logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Marlena (---.chello.pl)
Data:   2006-02-24 17:50

Mam pytanie związane ze zbliżającym się okresem Wielkiego Postu, przykazanie kościelne mówi "zabaw hucznych nie użądzać" ale czy wyjście z przyjaciółmi czy spotkanie większym gronie też się do tego zalicza? i jak jest z alkoholem?czy w Wielikm poście można pić czy nie?
Proszę o odpowiedź, dziękuje
Marlena

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: R (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-24 22:00

Pójścia do baru na piwo nie uznałbym za huczną zabawę. Co innego dyskoteka.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-24 22:04

wyjście z przyjaciółmi nie zalicza się do tego, pod warunkiem, że będziecie rozmawiać szeptem :)
a alkohol przecież nie jest czymś złym, jeśli potrafi się zachować umiar

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Grzesiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-24 22:20

Jak mawia Święty Paweł "Wszystko mi wolno, ale nie wszytsko przynosi korzyść" (1Kor,6:12)
Wyjście z przyjaciółmi nie jest żadnym grzechem ani spotkanie choćby i z tysiącem osób na raz. Jesli będziecie sobie tańczyć to już może byc kłopot. Ale samo spotkanie przy kufelku nie jest niczym złym.
Warto jednak, w ramach ćwiczeń duchowych uczynić postanowienie wielkopostne. Chodzi o to, żeby przezyć ten świety czas jakoś szczególnie, zblizyć się jeszcze bardzie do Boga, poprawić swoje wady, słabości. A czy nie będziesz piła alkoholu, czy nie jadła ciastek nie ma większego znaczenia.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Gabi (---.ntvk.com.pl)
Data:   2006-02-24 23:15

Mamy nowe przykazania kościelne. Czwarte odnoszace się m.in. do zbliżającego się W. Postu brzmi: Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach.
W. Post - to właśnie czas pokuty i tu nikt tu już nie mówi o zabawach hucznych, bo jak to zmierzyć, która jest huczna, a która nie :) Może w decybelach? :) Dla mnie jest to wskazówka: zrezygnować z imprez, by:
1) czegoś sobie odmówić = pokuta, ćwiczenie woli,
2) mieć czas na zastanowienie się, modlitwę itp.
3) zrobić coś dla innych w czasie, który mógłby być dla mnie rozrywką
Motywacja: Nie dlatego, że tak mi kazali, tylko ze względu na Niego - Jezusa! - DLA MNIE BARDZO WAŻNA!
Pozdrawiam!

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-25 12:16

Zacznę od tyłu.
Pić alkohol można zawsze. Przecież jest dla ...mądrych, rozważnych i wolnych ludzi.Pijaństwa, nadużywania alkoholu nie poleca się także poza okresem Wielkiego Postu. Sprawa więc jasna .
Co do przykazania. W obecnej formule brzmi ono trochę inaczej. Proszę sprawdzić. Zastanawiałbym się głębogo nad znaczeniem " hucznie ". Jeżli " hucznie " oznacza to, co jest wpisane w Ga 5, 19 - 21, to także tego w Wielkim Poście i poza nim , chrześijanom nie przystoi.
Osobiscie, mój wielki post to praktykowanie postu i modlitwy w środy i piątki. Częściej niż intytucjonalne kościelne zarządzenie.
Czy wiesz ile jest dni Wielkiego Postu ?
Od środy popielcowej do Świętego Triduum Paschalnego , rozpoczynającego święta w Wielki Czwartek, jest wiecej dni niż 40. Dlaczego ? Czy są jakieś dni w tym okresie gdzie można się pobawić, radować, cieszyć ? Jest chociażby jedna maryjna uroczystość - ona znosi post. Są wszystkie niedziele - wyłączone - bo są w randze uroczystości. W te dni wolno się zabawić . Byłem nawet świadkiem udzielania Sakramentu Małżeństwa. Choć szanuję tradycję, rozumiem szerszą i chyba zarazem zdrowszą optykę na w/w zagadnienie. A gdyby tego było mało odsyłam do Izajasza rozdział 58. To dla mnie ewangelia Wielkiego Postu. Pozdrawiam
P. Ricardo

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: kinga (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-25 15:27

Czy wyjscie ze znajomymi na koncert w okresie wielkiego postu to grzech ciezki czy nie, czy po takim wyjsciu na ktore jestem juz decydowana bede mogla przystapic do komuni? biorac pod uwage to ez jestem bardzo samotna i ze ludzie bardzo zadko chca ze gdziekolwiek wychodzic. pozdrawiam

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Jarek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-25 17:26

Po pierwsze od kilku lat obowiązują już nowe przykazania kościelene i nie ma tam stwierdzenia "zabawy chuczne". IV przykazanie brzmi następująco: zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych a w czasach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. Czasy pokuty to: kążdy piątek roku, Wielki Post i Wielki Piątek. Jeżeli chodzi o wyjście z przyjaciółmi to jest kwestia twojego sumienia. Ale czy wypada się bawić gdy ktoś umiera!!!!!!!!!!!!!! A powstrzymanie się od alkoholu może być twoim postanowieniem wielkopostnym. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: karolina (---.chelm.mm.pl)
Data:   2006-02-25 18:56

Alkohol spożywać można (kwestia indywidualnego podejścia), drobne przyjęcie z okazji imienin czy urodzin też, o ile nie jest zbyt głośno...

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Teodor (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-25 21:33

Proponuję: w poście zamiast wychodzić z przyjaciółmi i zastanawiać się, czy wolno pić alkohol - nauczyć się porządnie polskiej ortografii. Wyraz - urządzać - nie pisze się przez -ż.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-25 22:06

Droga Marleno,
Aktualna wersja Przykazań kościelnych, zatwierdzona dla Polski przez Kongregację Nauki Wiary jest nieco inna, mają one aktualnie następujące brzmienie:
1.W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2.Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3.Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
4.Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5.Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.

Wydaje mi się, że sama treść przykazania 4 jest odpowiedzią na Twoje pytanie :)

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Jerzy (---.chello.pl)
Data:   2006-02-26 19:29

Odpowiedz Jarka jest najbliższa C - warto.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: eror (---.pkp.kielce.msk.pl)
Data:   2006-02-28 16:53

Hmm... Nie ponimaju. "Czy moża się bawić gdy ktoś umiera". Najlepiej cały czas się smucić, nie? Tylko pragnę zauważyć, że znając konsekwencje tej śmierci powinniśmy się cieszyc raczej. Natomiast Wielki Post jest potrzebny dlatego, że pomaga zapanować nad własnym ciałem. Uczy samodyscypliny. Dodaje pokory. Jeśli ktoś wiąże to bezpośrednio ze śmiercią Pana Jezusa... Przepraszam bardzo, ale... Ciągle umierają ludzie. Kto nie szanuje ludzi- nie szanuje Pana Boga. Nie wydaje mi się, żeby Pan Jezus chciał, aby tak odnosić się do jego śmierci, a mieć w poważaniu śmierć innych ludzi*. To zwykłe pozerstwo.

---
*(i do tego po 2000 lat ciągle nie rozumieć, że śmierć ta to część wielkiego zwycięstwa- pokaz potęgi)

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Andrzej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-05 18:35

Czy niedziele Wielkiego Postu należą też do postu? Przecież liczy się 40 dni z wyjątkiem niedziel !!! Czy w takim razie w niedzielę można pójść na dyskotekę w Wielkim Poście?

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: |niepewna| (---.mus.estpak.ee)
Data:   2006-03-20 19:20

Mamy pytanie. Czy bedzie to duzy grzech

/.../

Prosze zajrzec:
www.salwatorianie.pl/spowiedz/grzech001.htm
moderator

 Jak powinna wygladac osiemnastka w Wielkim Poście?
Autor: Szymon (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2008-01-29 21:40

Witam! Mam osiemnastkę w połowie Wielkiego Postu, jak powinna wygladac, czy powinien na nie być alkohol itp. Proszę o podpowiedzi :) Pozdrawiam

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: andziaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-03-09 00:04

Złamałam zasade Wielkiego Postu.
/.../

Nie ma spowiedzi przez internet. Rachunek sumienia zrobilas, zal za grzechy rowniez wzbudzilas. Zapraszam do konfesjonału. W realu.
moderator

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: andziaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-03-09 00:23

Ale czy mogę odpokutować swoj grzech? Załuje go strasznie :( Najgorsze, ze zdawalam sobie sprawe z tego co czynie, a jednak zrobilam to. ;( teraz bardzo mmi z tym zle. gdybym mogla cofnac czas ;(

---------

Internet nie jest przestrzenia sakramentalna. Zamiast pisac w internecie wybierz sie do konfesjonalu.
moderator

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-06 14:21

już od 10 lat w poście nie jem słodyczy. Znam takich co nie oglądają telewizji.

 Re: Wielki Post - co wolno a czego nie?
Autor: mateusz (---.nat.student.pw.edu.pl)
Data:   2012-02-26 09:47

Jakie jeszcze wyrzeczenia powinno się stosować?

---------

Papież Benedykt XVI pisze o tym w liście na Wielki Post.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: