logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Lęk przed śmiercią
materiał własny
 


Lęk przed śmiercią

Bardzo boję się śmierci, zwłaszcza tej, która "kosi" gwałtownie. Jestem już po sześćdziesiątce i śmierć zagląda mi w oczy. Pragnę żyć!

Każdy człowiek jest ze śmiercią oko w oko, zwłaszcza będąc po "pięćdziesiątce" lub "sześćdziesiątce". W Bożym projekcie świata śmierć jest faktycznym intruzem, wrogiem człowieka (l Kor 15, 26). Nie powinno jej być i nie pozostanie ona na zawsze. Stąd nasz sprzeciw wobec niej jest całkowicie słuszny. Śmierć sprzeciwia się, w najgłębszym sensie, naszemu pragnieniu życia. W Piśmie Świętym śmierć często wiąże się z grzechem, który od początku zakłóca nasze życie: "... przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć" (Rz 5, 12). Bez grzechu zapewne człowiek nie doświadczyłby śmierci jako katastrofy, jako bezsensownego upadku. Śmierć nie byłaby wtedy jedynie końcem, lecz stałaby się przekształceniem, dopełnieniem i punktem kulminacyjnym. Kryje się za tym myśl, że każdy z nas może wyzwolić się z więzów śmierci jedynie w połączeniu z Bogiem, źródłem wszelkiego życia. Dla wierzącego umieranie nie oznacza bolesnego rozstania, ale powrót do domu: "... pragnę odejść, a być z Chrystusem" (Flp l, 23).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Rufus
Zarzuty jakoby modlitwa "Zdrowaś Maryjo" była sprzeczna z Biblią i stanowiła zaprzeczenie zdrowej pobożności opartej na kulcie jedynego Boga, należy odrzucić jako uprzedzenia wynikające z nieznajomości Objawienia. Część oddawana Maryi wypływa z Pisma św., a opiera się na fakcie wybrania Maryi przez Boga, aby z Niej narodził się Jezus, który jest Synem Bożym, oczekiwanym Mesjaszem, Odkupicielem i jedynym Zbawicielem...
 
o. Jerzy Zieliński OCD

Trudne doświadczenia codziennego życia stanowią szansę dla mojej modlitwy. Szansa wskazuje wyraźnie na coś pozytywnego, co można zdobyć. Zestawienie słów „doświadczenie kryzysu” i „rozwój modlitwy” wydawać się może paradoksem. Ten paradoks jest jednak pozorny, gdy spojrzymy na kryzys z perspektywy wiary.

 
ks. Stanisław Gruca scj
O ile kwestia przebaczenia w relacji Bóg – człowiek jest klarowna i zrozumiała, o tyle już jej przyjęcie w relacjach międzyludzkich łatwe nie jest. Coraz częściej dostrzegamy pośród nas postawy dziwnego rozgraniczania tego, co należy oddać Bogu, i to najlepiej w kościele, od tego, co ludzkie, sąsiedzkie, małżeńskie albo zwyczajnie moje. Doskonałym obrazem tak pojętej niespójności duchowej jest przypowieść o dłużnikach (por. Mt 18,21-35).
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS