie zostały bezpośrednio stworzone przez Boga, ale pochodzą jedne od drugich, i w ten proces ewolucji włączył także człowieka, powstały znowu długotrwałe dyskusje. Często sprowadzano cały problem do fałszywej alternatywy: Czy człowiek pochodzi od Boga, czy od małpy?

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Wielu myśli o sądzie, który według przekonań chrześcijańskich, czeka każdego człowieka po jego śmierci, jak o jakimś trybunale, przed którym zjawia się zmarły. Inni widzą otwartą księgę, gdzie zapisano wszystkie dane naszego życia i zdaje rachunek sumienia ze swego postępowania, ze swojej nieprawości. Czy Bóg jest zainteresowany wydaniem potępiającego wyroku?
 
Fr. Justin
Św. Augustyn mówi, że możemy używać dóbr ziemskich, nie możemy jednak cieszyć się nimi tak, jak gdyby były dobrami najwyższymi.
 
ks. Kamil Falkowski

Wątpliwości w wierze to chwile, kiedy możesz swoją wiarę zweryfikować – zapytać siebie, w co tak naprawdę wierzysz. Od dzieciństwa chodzisz „do kościółka”, odmawiasz „paciorek”, a w piątki jesz rybę zamiast schabowego. I pewnego dnia pytasz: Ale właściwie dlaczego, po co to wszystko? Zaczynasz szukać. I wtedy się zaczyna! Przygoda z Jezusem, który nie zainstalował we mnie ani w Tobie aplikacji o nazwie „wiara”. Czy jest to Jego porażka, czy dar? Bóg ­zaprasza Cię do poznawania i stopniowego odkrywania wiary, czyli relacji z Nim.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS