logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Głód tradycji
materiał własny
 


 Kanada przygotowuje się na wielkie wydarzenie roku 2008 jakim będzie niewątpliwie 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny pod przewodnictwem papieża Benedykta XVI, w obecności kardynałów, biskupów, kapłanów i rzesz pielgrzymów z całego świata.  Przygotowania te i motto międzynarodowego kongresu: „Eucharystia darem Bożym dla życia świata”, stały się inspiracją dla zorganizowania pierwszej po ponad 40 latach procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem! 
 
Czytelnikowi w Polsce wyjaśnić muszę, iż czwartkowa Uroczystość Bożego Ciała w Kanadzie została całkowicie zniesiona i dzisiaj jest to zwykły dzień pracy, a liturgiczne wspomnienie zostało przeniesione na przypadającą najbliższą niedzielę po uroczystości. Dzisiaj po wielu latach wspólnie z grupą wiernych postanowiliśmy wskrzesić ten zaniechany obrządek i odnowić piękną tradycję. Ludzie z wielkim zapałem, widocznym wzruszeniem, z radością i ochotą postanowili mi pomóc w tym wielkim i wyjątkowym dziele zorganizowania Uroczystości ku czci Najświętszej Eucharystii.
 
Na strychu kościoła odszukaliśmy starą, ale piękną, złocistą kapę kapłańską, a z zagraconej starej szafy wydobyliśmy przepiękną monstrancję nieużywaną od dziesiątek lat. Przygotowania techniczne szły w parze z przygotowaniem duszpasterskim, w ramach którego głosiłem proste, wręcz szkolne kazania katechizmowe i na nowo wyjaśniałem znaczenie i rolę Eucharystii w życiu katolika. Prawdziwie potrzeba tej katechezy w tym wielkim, bogatym i nowoczesnym kraju, który z tego powodu niestety zaliczyć trzeba do krajów misyjnych, obok biednych państw np. Afryki. Zorganizowanie i przeprowadzenie po tak długim okresie zapomnienia Uroczystości Bożego Ciała wraz z procesją eucharystyczną na zewnątrz kościoła wpisuje się dzisiaj w wielki wysiłek nowej ewangelizacji w Kościele kanadyjskim.
 
Jestem głęboko przekonany, że obecna inicjatywa przyczyni się do ożywienia kultu, uwypuklenia wartości i głębi Najśw. Eucharystii w życiu współczesnego człowieka w kraju „pachnącym żywicą”. Pierwszym owocem tegorocznej inicjatywy będą comiesięczne adoracje eucharystyczne w I Czwartki Miesiąca, przy wystawionym Najśw. Sakramencie w monstrancji!
Wierzę także, że jest to wyjątkowa okazja dla tutejszego Kościoła i społeczeństwa, aby przypomnieć sobie chrześcijańskie korzenie i dokonać odnowienia ewangelizacji w Ameryce Północnej, a w szczególności w prowincji Québec, która od czterech dekad przeżywa nieustanną sekularyzację.
 
Wierzymy mocno i modlimy się gorąco, że z pomocą Ducha Świętego „wiosenny powiew Pięćdziesiątnicy” zagości na nowo, jeszcze raz w tutejszym Kościele lokalnym, w tutejszych wspólnotach parafialnych i w sercach młodych ludzi.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kanadzie przeżywamy w niedzielę po Bożym Ciele. Podniosła atmosfera Święta Eucharystycznego Chleba udziela się wielu wzruszonym wiernym, nic więc dziwnego, że uroczystość ta gromadzi rzadko spotykaną ich rzeszę.
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
 
Zobacz także
ks. Jacek Siepsiak SJ

Gdy udajemy się na Eucharystię, gdy myślimy o zasiadaniu wokół stołu Pana, czujemy się zaproszonymi gośćmi. I rzeczywiście, są przypowieści mówiące o królu zapraszającym na ucztę, czy proroctwa o Panu zastawiającym stół dla swojego ludu. Również Chrystus, rozmnażając chleb i ryby, niewątpliwie przygotowuje posiłek dla ludzi. Ale także Pan Jezus niejednokrotnie daje się zapraszać na wieczerzę. 

 
ks. Andrzej Zwoliński
Chociaż obserwatorzy twierdzą, że ze względu na wielkie zróżnicowanie i małą liczebność sekty nie mają szansy wywrzeć istotnego wpływu na porządek polityczny, to jednak ich obecność pociąga za sobą liczne konsekwencje. Najczęściej swoją obecność w polityce sekta tłumaczy użyciem jej jako narzędzia do pełnej realizacji swych zamierzeń i celów doktrynalnych...
 
Jola Workowska
Życie polega na tym, by twórczo modyfikować swoją wizję świata, a nie odcinać kupony. Dysponowanie własną wizją świata nie jest równoznaczne z posiadaniem gotowych rozwiązań. Ludzie dzisiaj myślą, że aby dobrze żyć wystarczy wszystko odmierzyć, zmierzyć i wyjaśnić naukowo.

Z Andrzejem Półtawskim rozmawia Jola Workowska
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS