logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Patrycja Garbacka SDS
Kary dla duchownych
materiał własny
 


Kary dla duchownych

Co Kościół mówi o karach dla duchownych i świeckich za przestępstwa schizmy, herezji i apostazji?

Apostazja, herezja i schizma należą do przestępstw przeciwko religii i jedności Kościoła. Kościelny prawodawca w kan. 1364 Kodeksu Prawa Kanonicznego /KPK/  przewiduje za te przestępstwa karę ekskomuniki wiążącej mocą samego prawa (latae sententiae). Również z mocy prawa następuje usunięcie z urzędu kościelnego.

Duchowni ponadto mogą być ukarani:
1. zakazem lub nakazem przebywania na określonym miejscu lub terytorium;
2. pozbawieniem władzy, urzędu, zadania, prawa, przywileju, uprawnienia, łaski, tytułu, odznaczenia;
3. zakazem korzystania z tego, co wyliczono w n. 2, lub zakazem korzystania z tego w określonym miejscu lub poza określonym miejscem.

W wypadku długotrwałego uporu lub wielkiego zgorszenia możliwe jest dołączenie także innych kar, łącznie z wydaleniem ze stanu duchownego.

s. Patrycja Garbacka SDS

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Jestem wstrząśnięty. W mojej parafii, na kazaniu ksiądz powiedział: że rodzice maja prawo do kar cielesnych, że mogą "dać klapsa". Uznał to za zwykłą metodę wychowawczą! Powiedział także, że można zrobić tzw. szlaban, czyli nie pozwolić na spotykanie się z przyjaciółmi z podwórka! Skala problemu przemocy w Polsce: 60% dorosłych Polaków stosuje kary fizyczne wobec swoich dzieci do 19 roku życia Zastanawiam się, czy zawiadomić policję o przestępstwie. Nie mam odwagi, boję się presji społecznej.
 
Małgorzata Baran
Stosunki prawne, w jakie wchodzi człowiek, powstałe z tego tytułu zobowiązania i uprawnienia wymagają odpowiedniej regulacji ustawowej. Taka regulacja konieczna jest nie tylko w społeczności świeckiej, ale winna jako wzór być obecna we wspólnocie Kościoła. Człowiekowi, który posiada nadprzyrodzoną godność dziecka Bożego, przysługuje prawo do sprawiedliwości, do ochrony swoich uprawnień...
 
Krzysztof Paluch SCJ
Przygotowując się do Pierwszej Komunii Świętej, uczyliśmy się wielu modlitw, katechizmowych regułek. Wśród nich był także katalog siedmiu grzechów głównych, w którym jako piąty grzech wymieniane jest nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Czy dziś jeszcze o tym niebezpieczeństwie pamiętamy? Czy spowiadamy się z niego? Przecież Kościół, umieszczając ten grzech w katalogu najcięższych przewinień, musiał mieć ku temu powód.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS