logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy 'msza sw. recytowana'?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-31 12:41

Msza sw recytowana - jaka to msza? czym rozni sie od "normalnej" mszy?

 Re: Co to znaczy 'msza sw. recytowana'?
Autor: tis (---.katowice.msk.pl)
Data:   2005-10-31 15:08

Nie jestem liturgistą, więc nie wiem czy moja odpowiedź będzie prawidłowa. Opieram się wyłącznie na własnej pamięci i wspomnień "przedsoborowego" ministranta.
Nazwa mszy świętej "recytowanej" (zwana także mszą św. "cichą") to nazwa sprzed reformy liturgii dokonanej przez Sobór Watykański II, w odróżnieniu od mszy św. "śpiewanej". W starych kościołach (przedsoborowych) można zauważyć kilka ołtarzy. Oprócz ołtarza głównego znajdowały się w kościołach także ołtarze tzw. "boczne", przy których mogło się odprawiać jednocześnie kilka niezależnych od siebie mszy św. Np. w mojej rodzinnej parafii oprócz głównego ołtarza, poświęconego św. Antoniemu Padewskiemu, były jeszcze cztery boczne; dwa w prezbiterium (ołtarz Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz ołtarz ś. św. Cyryla i Metodego) oraz dwa w nawach bocznych (ołtarz Golgoty, czyli Męki Pańskiej oraz ołtarz tzw Grota z Luordes). Ale równoczesne sprawowanie kilku różnych mszy świętych tzw. "śpiewanych" nie byłoby możliwe, bo w powstać by mógł w kościele jakiś potworny harmider. Dlatego też oprócz mszy świętej śpiewanej przy głównym ołtarzu mogło się odbywać jednocześnie kilka "cichych" przy ołtarzach bocznych. Rzecz oczywista, że wszystkie msze św. były wówczas sprawowane po łacinie. Nie było wtedy pojęcia tzw. koncelebry czyłi wspólnego sprawowania przez kilku celebransów jednej mszy św.
Pax et bonum!

 Re: Co to znaczy 'msza sw. recytowana'?
Autor: Karolina (---.chelm.mm.pl)
Data:   2005-10-31 15:18

Oznacza to tyle, że wszystkie części Mszy sie recytuje (nie spiewa).

 Re: Co to znaczy 'msza sw. recytowana'?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-10-31 15:35

Jak sama nazwa wskazuje,zamiast spiewow jest tylko odmawianie tekstow.Szczesc Boze:)0

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: