logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-04-23 11:49

Witam,
Jestem młodą dziewczyną (jeszcze chodzę do liceum) od zawsze miałam ogromną chęć założenia rodziny i przekonanie o tym, że jest to moje powołanie. Ostatnio dowiedziałam się więcej o czyśćcu i jak pomagać duszom, które tam są. Można ofiarować za nie oczywiście modlitwy, mszę świętą, ale co mnie zaskoczyło nawet cierpienia. Pomyślałam sobie, że właśnie moje życie może pomóc nawet w jakiś minimalny sposób tym duszom. Kilka godzin po tym wniosku chciałam otworzyć Biblię i pomodliłam się, żeby Bóg sprawił, że otworzę na tej stronie gdzie będzie mi chciał coś przekazać, może jakieś powołanie. Otworzyłam na końcu księgi Izajasza, na przypisach. Na samym dole był przypis 4,1 "Nasze pohańbienie" - tzn. bezdzietność. Nie wiem co o tym teraz myśleć, czy Bóg mógł mi w taki sposób zakomunikować, że nie będzie dane mi posiadanie dzieci? Nie wierzę, że to był jakiś przypadek, bo jednak moja Biblia ma ponad 1000 stron. Nigdy nie myślałam o tym, że miałabym pójść do klasztoru, nie mam cech, które byłyby do tego potrzebne. Wiem, że byłabym spełniona wychowując dzieci w wierze i miłości, ale nie rozumiem dlaczego akurat na tej stronie otworzyłam Biblię. Bardzo proszę o jakąś radę. Z góry dziękuję.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Bea (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-04-23 12:34

Nie wróżyć z Biblii.
Najlepiej analizować czytania na każdy dzień z pomocą omówień, dostępnych w katolickich opracowaniach lub internecie, na yt

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: ana (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2024-04-23 13:54

Powołanie odczytuje się przede wszystkim w sercu, w pragnieniach tych dobrych. To Bóg wlewa je w serce. I w natchnieniach, w głosie Ducha Świętego. Tego się trzymaj.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-04-23 14:01

Moim zdaniem to bardziej wróżenie niż wyraźny znak od Boga. A tym bardziej jeżeli zawsze chciałaś założyć rodzinę. Każdy może się pomodlić o przekazanie wiadomości od Boga i otworzyć Biblię na określonej stronie i nie ma w tym nic nadprzyrodzonego. Taki kontakt jest czyniony z woli/inicjatywy Boga, a nie człowieka.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Hanna (150.254.99.---)
Data:   2024-04-23 14:46

Nie jest rzeczą bezpieczną przypisywanie dużego znaczenia każdemu takiemu otwarciu Biblii. Przestrzegam.

Poza tym przypisy są słowem jak najbardziej ludzkim.
A nad wyborem drogi życiowej tak czy owak warto się nadal zastanawiać.

https://www.youtube.com/watch?v=xvKnqYsL500

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-04-23 14:57

Obawiam się, że „wróżenie z Biblii” (zwane też Sortes Sanctorum) to zabobon. Polega to na tym, iż „zadaje się pytanie”, odmawia krótką modlitwę, po czym otwiera się Pismo Święte na dowolnej stronie i „w ciemno” wskazuje werset. Następnie interpretuje się ów werset jako odpowiedź na pytanie.

W ten sposób jest to redukcja Biblii do zbioru wersetów (z których każdy jest niezależny od innych), a z drugiej zostaje wykorzystana do wróżenia (co jest, jak wiadomo, występkiem przeciw I przykazaniu Dekalogu). Co więcej, owa wróżba zostaje potem „proklamowana” jako głos Boga!
Ów zabobon nie jest oczywiście niczym nowym – już wczesne penitencjały (ponitencjały, czyli Księgi Pokutne powstały jako podręczniki dla spowiedników; zawierały pouczenia, jaką pokutę należy zadawać za poszczególne grzechy) kwalifikowały takie zachowanie jako magiczne (pokuta za podobne praktyki mogła trwać do trzech lat). Mimo tego, nie zawsze stosowano się do zakazu – np. cesarz Heraklius w VII wieku szukał w ten sposób odpowiedzi czy atakować Persów, czy raczej się wycofać (przed otworzeniem Biblii cesarz zarządził trzydniowy post).

Podobnie święty Grzegorz z Tours relacjonuje w „Historii Franków”:

„(...) Merowech nie wierzył swej wróżbiarce i położył na grobie świętego [Marcina] trzy księgi, to jest Psałterz, Księgi Królewskie i Ewangelie. Czuwał przez całą noc i modlił się, aby święty wyznawca wyjawił mu przyszłość i aby mógł poznać przez znak Pański, czy może pozyskać królestwo, czy też nie.
Gdy potem przez trzy dni pościł, czuwał i modlił się, przystąpił znowu do świętego grobu i otworzył księgę. Była to Księga Królewska. Otóż pierwszy wiersz na stronie, którą otworzył, brzmiał tak: »Dlatego, że opuściliście Pana, Boga waszego i szliście za obcymi bogami i nie czyniliście, co prawe przed Jego obliczem, przeto oddał was Pan Bóg wasz w ręce waszych nieprzyjaciół«.
W Psałterzu natomiast natrafił na ten wiersz: »Zaiste, z powodu ich przebiegłości, dopuściłeś zło na nich, odrzuciłeś ich, gdy się podnosili. Jakże ogarnęło ich spustoszenie? Nagle zaniemogli i zginęli z powodu nieprawości swoich«. W Ewangeliach zaś znalazł to: »Wiecie, że po dwu dniach jest Pascha i Syn Człowieczy będzie wydany na ukrzyżowanie«. Te odpowiedzi mocno go zaniepokoiły, płakał długo nad grobem świętego biskupa, potem wziął z sobą księcia Guntchramna i około pięciuset mężów i odszedł stamtąd” .


Początki tego przesądu nie są oczywiste; wymienia się wróżbiarską odmianę żydowskiego Bath Kol, choć bardziej prawdopodobne jest, iż jest to po prostu „ochrzczona” forma znanych w starożytności wróżb: greckiej Sortes Homericae i rzymskiej Sortes Virgilianae (pierwsza polegała na przypadkowym otwieraniu dzieł Homera, druga – Wergiliusza). Nie były to zresztą zjawiska odosobnione – w podobny sposób później postępowano z Koranem, a w Chinach z Księgą Przemian (księga Yijing). Także Sikhowie otwierają w ten sposób swoją świętą księgę – Śri Guru Granth Sahib.

Papieże i biskupi wielokrotnie krytykowali praktyki bibliomancji, niemniej przesąd był trudny do zwalczenia. Święty Augustyn także krytykował tę praktykę, choć niespecjalnie mocno:
„Co do tych, którzy odczytują losy ze stron Ewangelii, to lepiej, żeby raczej to robili, niżby mieli uciekać się do korzystania z porad demonów; chociaż nie podoba mi się ów zwyczaj obracania na użytek spraw świeckich i marności tego życia boskich wyroczni, mówiących o innym życiu” (List 55)

Sortes Sanctorum nie położył kresu nawet, wydany w 789 roku, zakaz Karola Wielkiego.
Wiemy, iż ta forma wróżbiarstwa była popularna w XVII wieku (niekiedy w zeświecczonej formie – należało wyjść na ulice i słuchać – wróżbą były pierwsze podchwycone słowa), odrodziła się również wśród Metodystów .

Trzeba też uważać, aby nie popaść w przesadę – Sortes Sanctorum łatwo pomylić z delikatną inspiracją Bożą w postaci znaku; nie należy lekceważyć subtelnych „dotknięć” bożych. Na przykład święty Atanazy (połowa IV wieku) w swoim dziele Żywot świętego Antoniego opisał moment, w którym Antoni został pustelnikiem:
„(…) pogrążony w myślach wszedł do domu Bożego, gdzie wtedy właśnie czytano Ewangelię, i usłyszał głos Pana, który mówił bogaczowi: »Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim. Potem przyjdź i pójdź za mną, a będziesz miał skarb w niebie« (Mt 19,21) (…); wyszedłszy natychmiast, całą posiadłość oddał chłopom ze swojej wsi i sprzedał wszystkie ruchomości, a uzyskane pieniądze dał biednym” .

Niekiedy zdarza się, że takie „losowanie” z Biblii bywa niezwykłe – i daje „rezultat” mocno odbiegający od pożądanego. Ale, poprzez „odpowiednią” interpretację, sprawny lider daje sobie radę także z takimi sytuacjami:
W pewnej – dość kontrowersyjnej – wspólnocie uczestniczyłem w „otwieraniu Biblii”. Był to czas pewnego kryzysu – wikariat Rzymu odwołał lidera z prowadzenia wspólnoty, niektórzy biskupi zabraniali tworzenia jej komórek na terenie swoich diecezji itd. Zgromadzeni na spotkaniu modlitewnym prosili o otrzymanie poprzez „otwieranie” proroctwa, czy też „słowa” dla wspólnoty. Otwieraliśmy Biblię we dwoje – ja i jeszcze jedna kobieta.
Niesamowite, ale otworzyliśmy na tej samej stronie Starego Testamentu, „otrzymując” wersety jeden po drugim!
Treść jednak – jeśli zważyć, że miała być „słowem dla wspólnoty” – nie była zachęcająca. Rzekłbym, że gdyby faktycznie przyjąć ją za przepowiednię, byłaby ona fatalna – pamiętam, że wiele było o tym, iż „twoje mury zostaną zburzone” itd.
Na szczęście lider był czujny. Po chwili otrzymał natchnienie i wytłumaczył, że to proroctwo mówi, iż wszystkie „skostniałe struktury” w Kościele, utrudniające działalność wspólnoty, zostaną obalone…

Reasumując: nie przemuj się, to nic nie oznacza. Nie tak się "słucha" Słowa Bożego w Biblii.
pozdrawiam serdecznie

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-04-23 16:06

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Bardzo mnie to uspokoiło. Już teraz wiem, że nie powinnam tak robić.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Tomasz (---.toya.net.pl)
Data:   2024-04-23 16:57

A. Gdybyś otworzyła o Judaszu:
"Rzuciwszy srebrniki ku przybytkowi, oddalił się, potem poszedł i powiesił się" (Mt 27,5)

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2024-04-23 19:04

Znaczy w pierwszym miejscu jednak czytałam całe rozdziały, a nie poszczególne wersy i coś starałam się wynieść z całego rozdziału albo kilku, ale wiem teraz, że za każdym razem powinnam czytać w odpowiedniej kolejności.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Ona (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2024-05-01 21:48

To ciekawe, bo mnie kapłan nawet zachęcał do takiej praktyki. I w świadectwach ludzie mówili, że Pan dał im w ten sposób słowo poznania, co było poprzedzone modlitwą.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-05-01 23:16

Niestety, niektóre wspólnoty charyzmatyczne, zbyt zapatrzone w charyzmatyków protestanckich, polecają tę wyraźnie potępioną przez Kościół "metodę". Także niekiedy ustami prezbiterów.

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: . (---.play-internet.pl)
Data:   2024-05-05 11:51

"...wyraźnie potępioną przez Kościół "metodę".

Gdzie konkretnie Kościół potępia taki sposób czytania Biblii?

 Re: Dlaczego otworzyłam Biblię akurat na tej stronie?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2024-05-05 13:41

Napisałem powyżej, gdzie :)
Ponadto: trudno to nazwać "sposobem czytania Biblii" - to raczej wróżenie z Biblii (stąd nazwa bibliomancja).
Zupełnie czym innym jest czytanie Biblii na zasadzie "otwieram i czytam", a czym innym "otwieram, i to co akurat tam będzie, wezmę za bezpośrednią wskazówkę w mojej sytuacji".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: