logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: Barbara (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-25 18:21

Czy Bóg ma plan na nasze (moje życie)? Czy ma tych planów różnych ponad 6 mld? Czy ma zaplanowany każdy dzień i każdy los człowieka?
Jeżeli tak to co z wolną wolą człowieka (wolnością)? W jaki sposób się realizować, skoro Bóg już z góry określił jak ma wyglądać moje życie? Jeżeli nie to co z wolą Bożą?
Czy u Boga istnieje przeznaczenie? Czy wszytko jest twórcze?
Co na ten temat mówi Ewangelia?
Dziękuję za odpowiedzi

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: salamanka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-06-25 21:07

Widzę to tak, że Bóg co prawda wie, co się stanie w zyciu każdego z nas, ale na to nie wpływa. Przykładowo, może wiedzieć, że ktoś wpadnie pod samochód, ale nie wyciągnie ręki i nie wepchnie tej osoby pod koła ani jej spod nich nie wyciągnie. To trochę tak, jak oglądanie filmu, który sie juz zna: wiesz, co się stanie z aktorką, ale nie możesz w żaden sposób zmienić jej losu ani nie zalezy on od Ciebie. Bóg nie "gmera" w naszych zyciach i ich nie ustawia, bo dał nam wolną wolę. Co nie zmienia faktu, że WIE, co z nami będzie, bo jest wszechwiedzący i jest poza czasem.

Oczywiście mogę się mylić.

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: Joachim (---.icpnet.pl)
Data:   2013-06-25 23:51

Doskonały temat do przemyśleń. Sam od dłuższego czasu rozgryzam to myślowo, ale mam wiele z tym problemów, chociażby na kanwie własnych doświadczeń życiowych.
Np. skoro jest plan naszego życia, to jaka jest siła i waga modlitwy o zmianę i ulgę w cierpieniu? Coś mi się wydaje, że tu można prosić tylko o łaskę siły i wytrwania w bolesnym doświadczeniu, a nie o zdjęcie tych doświadczeń...
Pozostaje tylko i aż wiara, że Bóg wie wszystko lepiej od nas.
Sam jestem ciekawy postów osób lepiej przygotowanych teologicznie lub filozoficznie.

Pokój i dobro

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: Michał (---.range86-164.btcentralplus.com)
Data:   2013-06-26 03:09

Wyszukiwarka moim najlepszym przyjacielem jest.

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-06-26 12:16

Trudno tak wypowiadać się w imieniu Pana Boga, co ON wie, co planuje i tak dalej. Ja przynajmniej nie mam takiej wiedzy ani pełnomocnictwa aby w imieniu Pana występować.

Z pewnością chrześcijaństwo nie uznaje istnienia czegoś takiego co w grecko-rzymskiej mitologii wyrażały pojęcia fatum, Ananke,mojra, Nececitas, czyli skrajnie deterministycznie okreśłony (przez siłę wyższą) los człowieka. Cokolwiek by Edyp nie zrobił to i tak w końcu musi zabić swojego ojca i poślubić swoją matkę. Cokolwiek by się nie działo to i tak Troja musi być spalona a Odys musi wrócić do Itaki. I to jest ciągle ten sam i taki sam Edyp, Odys, Achilles. Oni się nie zmieniają mimo tego, że zmieniają się okoliczności.

My chrześcijanie wierzymy w to, że mamy wolną wolę i instrumenty (dane nam od Boga) do tego aby zmieniać siebie samych i nasz los. Że możemy (w skrajnym przypadku) przeciwstawić się Bogu (tak jak zrobili to Adam i Ewa) i dokonywać własnych woborów. Że Bóg, nasz Stwórca, nie gra nami, nie jesteśmy Jego marionetkami.

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-06-26 17:52

"Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień. Nie zwleka Pan z wypełnieniem obietnicy - bo niektórzy są przekonani, że Pan zwleka - ale On jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia."
2 P, 8-9.
Tak, u Boga istnieje przeznaczenie ale tylko to do życia wiecznego, przeznaczenie do nieba, które dotyczy każdego z nas.
Co do woli człowieka to zawsze ma on ją wolną i może wybierać co zechce Bóg w nią nie ingeruje bo dzieje się to tu i teraz. Bóg w całej Biblii zawsze siebie określa JESTEM. Nie byłem, będę a JESTEM. W czasie wyjścia z niewoli egipskiej On określa się JESTEM. W czasie bitwy pod Grunwaldem On określa się JESTEM. W czasie obecnym On określa się JESTEM. W 2020 roku On określa się JESTEM. Nie mamy tu do czynienia z uprzednią wiedzą i realizowaniem jej w przyszłości. On jest w życiu swojego ludu. Bóg nie będzie wiedział co będzie w przyszłości - On wie, bo On jest zawsze tu i teraz. Teraz umiera Von Jungingen pod Grunwaldem i teraz umieram ja. Choć ciało tamtego wg naszej wiedzy dawno strawiły robaki a ja piszę aktualnie te słowa.
To my żyjemy w czasie On nie.
"Ja jestem Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych»"
Mt 22,32

 Re: Czy u Boga istnieje przeznaczenie?
Autor: Michał (---.range86-173.btcentralplus.com)
Data:   2013-06-27 02:06

Przepraszam, zrozumiałem, że pierwsza propozycja była zbyt trudna. Więc króciutko, by nie przynudzać: Tytułowe, 1, 3, 7, 8: tak. 2 i 5 - nie. 4, 6 - ok., 5 - zgodnie z wolą Bożą, 9 - pozytywnie. Proszę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: