logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: Ewa (---.plusgsm.pl)
Data:   2006-02-23 16:12

Gdzie mogę znalezć linki do wypowiedzi Kardynała Ratzingera na temat buddyzmu? Albo czy istnieje jakaś bybliografia jego autoryzowanych wypowiedzi? (niekoniecznie on- line) Chodzi mi właśnie o wypowiedzi autoryzowane, bo nie chcę opierać się na ewantualnych plotkach. Mówiąc wprost: Chcę zweryfikować czy to prawda , że Kardynał Ratzinger nazwał buddyzm "duchowym autoerotyzmem".

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: Ewa (---.plusgsm.pl)
Data:   2006-02-23 22:34

Doprecyzuję może jeszcze że wypowiedz ta miała paść w wywiadzie dla francuskiej gazety w 1997 roku
http://czytelnia.onet.pl/0,1170674,do_czytania.html
Może wiecie co to była za gazeta i czy wywiad był autoryzowany, albo czy Kardynał skomentował kiedy kolwiek te informacje...
(wolałabym aby okazało się że było to radio Erewań) Szperałam w wyszukiwarkach, ale niestety nie znam francuskiego ani włoskiego.
A moze posiada ktoś z Was tę ksiązkę Szostkiewicza i moze jest tam bibliografia?

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: skydancer (---.akademiki.uni.torun.pl)
Data:   2006-02-26 17:33

słowa te padły wywiadzie dla L Express z 20 marca 1997. Zerknij tu:
http://budda.medytacja.net/t/teksty/dialog/o_dialogu_i_wyjasnianiu_nieporozumien.html

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: skydancer (---.akademiki.uni.torun.pl)
Data:   2006-02-26 23:49


/.../

Załozeniem tego forum jest pytanie-odpwiedz, nie pytanie-pytanie.
moderator.

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-27 07:43

Też w/w strone podaną przez skydancer znalazłam i jeszcze ze dwie inne. Ale... Autorka wątku pisze: "Chodzi mi właśnie o wypowiedzi autoryzowane, bo nie chcę opierać się na ewentualnych plotkach". Na tych stronach nie ma wypowiedzi autoryzowanych. Na marginesie zastanówmy się, czy zadaniem katolika jest propagowanie stron buddyjskich? Są lepsze sposoby szukania autoryzowanych wypowiedzi obecnego Papieża :)

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: skydancer (---.akademiki.uni.torun.pl)
Data:   2006-02-27 16:34

Droga Z nie chodzi o propagowanie czego kolwiek a jedynie o prawdę. Pozatym jest to strona poświęcona dialogowi z chrześcijaństwem. Nie sądzisz chyba że p Jarosław Wierny do spółki z pSzostkiewiczem uparli się Benedykta XVI oczerniać bezpodstawnie w nadzieji że nikt się nie zorientuje? Spróbuje dotrzec jeszcze do tej książki Szostkiewicza , faktycznie powinna byc bibliografia. Jeśli ktoś z forumowiczów klika do nas z francji to z łatwością może zweryfikować te informacje udając się do biblioteki i znajdując ten numer L Express. Nie wiem na pewno ale podejrzewam że kiedy dostojnik Kościoła tej rangi (Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary) udziela wywiadu to autoryzacja jest konieczna. Wywiad ten noszący tytuł "Le Testament du Panzer kardinal" narobił swego czasu dużo szumu, (zobacz także artykuł w Ozonie http://www.ozon.pl/a_tygodnikozon_2_4_1_2005_1_4.html ) nie słychać było natomiast aby Kuria Watykańska protestowała przeciwko przekręceniu słów Kardynała...
Z jesli wiesz gdzie szukac autoryzowanych wypowiedzi Benedykta XVI to proszę pomoż nam
Nie czuję się na siłach oceniać intencje obecnego Papieża, być moze ta niefortunna wypowiedz wynika tylko z jego niezrozumienia buddyzmu. (Chyba nigdy nie słyszał o bodhisatwach)
Gdybym ja miała zdefiniowac buddyzm w dwóch słowach powiedziałabym "samotny heroizm"
Szczęścia wam życzę :)

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: Sławek (---.mlyniec.gda.pl)
Data:   2006-02-27 18:50

http://ekai.pl/bib.php/dokumenty/orationis_formas/orationis_formas.html
A może to?

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: skydancer (---.akademiki.uni.torun.pl)
Data:   2006-03-10 19:55

Do Szostkiewicza dotarłam. Bibliografia jest :):
Kardynał Ratzinger'Laickość nie jest dana raz na zawsze', rozmowaz z Michaelem Cool , [w]:"Gazeta Wyborcza" 26IV 1997
To jest przedruk tegoo wywiadu z L Express
Dostępny w internetowym archiwum gazety wyborczej pod linkiem
http://szukaj.gazeta.pl/archiwum/0,51943.html
Poniewaz korzystanie archiwum jest płatne, to jeśli Ksiądz Moderator pozwoli wkleje interesujący nas fragment:

Gazeta Wyborcza nr 98, wydanie waw z dnia 26/04/1997 - 27/04/1997 GAZETA ŚWIĄTECZNA, str. 19
[autor fot./rys] Fot. Free
[pagina] ARKA NOEGO
[podpis] Michel Cool, oprac. MAK, "L'Express"
LAICKOŚĆ NIE JEST DANA NA ZAWSZE

Z kardynałem Josephem Ratzingerem, prefektem Kongregacji Doktryny Wiary, rozmawia Michel Cool.

(...)

Czy Ksiądz Kardynał uważa, że katolicy gubią swe dusze podejmując dialog z innymi religiami, na przykład z buddyzmem?

- W jednoczącym się świecie potrzebny jest dialog między religiami. Niebezpieczny byłby jednak dialog powierzchowny. Relatywizm, który dziś rządzi umysłami, wprowadza pewien rodzaj anarchizmu moralnego i intelektualnego, który prowadzi do tego, że ludzie nie zadowalają się już jedną prawdą. Głoszenie własnej prawdy uchodzi teraz za przejaw nietolerancji. Tymczasem prawdziwy dialog nie może się odbywać w próżni duchowej. Posiada cel, jakim jest poszukiwanie prawdy. Chrześcijanin nie może zrezygnować z poznawania prawdy objawionej mu w Jezusie Chrystusie, jedynym Synu Bożym. Siła przyciągania buddyzmu bierze się stąd, że wydaje się, iż umożliwia on osiągnięcie nieskończoności, absolutnego szczęścia bez konkretnych zobowiązań religijnych. Jest to rodzaj autoerotyzmu religijnego. Ktoś słusznie przewidywał, i to już w latach 50., że prawdziwym wyzwaniem dla Kościoła w XX wieku nie będzie marksizm, ale buddyzm.

 Re: Szukam wypowiedzi kard. Ratzingera nt. buddyzmu.
Autor: jw (---.atol.com.pl)
Data:   2006-03-11 17:07

Chodzi o tę wypowiedź:

"Si le bouddhisme séduit, c'est parce qu'il apparaît comme une possibilité de toucher a l'infini, a la félicité sans avoir d'obligations religieuses concretes. Un autoérotisme spirituel, en quelque sorte. Quelqu'un avait justement prédit, dans les années 1950, que le défi de l'Eglise au XXe siecle serait non pas le marxisme, mais le bouddhisme."

w tłumaczeniu na polski:

"Jeśli buddyzm uwodzi, to dlatego, że jawi sie jako możliwość dotknięcia nieskończoności, szczęśliwości, bez konkretnych zobowiązań religijnych. Jest to pewnego rodzaju duchowy autoerotyzm. Ktoś przepowiedział w latach 50., że wyzwaniem Kościoła w XX wieku będzie nie marksizm, lecz buddyzm."

Jest to fragment wywiadu, który został opublikowany w "L'Express" ("Le Testament du Panzerkardinal", 20 marca 1997). O ile wiem, wywiad ów został przypomniany w "L'Express" w kwietniu ubiegłego roku, tuż po objęciu przez kard. Ratzingera papieskiego urzędu. Cały wywiad na stronie:
http://www.lexpress.fr/info/societe/dossier/vatican/dossier.asp?ida=432793

Nie wiem czy powyższy wywiad był autoryzowany, ale przypuszczam, że MUSIAŁ być. Wątpię, żeby tak wysoki hierarcha kościelny nie zastrzegł autoryzacji wywiadu przez publikacją w tak opiniotwórczym piśmie.

Pozdrawiam,
jw

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: