logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: dasiool (---.tomaszow.mm.pl)
Data:   2006-01-11 21:02

Przejrzałem archiwum, ale niestety nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.
Otrzymałem propozycję wyjazdu do Maroka na wycieczkę objazdową. Jest to kraj w 95% muzułmański. Dodatkowo, uczestnictwo w niedzielnej mszy św. może utrodniać fakt, iż jest to wycieczka objazdowa, podczas której nie ma czasu wolnego nawet w niedzielę (cała trwa 8 dni).
Pytanie: czy świadome wzięcie udziału w takiej wycieczce i nie uczestniczenie z tego powodu w niedzielnej mszy św. jest grzechem.
Pozdrawiam

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-11 21:47

Proponuje zabrac na te wycieczke ksiedza,ktory nie tylko w niedziele odprawi Mszę sw.Pozdrawiam:)

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Cz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-11 21:52

Można zrobić "burzę mózgów" i rozważyć kilka szalonych pomysłóew;)
- pojechać tam z biurem pielgrzymkowym, z księdzem w autokarze,
- samemu zorganizować autokar, wtedy masz 2 miejsca gratis - jedno dla organizatora, drugie może być dla księdza (będziecie mieli codzienną mszę świętą ;)
- pojechać na wycieczkę inną, której program unmożliwi (lub będzie przewidywał) uczestnictwo we Mszy św.
- porozmawiać z organizatorami w biurze podróży, jakie oni widzą rozwiązanie (msza w sobotę wieczorem lub w niedzielę; w sobotę może być umówiona w kościele położonym najbliżej hotelu, w którym będzie nocleg. Dwukrotnie organizowałam pielgrzymke do Rzymu - dla biura podróży to żaden problem - fax do hotelu, itp, i prawdopodobnie po problemie)
Interesując się tą sprawą będziesz automatycznie dawał świadectwo o Chrystusie.
Biuro podróży, które organizuje wyjazd, gdzie zapewne większość uczestników jest katolikami, powinno zatroszczyć się o tę sprawę. Ale jeżeli właścicielem biura jest np. ateista, a katolicy się nie pytają o to, to dlaczego on ma się o to troszczyć i wysilać ;)
Życzę owocnych starań...

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-11 22:27

Dasiol, czyżby wróciło do Ciebie skrupulanctwo? :)

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: andy pendy (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-12 14:51

Czy Ty szukałaś i wybrałaś wycieczkę czy trafia Ci się okazja ?
Może jest ona takim małym prezencikiem od Pana Boga , dla Ciebie , którego nie chcesz przyjąć ?
Myśląc podobnie jak Ty to w Maroku nie byłoby ani jednego katolika .
Och te zachody słońca na pustyni, pokłoń się Najwyższemu i szepnij Mu , że ja też tak bym chciał :-).
Ps. A może w niedzielę będziesz mogła jednak tam uczestniczyć we mszy św.

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-01-12 15:57

Jeśli mie wiesz jak w danej sytuacji postąpić zapytaj siebie: A jak na moim miejscu postąpiłby Chrystus. Odpowiedz sobie na to pytanie i tak postąp, a na pewno postąpisz dobrze. A jeśli nie będziesz wiedzieć jak postąpiłby Chrystus, weź do ręki egzeplarz Nowego Testamentu i czytaj. Na pewno będziesz potrafiła sobie dać właśiwą odpowiedź. A na pewno musi Ci dać do myślenia opowieść o modlących się faryzeuszu i celniku,

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Kasia (217.8.186.---)
Data:   2006-01-12 17:39

Zasadniczo, w Maroku jest trochę chrześcijan i nawet sa tam także koscioły katolickie... Na pewno jest tak w Rabacie, Tangerze czy Casablance. Mam skrót tylko do strony po hiszpańsku - ale są tu i adresy i godziny nabożenstw.
http://www.misas.org/paises/marruecos.php3
Sądzę zatem, że cos sie da zrobić, niekoniecznie organuzjac od razu własna pielgrzynkę ;-)) Popatrz na wycieczkowy "rozkład jazdy" i porownaj z tym co jest - myslę że uda się pogodzić piekno wyjazdu z uczestnictwem we Mszy Św.

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Marcin (---.chello.pl)
Data:   2006-01-12 19:16

Bylem w podobnej sytuacji gdy wyjechalem do Egiptu, gdzie w okolicy nie bylo kosciolow chrzesciajnskich. Ciekawa rzecza bylo jednak to, ze w hotelu w szufladzie byla Biblia. Moje sumienie nie wyrzucilo mi, ze nie bylem w tamtym tygodniu w kosciele. Idz do kosciola przed wyjazdem poprosic o dobra podroz i idz do kosciola po przyjezdzie podziekowac za szczesliwy powrot.

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: coyacamaquen (---.ceti.pl)
Data:   2006-01-12 23:14

Musisz odpowiedziec sobie na pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze:
wycieczka, czyli poznanie nowych miejsc, poszerzenie spojrzenia na świat, odpoczynek itp., czy Eucharystia - uczestnictwo w Ofierze Krzyża, pełne zjednoczenie z Bogiem.
Cóż, moim zdaniem sprawa wygląda tak: bez wyjazdu do Maroka da się żyć, do zbawienia nie jest to potrzebne (choć pewnie miłe), bez Eucharystii tak naprawdę żyć nie możemy i do zbawienia jest konieczna.
Zorientuj się dokładnie, jaka jest mozliwość uczestnictwa w Eucharystii. Wydaje mi się, ze jednak powinno dać się to jakoś załatwić i wtedy nie byłoby żadnego problemu:)
Pozdrawiam serdecznie i życzę Bożego rozwiązania całej sprawy:)

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Marta (195.150.224.---)
Data:   2006-01-13 11:23

Bylam kiedys opiekunka na obozie i tez w niedziele nie bylam na Mszy, bo po prostu sie nie dalo (co bylo do przewidzenia), tesknilam bardzo za Msza, ale bylam blisko Boga poprzez osobista modlitwe. I uwazam, ze fakt absencji na Mszy niedzielnej nie byl grzechem. Wiec jedz i przyslij nam kartke ;) Aha, zawsze mozesz sprobowac sie zapytac w biurze podrozy o Msze.

 Re: Czy swiadomy udzial w wyciecze bez niedzielnej mszy to grzech?
Autor: Irena (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-13 21:24

Zawsze kiedy wyjeżdżam /w Polsce/, proszę Jezusa, bym mogła uczestniczyć w Eucharystii. Oddaję to Jego staraniu. Uśmiecham się w sercu, kiedy zatrzymuję się w hotelu, a niedaleko dostrzegam wieżę kościoła.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: