logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Historia Kościoła

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Po co Kościołowi papież?
Jacek Salij OP
Temat papiestwa jest bardzo często wykorzystywany w atakach przez przeciwników Kościoła. Nieomylność następcy Piotra czy jego szczególną rolę w Kościele obierają sobie za cel zarówno ateiści, jak i protestanci. Między katolikami a protestantami i wieloma innymi wyznaniami chrześcijańskimi temat ten stanowi kość niezgody... Książka to kolejny zbiór tekstów Ojca Salija, w którym między innymi o najstarszych świadectwach prymatu biskupów Rzymu, o nieomylności następcy Piotra, czy dlaczego następcę Piotra nazywamy Ojcem Świętym?
 
Papieże a wojna
Andrea Gianelli, Andrea Tornielli
Autorzy analizują działalność papieży w czasach wojny - począwszy od wielkich światowych konfliktów, a kończąc na ataku na Irak w marcu 2003 roku; wychodząc od "Orędzia Pokojowego" Benedykta XV, poprzez orędzia Piusa XII w wigilię drugiej wojny światowej, a następnie podczas konfliktu w Korei, rolę Jana XXIII w czasie kryzysu kubańskiego i interwencje Pawła VI na temat Wietnamu, by wreszcie dotrzeć do najnowszych wojen, jakie toczyły się już za pontyfikatu Jana Pawła II: wojny o Falklandy, wojnę perską, konflikty w Jugosławii, kampanię w Kosowie, kryzys w Ziemi Świętej, aż do ataku przeciwko Saddamowi Husajnowi.
 
Ostatni Ojcowie Kościoła. Kabasilas Palamas
Yannis Spiteris
Yannis Spiteris, grecki kapucyn, przybliża sylwetki i myśl teologiczną XIV-wiecznych teologów M. Kabasilasa i G. Palmasa, którzy odznaczali się wszechstronnością i głębią refleksji, wnosząc wielki wkład w całokształt myśli prawosławnej...
 
Atlas Historyczny Biblii
Enrico Galbiati i Filippo Serafini
Niniejsza książka nie jest wyłącznie kartograficznym atlasem terytoriów wspominanych przez Biblię lub z nią związanych. Jest także w pełnym tego słowa znaczeniu podróżą w głąb szczególnej i oryginalnej historii. Naturalnie, geografia zajmuje w niej eksponowane miejsce i jest studiowana za pomocą rozlicznych map oraz szczegółowych planów. Ale tworzą one rodzaj tła dziejów. Dlatego tekst stanowi przede wszystkim opowiadanie o wydarzeniach politycznych, wojskowych, religijnych, społecznych, kulturalnych, natomiast sugestywny i różnorodny aparat ikonograficzny przywołuje na żywo właśnie owo tło, na którym historia ta się toczy i odciska swe ślady...
 
Historia Kościoła w pigułce
Anna Ewa Guzik
W książce tej autorka proponuje wędrówkę po kartach historii naszego Kościoła. Pozwoli ona dostrzec piękno i bogactwo rzeczywistości, jaką pozostawił nam Chrystus, a także umożliwi zrozumienie tych momentów, w których dochodziła do głosu słabość człowieka...
 
Krucjaty - Tysiąc lat nienawiści
Gad Lerner
W 1999 roku Gad Lerner przemierzył szlak krucjat i owocem tego były reportaże opublikowane przez pismo La Republica. Wyłania się z nich przerażający w swych skutkach obraz wydarzeń sprzed 1000 lat. Szlak krucjat wyznaczył istniejącą do dziś granicę wrogości i uprzedzeń: między chrześcijaństwem a islamem, katolicyzmem a prawosławiem. Autor swoje opinie "lewicowego Żyda" konfrontuje w obszernej rozmowie ze stanowiskiem Franca Cardiniego, najwybitniejszego włoskiego badacza krucjat i "tradycyjnego katolika". To dodatkowy powód, by uznać tę książkę za bardzo inspirującą.
 
 
Polecamy
Magdalena Jóźwik

Najbardziej deformujące jest głoszenie ideałów i brak jakiejkolwiek próby życia według nich – zwłaszcza w stosunku do osób, które są formowane. Zajmowanie się formacją dorosłych było moim zawodowym marzeniem. Brzmi to nieco górnolotnie, ale taka jest prawda. Pamiętam pytanie, które usłyszałam na piątym roku studiów teologicznych, o pracę marzeń. Bez wahania odpowiedziałam wówczas, że byłaby to praca przy formacji dorosłych.

 
Zobacz także
ks. Krzysztof Grzywocz

W modlitwie chrześcijańskiej, która rodzi się z modlitwy Chrystusa, cała ludzka egzystencja może stać się modlitewnym słowem skierowanym do Boga. Tak, jak w ludzkich spotkaniach decydujemy o tym, jakim znakiem wyrazimy naszą miłość (przez podanie ręki, przytulenie, rozmowę, bukiet kwiatów, uczucie), tak też i w modlitwie możemy rozstrzygać o "instrumencie", na którym "zagramy Bogu naszą pieśń". Możemy modlić się swoim rozumem (refleksja teologiczna), znakami ciała (znaki liturgiczne), spojrzeniem (modlitwa kontemplacyjna), uczuciami, potrzebami, swoją pracą, wykonanym dziełem itp.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS