logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: marek w. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 12:43

Natknąłem się na stronę internetową pewnej wytwórni muzycznej, na której jest wiele treści nastawionych antychrześcijańsko. M.in. dziennikarz podczas wywiadu wzywa do bezczeszczenia krzyża, muzyk zachęca do publicznego profanowania Biblii zapowiadając takie akty na swoich koncertach, są też fotografie przedstawiające w bluźnierczy i prowokacyjny sposób naszą wiarę. Czy to się kwalifikuje do zgłoszenia do prokuratury? Jaka jest tego procedura?

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 14:21

Prosze odwiedzic najblizsza sobie prokurature i przekonasz sie osobiscie. ewentualne doniesienie o popelnieniu przestepstwa prosze napisac w kilku egzemplarzach, przynajmniej dwoch-to na wypadek zagubienia sie gdzies w prokuraturze owego doniesienia. Zycze duzo odwagi i cierpliwosci. Szczesc Boze :)

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 15:12

Możesz nawiązać kontakt z jakąś dobrą organizacją, przedstawić im projekt "doniesienia o popełnieniu przestępstwa" (skonsultowany co do formy i merytorycznie chociaż z jakimś studentem prawa).
Koniecznie daj to do wiadomości do prasy i innych mediów, którym leżą na sercu te sprawy, np. Nasz Dziennik)
Albo złożysz to jako osoba prywatna wraz z pisemnym poparciem tej organizacji (nie będziesz wtedy sam), albo oni to złożą jako organizacja (opcja silniejsza, jednak tracisz kontrolę nad sprawami formalnymi).
Odwagi i konsekwencji życzę.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 15:43

Nie najbliższą prokuraturę a właściwą do miejsca popełnienia domniemanego przestępstwa, czyli siedziby serwera obsługującego daną stronę pocztową.
Wysłałbym wstępną informację do providera o zaistniałym wydarzeniu wzywającą go do zamknięca strony zawierającej sprzeczne z prawem treści.
Sugerowałbym jednak kontakt z prawnikiem.
Niestety nie dorobiliśmy się czegoś na kształt AntiDefamation League, żydowskiej organizacji, która tropi i tępi wszelkie przejawy antysemityzmu na świecie.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 16:19

Jeżeli nie znałbyś siedziby firmy, która popełniła przestępstwo, próbuj złożyć "doniesienie o popełnieniu przestępstwa" w najbliższej prokuraturze, powinni przesłać to do odpowiedniej prokuratury "według właściwości" z powiadomieniem Ciebie. Gdybyś długo nie miał sygnału co ze sprawą, dowiaduj się, nawet telefonicznie.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: K. (---.umcs.lublin.pl)
Data:   2006-01-12 17:18

Mozesz to zgłosić także na policji, choć "powazniej" na prokuraturze. Nie łudź się, będziesz tam kolejną sprawą nr..... więć przypilnuj, zeby z twojego doniesienia (o ile będzie ustne) sporządzono protokół (zapoznaj sie z jego treścią przed podpisaniem i ewentualnie sporzadz stosowne sprostowania) lub też dostarcz treść takiego zawiadomienia na piśmie i również przypiljuj, aby wlaczono jego treść do protokołu (a nie np. tylko notatki, jej ranga jest nizsza).

Z udzialem organizacji jest o tyle lepiej, ze ona ma czas i ochotę na zajmowanie sie takimi sprawami, trudniej ja zniechęcic i policja musi sie bardziej przyłożyć do ścigania, bo ma świadomość natarczywosci tej organizacji. Mozesz roznież zgłosic cheć zostania oskarżycielem posilkowym, będziesz mieć bezposredni wplyw na proces przed sądem.

(art 196kk)

"Kto obraza uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przezmaczone do publicznego wykopnywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze graniczenia wolnosci albo pozbawienia powlnosci do lat 2".

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 20:28

Daję Ci niżej orientacyjny wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.


......................................................
miejscowość, data
......................................................
imię i nazwisko zawiadamiającego
......................................................
adres zawiadamiającego



Do Prokuratury Rejonowej

w...................................

......................................
adres prokuratury


ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA

Na podstawie art. 304 paragraf 1 kpk informuję o popełnieniu przez .......... [nazwa, adres jak jest znany] przestępstwa określonego:

- w art. 196 kk "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

- oraz w art. 257 kk "Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3"

i na podstawie art. 303 kpk wnoszę o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w niniejszej sprawie. Jednocześnie , zgodnie z art. 12 paragraf 1 kpk wnoszę o ściganie sprawców ww. przestępstw.

Uzasadnienie

W dniu ........... na stronie internetowej o adresie www ................... zobaczyłem:
-
-
-

Wymienione zdjęcia, wypowiedzi, a także ......
- obrażają moje uczucia religijne i stanowią publiczne znieważenie przedmiotów czci religijnej [oraz znieważenie miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych],
- znieważają katolików [chrześcijan] w tym mnie osobiście z powodu przynależności wyznaniowej.

Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie.

Z poważaniem

...................................................
[podpis zawiadamiającego]

Załączniki:
wydruki ww. witryny internetowej - ... stron

----------------------------------

Dla Twojej orientacji podaję także treść pozostałych przywołanych wyżej artykułów


art. 12 paragraf 1 kpk
W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek postępowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu. Organ ścigania poucza osobę uprawnioną do złożenia wniosku o przysługującym jej uprawnieniu.

art. 303 kpk
Jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, wydaje się z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie postanowienie o wszczęciu śledztwa, w którym określa się czyn będący przedmiotem postępowania oraz jego kwalifikację prawną.

art. 304 paragraf 1 kpk
Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 paragraf 3 stosuje się odpowiednio.

Literki kk to skrót od słów kodeks karny, a kpk - kodeks postępowania karnego.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: marek w (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 22:01

Dziekuję za opowiedzi.
Sprawą zainteresowałem osoby z jednej organizacji z mojego miasta, ktorzy pociągną tą sprawę dalej. Mają oni swoich prawników, więc pewnie bedą wiedzieć co i jak.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Przemek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-14 12:02

UWAGA:
Nie mowi sie "uczucia religijne" tylko "przekonania religijne"...pisanie "uczucia religijne" jest niepoprawne....

Zarówno przekonania, jak i uczucia można naruszyć choć warto zauważyć, że emocje nie wpływajš bezpoœrednio na mojš wiarę. Nasze nastroje sš czymœ wtórnym wobec naszych przekonań. Nie tyle istotne jest to, co czuję, ile to, w Kogo wierzę. Słyszymy często: „ja nie czuję Boga” i dobrze ponieważ Bóg nie jest dezodorantem. Sfera ludzkich uczuć jest słaba i zmienna- to nasza wewnętrzna wrażliwoœć, nasz osobisty stosunek do „czegoœ”. Uczucia sš nietrwałe. Modlitwa zaœ ma wartoœć dlatego, że bez względu na nastrój czy towarzyszšce jej emocje, jest przestrzeniš spotkania z Bogiem. Jestem w kaplicy czuję się Ÿle, ale mój rozum i wiara podpowiadajš mi, że trwam w obliczu Boga. Przekonania wypływajš z artykułów wiary, a naruszać je to znaczy przeczyć tradycji albo negować depozyt wiary Koœcioła. Uczucia się miewa, a przekonania ma.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-14 16:39

Przemku, wg kodeksu karnego karalne jest obrażanie UCZUĆ religijnych:

art. 196 kk "Kto obraża UCZUCIA religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

Twoja sugestie mogą służyć przy ewentualnej nowelizacji (zmianie) kodeksu karnego, jeżeli ustawodawca (sejm i senat) uznałby je za słuszne.

 Re: Gdzie zgłosić obrazę uczuć religijnych?
Autor: Ally (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 14:11

uczucia - przekonania... semantykę zostawmy... najważniejsze jest to, by nie zostawić tego tak, jak jest... Marku, gratuluję odwagi...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: