logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Siostry Augustianki
Inne już stworzenie
materiał własny
 



 
 Człowiek rzekł: „Niech stanie się miasto” – i stało się miasto.
Homo politicus zobaczył, że miasto jest dobre i oddzielił biednych od bogatych; szlachtę i lud. Prawo do istnienia nazwał taryfą a prawo do życia podatkiem. Nazwał również prawo do podróżowania biletem a prawo do korespondencji znaczkiem.
Człowiek widział, że to jest dobre. Minął wieczór i poranek.
To był pierwszy dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech staną się pałace dla uczczenia Boga” – i tak się stało.
Homo religiosus utworzył „miasto o stu dzwonach”. Był bardzo zadowolony.
Prawo pałacowe nazwał dziesięciną a prawo do wstępu kwestą. Nazwał również opłatą prawo do małżeństwa i do umierania. Następnie rzekł: „Niech będą istoty zamieszkujące te miejsca” – i tak się stało. Utworzył wielmożów, eminencje, przewielebnych, świątobliwości, księciów i arcykapłanów.
Człowiek widział, że to jest dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był drugi dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują się pałace dla uczczenia człowieka” – i tak się stało. Wyrosły zamki, dwory, ratusze i parlamenty.
Homo aristocratus rzekł: „Niech powstaną byty by zamieszkać te miejsca” – i tak się stało. Utworzył panów, książęta, majestaty, baronów i funkcyjnych. Nazwał prawo do mieszkania czynszem, prawo do mycia opłatą za wodę, prawo do ciepła opłatą za ogrzewanie, prawo do porozumiewania się opłatą za telefon.
Człowiek widział, że to wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był trzeci dzień.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują się pałace dla uczczenia sprawiedliwości” – i tak się stało. Ukazały się pałace sprawiedliwości, sądy miejskie, więzienia, sądy dla nieletnich i domy poprawcze.
Homo legalis rzekł: „Niech zaistnieją byty i zajmą te miejsca” – i tak się stało.
Utworzył sędziów, adwokatów, prawników, policjantów, strażników, portierów i więźniów. Prawo do obrony nazwał opłatą adwokata, a prawo do wolności mandatem.
Człowiek widział, że wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był dzień czwarty.
 
Człowiek rzekł: „Niech zbudują pałace dla uczczenia władzy” i tak się stało.
Wyrosły banki, kasy giełdy i spółki międzynarodowe.
Homo avidus rzekł: „Niech lud śni także o pałacach” – i tak się stało.
Otworzył stadiony, teatry, kasyna, pola wyścigów, domy handlowe. Prawo do marzeń nazwał loterią, prawo do kuszenia reklamą a prawo do bankructwa kartą kredytową.
Człowiek widział, że wszystko było dobre. Tak upłynął wieczór i poranek.
To był piąty dzień.
 
Człowiek rzekł: „Zróbmy komputer na nasz obraz i podobieństwo” – i tak się stało.
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Zbigniew Sobolewski
Bóg łaskawie rozmawiał z człowiekiem. Mógł on czuć się bezpieczny i szczęśliwy, ponieważ wiedział, że Stwórca jest blisko i czuwa nad nim. Dopiero grzech zniszczył pierwotną przyjaźń. Sprawił, że człowiek zaczął się ukrywać, rozumiejąc, że utracił prawo do przyjaźni i bliskości Boga. Konsekwencją grzechu stała się nieprzyjaźń – oddalenie od oblicza świętego Boga. Jej wyrazem było wygnanie z raju.
 
s. J. G.
Ewangelia Mateusza opisuje chrzest Pana Jezusa. "Wtedy przyszedł Jezus z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: "To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?" Jezus mu odpowiedział: "Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe". Wtedy Mu ustąpił A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: "Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie". (Mt 3,13-17) Czy Jezus potrzebował oczyszczenia i nawrócenia, skoro nie był dotknięty skazą grzechu pierworodnego?
 
Zwyczaj odbywania pielgrzymek do miejsc, w których rozgrywały się wielkie wydarzenia związane z naszą wiara, był znany już w starożytności. Najczęściej pielgrzymowano do do Ziemi Świętej i do Rzymu.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS