logo
Sobota, 21 września 2024 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Marek Ziaja
Tak wiele w starym kościele
materiał własny
 


Tak wiele w starym kościele

Różnie możemy opisać świat i człowieka: na wesoło lub smutno, z uśmiechem czy żalem, poważnie i żartem. A dla mnie i tak najlepszy jest personalizm realistyczny gdzie cały świat jest ze sobą perfekcyjnie połączony, a nawet z Bogiem. Gdzie zbieranie śmieci i dbanie o naszą planetę ma bezpośrednie odniesienie do Boga, a sex z małżonką jest dla nich jedną z najwyższych możliwości uwielbienia Go.
I pisał zanim został Papieżem, że człowiek nie jest prostym złączeniem ciała i duszy, lecz czymś więcej, jest osobą. To złączenie ziemi i nieba w człowieku tworzy nową jakość - osobę. To osoba idzie do nieba, nie daj Boże gdzie indziej. Jest tu poniekąd gra słowami, bo ci, co pisali, że to dusza tam idzie używali innego zestawu słów na określenie tego, co Papież nazywa drogą osoby do Boga. I ta myśl tego Bożego sługi podnosi go wysoko na ziemskim panteonie filozofii, w jej personalistycznie realistycznym ujęciu, które kontynuował.

Kult Bożego Miłosierdzia, miłości nad sprawiedliwością, tak wyraźnie w głoszeniu papieskim wyrażony to drugie ramię Jego nauczania obok filozofii. Choć nawet to, nie było niczym nowym, bo przecież Bóg na początku stworzył człowieka w Raju i stwierdził, że jest bardzo dobry i zakochał się w nim Miłością niewymowną, a człowiek już w pierwszych dniach tę Miłość zdradził. A Bóg nie stworzył sobie nowego stworzenia, lecz trwając w tej wiecznej miłości do swojego stworzenia posłał Swojego Syna, by Ten przez stanie się tym stworzeniem i przez śmierć i zmartwychwstanie przywrócił całe stworzenie Bogu z powrotem.
I wiem, że ani w tym życiu ani w przyszłym, w które mocno wierzę, nie zrozumiem, co to jest ta Nieskończona Miłość Boża. Nie zrozumiem jak można nieustannie, wiecznie, kochać kogoś takiego jak Adolf Hitler lub Józef Stalin, o mnie nie wspominając.

Ciekawe, że s. Faustyna głosi Boże Miłosierdzie między dwoma wojnami, a kult ten rozwija się po wojnie i to nie w Niemczech czy Rosji, ale w Polsce. Mamy, więc iść do tych, co nas gnębili i głosić im, że Bóg im mimo wszystko przebaczy? Moje drogi i moje myśli nie są drogami i myślami waszymi - coś w tym jest, nie tylko, dlatego że jesteśmy grzeszni. W końcu jesteśmy jego stworzeniem.

Nie dostrzegł Szatan, Wcielenia ani Śmierci Drugiej Osoby Boskiej, i teraz mści się na Bogu, wyżywając się na ludziach. Oczywiście nie robi tego bez naszej zgody na zło, przez co panuje ono bardziej, w naszych czasach ostatecznych, w których przyszło nam żyć. Wojny, kataklizmy, upadek rodziny a wartości w szczególe są tego najwyraźniejszymi śladami. Ta przegrana z przed 2000 lat pokazała upadłym aniołom, że jednak nie dorównują Bogu. Że choć na początku świata skusili człowieka, znalazł on w Bogu pełnego Odkupiciela, Jezusa Chrystusa.

Tego wszystkiego nauczał Jan Paweł II, nic nowego od czasu Chrystusa. Stara nauka czasem przy pomocy nowych słów, ale często cytując dokumenty i autorów Kościoła. Bo Kościół nie jest "kościołem księgi", lecz Żywego Jezusa Chrystusa żywego w Księdze jak i w całym nauczaniu Kościoła.
A przede wszystkim, uczył bycia chrześcijaninem aż do końca, naśladowanie Mistrza, przez krzyż, do zmartwychwstania w wieczności. I cały czas mam tę myśl byśmy nie naśladowali Papieża Jana Pawła II, ale jego Mistrza, Jezusa Chrystusa. Bo On jest tym celem, do którego wszyscy zmierzamy, a Papież nas do Niego wyprzedził na swojej drodze do Niego. Nam zostawił wieje znaków jak budować swoją drogę do Ojca. Będąc kolejnym, który zaświadcza, że warto. Byśmy nie skończyli tak:
Umarł wielki człowiek
a mali zostali i płaczą
czekając aż umrze następny
by móc zapłakać i powspominać.

I taka myśl na koniec. Jak w IX wieku mnisi Irlandzcy odrodzili życie religijne Europy przychodząc z krańców świata, tworząc bogate życie monastyczne. Dopiero potem przyszły reformy gregoriańskie, zakony żebracze itd. Tak Papież z dalekiego kraju w XX wieku, metodami Jemu współczesnymi, odnawia wiarę w Chrystusa na całym świecie.
I to wszystko w tym jednym, starym, katolickim kościele.

Marek Ziaja

 
Zobacz także
Paweł Szpyrka SJ
Tomasz More w pustelni, którą nakazał wznieść w swoim ogrodzie w Chelsea, oddawał się lekturze i modlitwie. W piątki pościł i często rozważał Mękę Pańską. Opatrzność sprawiła, że mógł jej doświadczyć bardzo osobiście. Dramat rozpoczął się właściwie 16 V 1532 r., kiedy złożył rezygnację z kanclerstwa. Król łaskawie ją przyjął, jednak już wtedy Tomasz zdawał sobie z tego sprawę, że człowiek niełatwo uwalnia się od własnych dobroczyńców. Pod wpływem nieprzychylnego otoczenia król coraz bardziej zaczął odczytywać jego odejście jako zuchwałą dezaprobatę dla jego reformatorskich działań.
 
Paweł Szpyrka SJ

Dla Boga gotowego zostawić dziewięćdziesiąt dziewięć owiec, aby ratować ową jedną zagubioną i roztargnioną, pustynia staje się najlepszym miejscem do budowania dróg, a słony step-pustkowie wspaniałą przestrzenią do wyrównywania gościńca (por. Iz 40, 1–11). Bóg JUŻ teraz widzi na pustyni kwitnące ogrody (por. Iz 41, 18–20), a step JUŻ jest dla Niego tętniącą życiem metropolią. Pójdźmy dalej. To my jesteśmy TU i TERAZ pustynią i stepem, a więc marnym środowiskiem dla rozwoju życia. Bóg jednak widzi nas inaczej.

 
Andrzej Gołąb
Na ścianach święte obrazy, w szufladzie metryka chrztu. Zaliczyliśmy większość sakramentów i bywamy w kościele. W tym lub innym. Myślimy sobie: jeśli będziemy dobrzy, nieskończenie dobrzy, wprost idealnie dobrzy, pewno zasłużymy sobie, pewno ujrzymy Ją znowu(...) Możemy mnożyć dekalogi lub powoływać się na istniejące. Próbować w nieskończoność doskonalić się, lub odwrotnie, zastygnąć pomiędzy jednym a drugim ziewnięciem. W każdym przypadku poruszamy się wewnątrz świata - który nie istnieje, wewnątrz ciemności, która nas objęła i wydaje się posiadać wyłączność na wszystko. Ale ona ma nad nami władzę, tylko wtedy gdy zgadzamy się na swój grzech...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS