logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Basil Hume OSB
Tajemnica Wcielenia
Wydawnictwo Salwator
 


Kardynał Basil Hume zachęca nas, abyśmy spojrzeli na nowe tysiąclecie z innej perspektywy, abyśmy wykorzystali ten przełom, by przywrócić do naszego życia Boga. Jako jeden z przykładów pokazuje nam nasze Boże Narodzenie, pełne przygotowań, zakupów, prezentów, ale pozbawione refleksji, świadomości, że to przecież rocznica nadejścia Pana, naszej nadziei na odkupienie. Na przełomie tysiącleci obchodziliśmy ją po raz dwutysięczny. Czy w naszym życiu zaszły w związku z tym jakieś zmiany?

Wydawca: Salwator
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-60082-86-7
Ilość stron: 153
Rok wydania: 2006
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 
dzień 5: 24.12
Wiara - gwiazda przewodnia
 
Wiara jest jak gwiazda: delikatne światełko, niekiedy przesłaniane przez chmury; nie zawsze tak jasne, jak życzyłby sobie wędrowiec. W żaden sposób nie równa się ono słońcu, ale wystarcza, aby oświetlać choćby jeden krok naprzód. Podobnie jest z wiarą: to światło niewielkie, lecz bardzo ważne.
 
Obraz w naszych oczach jest jak blask słońca: przed słońcem nic się nie ukryje, wszystko jest odkryte. Tak właśnie będzie, gdy ujrzymy Boga twarzą w twarz, na własne oczy. To jednak dopiero kwestia przyszłości, której dziś już z radosnym przeczuciem oczekujemy; teraz zaś mamy wiarę.
 
Jeśli pójdziemy za gwiazdą znad Betlejem, odnajdziemy tylko żłóbek z Dziecięciem – tak przynajmniej może nam się wydawać – ale wiara sprawi, że poznamy, iż Dziecię to jest prawdziwym Bogiem, a zarazem prawdziwym człowiekiem, choć przecież nie będzie to wyraźnie widoczne. Wiara to światełko małe, ale wystarczające; światełko dane nam od Boga jako Jego szczególny, najważniejszy dar dla nas.
 
W naszej podróży przez życie mamy więc gwiazdę przewodnią – wraz z nią szukamy Boga i Jego woli w codziennych sprawach, zwykłych wydarzeniach oraz ludziach, których spotykamy. Możliwe, że gdy oglądaliśmy Dziecię w żłobie, umknęła nam rzecz najważniejsza: że Ono także jest Bogiem. Podobnie w codziennym życiu: można przez nie przejść, spotykając różnych ludzi, kochając ich, a nie dostrzec tego, co najważniejsze. Ponieważ widzieć pozwala nam jedynie zmysł wzroku, musimy temu maleńkiemu światełku – wierze – pozwolić prowadzić się do Boga, który w cudowny sposób jest obecny we wszystkim. Jeśli codziennie szukamy Go w naszym życiu, z pewnością Go odnajdziemy. Przez cały czas nasze oczy przyzwyczajają się do tego, by kiedyś zobaczyć Go w pełnym blasku. Tego właśnie koniec końców oczekujemy.
 
__________________
fragment: kard. Basil Hume OSB, Tajemnica Wcielenia, przekł. Monika Wolak, Wydawnictwo Salwator, Kraków 2006, s. 133-134.

1 2  następna
Zobacz także
ks. Dariusz Salamon SCJ
Cur Deus homo, dlaczego Bóg człowiekiem? - pytał u progu XII-wiecznego renesansu św. Anzelm z Canterbury. Pytał - zafascynowany na równi Bogiem, jak i człowieczeństwem, w imię rozkwitającego na nowo, tym razem z chrześcijańskich korzeni, humanizmu. Dla współczesnego człowieka wierzącego podobne pytanie winno być równie fascynujące: Co skłoniło Syna Bożego, aby przyjął ludzką naturę? I co z tego wynika dla nas ludzi?
 

Od momentu gdy zostałem ministrantem w wieku 13 lat, Msza święta była dla mnie zawsze czymś ważnym. Lubiłem w niej uczestniczyć w dzień powszedni rano lub wieczorem, gdy nie było tłumów, a ludzie przychodzili raczej z potrzeby serca. Piękne i pociągające było również to, że księża w mojej parafii zasadniczo odprawiali Mszę świętą pobożnie i bez pośpiechu. Pozwalało to wejść w jej klimat, a tym bardziej doświadczyć jej jako misterium. Nic zatem dziwnego, że pod wpływem takich przeżyć łatwo mi było odkryć w sobie powołanie kapłańskie.

 
Beata Helizanowicz
Pierwszą reakcją na wiadomość o śmierci bliskiej osoby zwykle jest szok i zaprzeczenie. Osoba osierocona doświadcza jakby „zamrożenia” emocjonalnego: intelektualnie rozumie znaczenie zaistniałego faktu, ale weń nie wierzy. Mechanizm zaprzeczania jest reakcją, która rodzi się w nas w sytuacjach, kiedy staje przed nami konieczność zaakceptowania trudnej, bolesnej rzeczywistości lub znaczącej zmiany w życiu...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS