logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jestem nieśmiała. Co zrobić aby być odważnym?
Autor: Ela (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-06-23 23:22

Chodzę do psychiatry aby coś robić i być trochę odważnym. Moja starsza siostra ma mieć ślub, ale ona jest zbyt odważna. Czasem mi coś tak mówi, że jestem nieśmiała i tyle i że się źle poczuje. Mnie to denerwuje i chcę się czuć dobrze. Albo mówi że coś robię za wolno a ona szybko. Ja nie mogę pójść do pracy bo jestem nieśmiała. Z kąd mam mieć pieniądze? Jestem domownikiem i poruszam się tylko w domu. Jeżdżę do miasta chodzę do kościoła ale nie czuję się odważna. nie mam znajomych i koleżanek ani kolegów. Co zrobić aby być odważnym?Moje siostry mają chłopaków a ja nie. Czuje lęk.

 Re: Jestem nieśmiała. Co zrobić aby być odważnym?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-27 17:12

Powinnaś najpierw zaakceptować siebie taką, jaką jesteś. Nieśmiały człowiek też może pracować, mieć znajomych, normalnie żyć, choć w pewnych sytuacjach może Mu być trudniej niż osobom śmiałym i przebojowym. Nie porównuj siebie z siostrami, tylko wzmacniaj swoją wartość. Psychiatra powinien Ci w tym pomóc. Chodzenie do niego już jest odwagą. :) Jak być odważnym? Trzeba próbować zmieniać swoje nastawienie do siebie i świata, wierzyć, że coś się uda i małymi krokami iść do przodu.

 Re: Jestem nieśmiała. Co zrobić aby być odważnym?
Autor: xc (---.31.198.33.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-06-28 08:28

Są treningi (zajmuje się tym tzw. psychologia behawioralna), które uczą człowieka pewnych zachowań w tym zakresie, opanowania określonych technik. Można z nich skorzystać. Ale mieć tę świadomość, że nie muszą one być skuteczne, przede wszystkim w krótkim horyzoncie czasowym.

 Re: Jestem nieśmiała. Co zrobić aby być odważnym?
Autor: Yankes (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-06-30 18:39

Ja też byłem człowiekiem nieśmiałym, i w ciągu kilku lat modlitwą i ciężką pracą udało mi się z tego w dużym stopniu wyjść. Jedyne co mogę ci poradzić - to to co ja robiłem aby się zmienić. Modlitwa i łaska Boża jest do tego potrzebna, więc warto chodzić często na Mszę do komunii, ale to samo z siebie cię nie zmieni jeśli sama nie wejdziesz w swój problem - potrzeba również, żebyś przezwyciężała nieśmiałość i małymi krokami szła na przód. Przykładowo: jeśli boisz się rozmawiać z obcymi ludźmi, spróbuj na początku zagadywać kasjerkę w sklepie, itd. Ja też za każdym razem przed przełamaniem swojego strachu prosiłem Ducha Świętego o odwagę. Warto też zapamiętać fragment z Pisma Św., który mówi o odwadze, np:

"Pan światłem i zbawieniem moim:
kogóż mam się lękać?
Pan obroną mojego życia:
przed kim mam się trwożyć?" (Ps 27,1)

i go sobie powtarzać - po jakimś czasie zapadnie w serce i je zmieni.

 Re: Jestem nieśmiała. Co zrobić aby być odważnym?
Autor: kredka (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-06-30 19:35

Pójście do psychiatry wymaga odwagi.
Lęk - jeśli nie jest zbyt silny - ignorować. Boję się, ale to nic, i tak rozmawiam z kimś.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: