logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: alcia (---.laczpol.net.pl)
Data:   2006-01-08 22:12

Piszę, ponieważ pewna znajoma mi zakonnica wystąpiła PO ślubach wieczystych ze Zgromadzenia, co wydaje mi się dziwne, przecież formacja jest chyba wystarczająco długa... w związku z tym mam pytanie, czy jest to grzech ciężki (NA SPOWIEDŹ.PL NIE MA NIC O TYM I PROSZE MNIE NIE ODSYŁAĆ.......), czy w takim wypadku grozi ekskomunika i jeśli tak to na jak długo i czy jest szansa na rozgrzeszenie, czy w takim wypadku może np. wyjść za mąż i w ogóle?
Z Bogiem.

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Andrzej Waśko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2006-01-08 22:31

Życie zakonne nie jest sakramentem, zatem Prawo Kanoniczne przewiduje procedury 'Wyjście z instytutu' (życia konsekrowanego):
Mozna je poczytac na: http://www.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/is1t2r6.html

Nie jest to kwestia grzechu czy ekskomuniki.

"Indult odejścia udzielony zgodnie z prawem i podany do wiadomości zainteresowanego, na mocy samego prawa zawiera w sobie dyspensę od ślubów oraz od wszystkich obowiązków wypływających z profesji" - czyli osoba "może wyjść za mąż i w ogóle". Cokolwiek miałoby to znaczyć (proszę doprecyzować w pytaniu).
moderator

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-08 22:45

Jakże tak, proszę Księdza Moderatora, po ślubach wieczystych?... Przecież Chrystus jest w czasie tych ślubów oblubieńcem...
Może określenie 'Wyjście z instytutu' nie dotyczy zakonów, tylko np. instytutów świeckich?...

---------------

Dotyczy wszystkich 'instytutów życia konsekrowanego' (język prawniczy), czyli zakony, zgromadzenia zakonne, instytuty świeckie...
moderator

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-08 23:30

Droga B. Potwierdzam słowa o. Moderatora faktem oczywistym. Moja dawna znajoma, która była kilkanaście lat w zakonie po wszystkich ślubach, z wieczystymi włącznie, z przyczyn rodzinnych (opieka nad chorą matką) musiała wystąpić z zakonu. Była już w domu rodzinnym, kiedy matka Przełożona z drugą siostrą przywiozły jej tam dyspensę przysłaną specjalnie dla niej do klasztoru z samej Stolicy Apostolskiej z Rzymu. Od tamtej pory minęło już z 6-7 lat z okładem. Będąc na powrót w domu rodzinnym, poznała swego przyszłego męża. Pobrali się uroczyście i mają chyba już 2 dzieci. Piszę chyba, bo jakoś znikneła sprzed moich oczu. Po prostu już ich nie spotykam, moze zmienili miejsce zamieszkania?...

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-01-09 11:09

Ja tez potwierdzam, tez znam dziewczynę, która wyszła z zakonu po ślubach wieczystcyh i dostała indult z Watykanu.

Jest to więc możliwe bo śluby zakonne to nie sakrament (czym innym są święcenia kapłańskie a czym innym śluby zakonne). Także ze ślubów mozna dostac zwolnienie - nazywa się to włąśnie indult.

Tyle tylko, że jest to niezalecane... w tym sensie - że nie należy rozumowac w ten sposób że śluby nic nie oznaczaja itp... Coś w człwoeiku zostaje. Czytałam gdzieś i słyszałam o pewnej "pieczęci" jakimś znaku wyciskanym w sercu człwoieka w czasie ślubów (to taka przenośnia - brak mi słów odpowiednich). Chodzi o to, że na pewnoc złowiek po złożeniu ślubów zakonnych nie czuje się "jakby nic nie zaszło"... Cos bardzo ważnego wtedy zachodzi. Jeszcze jakis czas temu, nie było czegoś takiego jak śluby czasowe. Np w Karmelu pierwsze śluby zakonne to były juz śłuby wieczyste - od razu. I kiedy wprowadzano śluby czasowe w zakonach było wielu ich przeciwników. Wielu starych zakonników mówiło że śluby to śluby - że w ich czasie zachodi coś w duszy człowieka - że człowiek wiążę się z Bogiem w tajemniczy sposób...
NA pewno cos w tym jest, dlatego potrzebna jest rozwaga i rozeznanie przed ślubami. Mimo, że mozna potem zrezygnować z życia wg ślubów.
Prawo daje taka możłiwość bo życie jest bardzo skomplikowane i różne sytuacje sie zdarzają...
Pisze to po to aby nie myślec - "można sobie spokojnie śłuby złożyć - najwyżej potem się zrezygnuje..."
To byłoby niewłaściwe myślenie...

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-09 15:19

Potwierdzam to, co napisała DZIEWCZYNA. Owa znajoma, była już zakonnica, opowiadając mi o tym dniu, w którym przyjechały do niej siostry z indultem, wyraziła się, że był to dla niej straszny dzień. Spłakała się, bo poczuła, że traci cos bardzo ważnego, że została odarta z tego, co było do tej pory jej zyciem. Dopóki nie otrzymała tej dyspensy czuła się jeszcze, mimo wypełniania swoich świeckich już obowiązków (opieka nad chorą mamą) mocno związana ze swoim zakonem. A więc na przykładzie tej zakonnicy prawdą zdaje się być to, że nie da sie tak łatwo i prosto: "można sobie spokojnie śłuby złożyć - najwyżej potem się zrezygnuje..."

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: A.R. (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-01-12 23:09

a ja polecałabym zacząć od siebie a nie wyszukiwać sensacji grzechu i ekskomuniki u kogoś innego.

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-01-13 01:17

A ja (no nie tylko ja) udzieliłam, mam nadzieję wyczerpującej odpowiedzi na pytanie Alci, której raczej nie podejrzewam o poszukiwanie taniej sensacji. Zdarzają się przecież odejścia z zakonów z różnych przyczyn. Np moja znajoma, znajoma Alci, więc zapytała Alcia raczej z troski o tę zakonnicę, o jej zbawienie, niż z powodu sensacji. Ponoć 'dobrymi radami jest piekło wybrukowane'. Nie rzucałabym więc bezpodstawnych podejrzeń i zamiast radzić, gdzie o radę nie proszą, odpowiedziałabym na pytanie, a nie siliła sie na połajanki czy inne kazanka...

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Ally (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-16 14:27

Popieram Bognę: O Alci to świadczy jak najlepiej, że martwi się o drugiego człowieka, któremu życie toczy się nie tak, jak sobie zaplanował... najłatwiej wypaść z drogi na zakręcie...

 Re: Zakonnica wystąpiła po ślubach wieczystych.
Autor: Izabela (---.centertel.pl)
Data:   2019-03-02 17:09

Byłam w zakonie 13 lat. Wystąpiłam 4 lata po ślubach wieczystych. Odeszłam rok temu. Na dniach otrzymam indult zwalniający ze ślubów.
Nie szukajcie taniej sensacji. Nie macie bladego pojęcia o tym życiu a tym bardziej o tym co może powodować takie decyzje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: