logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 19:39

Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi ?

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: Małgorzata ocds (---.21.pl)
Data:   2006-01-16 19:56

zapraszam na www.spowiedz.pl tam jest wszystko na ten temat

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 16:14

To znaczy: nic nie grozi?

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: koliberek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 17:02

Ależ grozi...ekskomunika na mocy samego prawa (latae sententiae), zarezerwowana Stolicy Apostolskiej.

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 19:17

A ile razy, z tej przyczyny, została orzeczona ekskomunika np. w ciągu ostatnich 3 lat? (np w Polsce albo na świecie)

---------------

No wlasnie, prosze podac przyklad orzeczonej przez Watykan ekskomuniki w ostatnich trzech, w ostatnich dwudziestu latach.
Chocby jednej.
Z jakiejkolwiek przyczyny.
moderator

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: Me (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 21:17

Tajemnicy spowiedzi dochowują nawet księża, którzy rzucili kapłaństwo...

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: koliberek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-17 22:31

Jeœli to pytanie Ks. Moderatora skierowane było do mnie to spieszę donieœć, że Ksišdz te kwestie zna lepiej ode mnie:) Ja tu nie szukam taniej sensacji-udzieliłam jedynie formalnej odpowiedzi na postawione pytanie. I jeœli coœ napisałam nie tak to trzeba było nożyce zastosować:) albo zgodnie ze swojš dużš wiedzš sprostować.

[moj dopisek odnosi sie tylko i wylacznie do posta, w ktorym jest wstawiony. moderator]

Ale może sie poprawie i na pierwsze pytanie autora odpowiem nieco mšdrzej, bo juz nie własnymi słowami:

KODEKS PRAWA KANONICZNEGO:
Kan. 1388 -
§ 1. Spowiednik, który narusza bezpoœrednio tajemnicę sakramentalnš, podlega ekskomunice wišżšcej mocš samego prawa, zastrzeżonej Stolicy Apostolskiej. Gdy zaœ narusza jš tylko poœrednio, powinien być ukarany stosownie do ciężkoœci przestępstwa.
http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k6c2t3.html

A co do drugiego pytania napisze tak:
-nie należy szukać tanich sensacji... kto, ile razy, za co i jakby mu dokopać.
-orzeczona przez Watykan ekskomunika to trochę inna kwestia niż ekskomunika jaka człowiek zacišga na siebie poprzez sam fakt popełnienia jakiegoœ czynu np. aborcji. Mowa w wštku raczej o tej drugiej, nie pierwszej.

Latae sententiae:
(łac. „na mocy wydanego orzeczenia”) Kara koœcielna, którš zacišga człowiek samorzutnie po dokonaniu konkretnego przestępstwa (zob. CIC 1314, 1318). Kodeks z roku 1983 ograniczył iloœć takich kar. Przykładem takich kar, które istniejš do dzisiaj, jest ekskomunika, w jakš się wpada automatycznie po znieważeniu Najœwiętszego Sakramentu (CIC 1367) albo po dokonaniu przerwania cišży (CIC 1398).

www.opoka.org.pl/slownik/ltk/latae_sententiae.html

Tak więc Penitencie nie masz się czego obawiać . Spowiednika obowišzuje tajemnica spowiedzi. A ekskomuniki zostawmy na boku i miejmy nadzieję, że nikogo nie spotkajš.

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-18 15:48

Dalej nie rozumiem co mu grozi, a raczej rozumiem, ze nic .
Bo skoro tek rary są nieorzekane, to znaczy, ze nic nie grozi.
Chyba że nic nie rozumiem z tej wypowiedzi, więc proszę jaśniej.

-----------------

A ja prosze o to, by nie przeceniac internetu i zapytac duszpasterza w realu.
moderator

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: koliberek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-18 17:09

Penitent, istota Twojego problemu tkwi w tym, iż wydaje Ci się, że aby zaistniała ekskomunika to ktoś (władze kościelne) musza ją orzec, ogłosić, wydać w tej sprawie dekret czy coś w tym rodzaju. To jeszcze raz przetłumacze z polskiego na nasze: Nie jest konieczne żadne orzeczenie, aby zaciągnąć na siebie ekskomunikę. Np. kobieta dokonująca świadomie i dobrowolnie aborcji zaciąga ją na siebie przez sam fakt popełnienia czynu. I nikt nawet nie musi wiedzieć, że jej dokonała. Wystarczy, że ona sama o tym wie. To ona sama się ekskomunikowała, że to tak łapatologiczne wyrażę. Samorzutnie po dokonaniu przestępstwa zaciągnęła na siebie ekskomunikę i nikt jej tego nie musi orzekać, wpada w nią automatycznie. Podobnie jest z kapłanem który zdradza tajemnicę spowiedzi. Sam zaciąga na siebie ekskomunikę. I nie potrzeba aby była ona ogłaszana, orzekana czy jak to nazywasz. Jeszcze inaczej: obowiązuje ona w sumieniu tego człowieka. Aby zostać zwolnionym z kary i pojednanym z Bogiem i Kościołem trzeba się wtedy zwracać do stosownej władzy kościelnej. W przypadku zdrady tajemnicy spowiedzi jest to Stolica Apostolska. W przypadku kobiety dokonującej aborcji biskup lub upoważniemi przez niego kapłani. Poczytaj sobie Kodeks Prawa Kanonicznego, a jeśli dalej nic nie zrozumiesz to sugeruję skorzystać z rady Ks. Moderatora i rozmawiać w realu. Jaśniej już nie potrafię się wyrazić. Pozdrawiam:)

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-18 22:45

Kobiety są mniej przekupne od mężczyzn, trudniej się demoralizują, a mimo to, oraz mimo ekskomuniki do aborcji dochodzi.

Napisałeś zaś : ekskomunika "obowiązuje ona w sumieniu tego człowieka. "
Penitent powinien zdawać się na sumienie, tyle, że własne, a nie cudze-spowiednika.

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-19 00:17

Tylko z tą różnicą Penitencie, że spowiednik w konfesjonale, to nie jest zwyczajny (cudzy człowiek z cudzym sumieniem) ksiądz Kowalski, ale sam Pan Jezus. Chyba usłyszałes o tym na katechezie w szkole, albo w salce? W konfesjonale to nie penitencjarz odpuszcza Twoje grzechy tylko sam Pan Jezus, bowiem prezbiter na mocy sakramentu swięceń, który odciska sie w jego sercu niezatartym znakiem Chrystusa, działa tam w Osobie Chrystusa (łac. In Persona Christi). "A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" J 20, 21-23. I własnie ten aspekt (spowiadanie) posługi kapłańskiej jest bardzo długo i dokładnie formowany w seminarium duchownym. Tak, że nawet jeśli ksiadz porzuci życie kapłańskie (jak napisał/a wyżej Me), nawet wtedy czuje się zobowiazanym w swoim sumieniu, by nie zdradzić tajemnicy spowiedzi. I proszę Cię, nie zwalaj swego niedowiarstwa w tym zakresie na (sic!) przekupność, czy jej brak u kobiet, zaciągających na siebie ekskomunikę z racji aborcji. Bo to jak dla mnie żaden argument. Niedobrze jest też mierzyc drugich swoją, ale złą miarą...

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: penitent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-19 17:21

/.../

Z sekcji 'zanim zapytasz':
Trudno odpowiadać na 'pytania', w których osoba pytająca już dokonała oceny i pewnego własnego podsumowania. Próba polemiki czy szukania tego co łączy a nie tego co dzieli mogłaby zostać odebrana jako kolejny głos krytyczny lub złośliwy atak.

Wiecej na www.katolik.pl/index1.php?st=cale&typ=pomoc_help
moderator

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-19 17:55

Chodzi o to, że kiedy idziesz do Komunii św, to Ty decydyujesz, że możesz, nikt inny. Jeżeli wiesz, że popadłeś w ekskomunikę i mimo to przystąpiłbyś do śwętokradzkiej wówczas Komunii św. wtedy na skutki wyrzutów sumienia, rozdwojenia psychiki, rozdarcia morale, itd. nie będziesz długo czekać. Ogólnie mówiąc - trwanie w tym, to spowodowanie ruiny człowieka...

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-19 19:49

"Penitent powinien zdawać się na sumienie, tyle, że własne, a nie cudze-spowiednika." Zgadza się, dobrze napisałeś.
Do spowiedzi idziesz PO zrobieniu w swoim sumieniu, w samotności, rachunku sumienia. Jest to jeden z pięciu warunków spowiedzi. Osądzasz sam siebie, a przed kapłanem wyznajesz w konfesjonale to, co uznałeś za grzech. Jak to zrobić, co uznać za złe, a co za dobre? Przez analizę dziesięciu Przykazań i siedmiu grzechów głównych, mówiąc w skrócie. W konfesjonale odbywasz sąd nad samym sobą. Skutkiem tego Twojego uniżenia, tej "szczerości do końca" jest to, że kapłan mówi "ja odpuszczam tobie twoje grzechy, idź w pokoju".
Z tego w czym sam siebie osądzisz, nie będziesz sądzony, masz to odpuszczone.
Mogę polecić Ci rachunek sumienia, z którego korzystałam już wielokrotnie, jest na stronie: http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm

Sakrament pokuty (inaczej sakrament pojednania, spowiedź) ma podstawy biblijne.

Na przykład:

„(16) Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy /.../” Jk 5:16 [grzechy, konkretne, a nie tylko „spowiedź powszechna” że „zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem”]

Już po zmartwychwstaniu Pan Jezus powiedział swoim pierwszym kapłanom:
„(23) Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.” J 20:23 [a więc kapłan musi poznać grzechy, żeby podjąć decyzję czy czy odpuścić czy zatrzymać]

Pan Jezus powiedział Apostołom:
(16) Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał. Łk 10:16
A zatem należy, zgodnie z wolą Pana Jezusa, słuchać i szanować ustalenia Kościoła.

Pan Jezus powiedział Apostołowi Piotrowi:
(19) I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.
Mt 16:19
To zdanie zawiera Bożą obietnicę, że Pan Bóg będzie respektował w niebie decyzje Kościoła (!) (oczywiście Kościół może czynić różne „techniczne” ustalenia, także dotyczące spowiedzi [np. tajemnica spowiedzi], ale nie może zmienić Dekalogu)

Po co jest spowiedź ?

Celem spowiedzi jest oczyszczenie serca przed wypełnieniem słów Pana Jezusa - jedzcie z Tego wszyscy - to jest Ciało Moje. I - kto nie bedzie spożywał tego Ciała, nie będzie miał życia w sobie (cytuję z pamięci J 6,53). Czyli celem jest zjednoczenie z Jezusem. Komunia Święta.
Spowiedź jest oczyszczeniem serca przed tym Zjednoczeniem. Czy możesz spożyć Ciało Pańskie z poczuciem, że nie przeprosiłeś za grzechy i że nie otrzymałeś przebaczenia? Byłoby to świętokradztwo, a więc tak naprawde - nie możesz... Sam o tym wiesz, tylko Ty to wiesz... Dlatego klękasz w konfesjonale, pokornie mówisz - zgrzeszyłem, a kapłan mówi Ci - synu, Bóg Ci przebacza. Bóg kocha i czeka, cieszy się z Twojego powrotu, ...
Przesyłam pozdrowienia.

 Re: Co grozi spowiednikowi za ujawnienie tajemnicy spowiedzi?
Autor: Camillo (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2013-04-13 20:41

Stolica Apostolska nie musi nakładać ekskomuniki lub jej orzekać w kwestii zdrady tajemnicy spowiedzi, bo już w momencie dokonania tego czynu kapłan mocą smaego prawa zaciąga ekskomunikę i nikt jej nie musi oficjalnie orzekać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: