logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: monika (---.kg.net.pl)
Data:   2003-07-04 11:42

Zostałam ochrzczona, przyjęłam komunię i bierzmowanie.
Zmieniłam poglądy około 10 lat temu, nie chodzę do kościoła, nie praktykuję.
Nie chcę wprowadzać innych ludzi w błąd mówiąc, że nie jestem Katoliczką. Obecnie nie wyznaję żadnej wiary.
Moje pytanie - czy z Kościoła można się wypisać?
Proszę o odpowiedź kogoś kompetentnego, kto zna się na prawie Kościelnym.

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: Wacław Oszajca SJ (---.mikolow.sdi.tpnet.pl)
Data:   2003-07-04 12:53

Przynależność do Kościoła jest dobrowolna. Nie ma jakiejś określony formy występowania z Kościoła. Pozdrawiam.

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2003-07-04 15:24

z pewnością O. Wacław ma rację ale słyszałam że nie płacąc podatku na Kościół w Niemczech jest to równoznaczne z wystąpieniem z Kościoła i osoba która zawiera małżeństwo cywilne zawiera je ważnie i nierozerwalnie ... a u nas w parafii też były takie osoby które przyszły i poprosiły o skreślenie ich z kartoteki ... czy może na naszym gruncie to jest to oficjalne wystąpienie z Kościoła??

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: agnieszka (---.sympatico.ca)
Data:   2003-07-04 15:49

Czesc Moniko,
Wiem, ze nie o to prosisz, lecz -wybacz, ze sie wtracam - moze siegnelabys po autobiografie Edyty Stein? Mysle, ze mogloby Cie to zainteresowac. Ona byla w nieco podobnej sytuacji do Twojej. Pozdrawiam z modlitwa! Agnieszka

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: faustyna (---.tkb.net.pl)
Data:   2003-07-04 17:25

Witaj
Temat już był poruszany kilkakrotnie. Skorzystaj z wyszukiwarki Forum.
pozdrawiam
faustyna

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: Tobiasz (---.xtr.net.pl)
Data:   2003-07-04 21:33

Moniko! Po co chcesz się wypisać z Kościoła! Przecież ty do Niego wrócisz i to niebawem. Wrócisz na kolanach!!! Będę się za Ciebie modlił i wierzę, że Jezus mnie wysłucha. Do zobaczenia w Kościele, Moniko.

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2003-07-04 21:40

tak Edytka przestała wierzyć w Boga jako Żydówka będąc na studiach i odnalazła go na pogrzebie przyjaciela Reinacha... odnalazła w Kościele Katolickim... Najmądrzejsza kobieta XX wieku mówił nasz ksiądz

pozdrawiam Ania
nie "wypisuj" się Skarbie
pamiętam w modlitwie
papa

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: MarekParf (---.5xmedia.com.pl)
Data:   2003-07-07 08:22

Pochwalony Jezus Chrystus!

Nie można się wypisać. W momencie przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego zostałaś włączona do Mistycznego Ciała Chrystusa i jest to nieodwołalne. Będziesz już chrześcijanką na wieki, nawet jeżeli nie będziesz się za taką uważała czy też oddalisz się od Boga.
W chwili chrztu Bóg powiedział nad tobą te same słowa co nad Jezusem nad Jordanem: "Tyś jest moja córka umiłowana. W tobie mam upodobanie" (por. Mk 1, 11) i tego słowa On już nigdy nie cofnie i nigdy nie przestanie cię KOCHAĆ.

Pozdrawiam
Marek <><

 Re: Czy z Kościoła można się wypisać?
Autor: hersmile (---.c198.msk.pl)
Data:   2009-10-01 21:01

Owszem można się wypisać - składa się na ręce proboszcza tzw. akt apostazji. Inna sprawa, że trzeba się dobrze zastanowić, zanim się odrzuci to, co Bóg daje w swoim Kościele, nie będzie też możliwości korzystania z żadnych sakramentów, także możliwości katolickiego pogrzebu. Lepiej najpierw przemyśleć swoją wiarę, poczytać trochę, porozmawiać z ludźmi, z mądrym duchownym, z kimkolwiek, kto potrafiłby przywrócić nam żar naszej wiary poprzez rzucenie nowego światła na nurtujące nas problemy, przedstawić problem samemu Bogu na modlitwie. Nie mniej jednak wypisać się można i każdy ma prawo do uzyskania odpowiedzi na swoje pytanie, co zakłada się w poszanowaniu wolnej woli pytającego do podjęcia decyzji w zgodzie z własnym sumieniem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: