logo
Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
imieniny:
Franciszka, Konstancji, Salomei, Gildasa, Zdzisława  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
kard. Basil Hume OSB
Tajemnica Wcielenia
Wydawnictwo Salwator
 


Kardynał Basil Hume zachęca nas, abyśmy spojrzeli na nowe tysiąclecie z innej perspektywy, abyśmy wykorzystali ten przełom, by przywrócić do naszego życia Boga. Jako jeden z przykładów pokazuje nam nasze Boże Narodzenie, pełne przygotowań, zakupów, prezentów, ale pozbawione refleksji, świadomości, że to przecież rocznica nadejścia Pana, naszej nadziei na odkupienie. Na przełomie tysiącleci obchodziliśmy ją po raz dwutysięczny. Czy w naszym życiu zaszły w związku z tym jakieś zmiany?

Wydawca: Salwator
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 978-83-60082-86-7
Ilość stron: 153
Rok wydania: 2006
Rodzaj okładki: Miękka 
  

 

Adwent 2021Proponowane w tym roku rozważania dotykają wielkiej tajemnicy, jaką jest wcielenie Boga Samego – jest to fundamentalna prawda wiary chrześcijańskiej oraz jedno z ważniejszych wydarzeń, które świętujemy co roku od ponad 2 tysięcy lat. Jednak, warto zadać pytanie: czy to tylko pamiątka? wspomnienia z dawien dawna? piękna opowieść o tym, jak Bóg narodził się wśrod swojego stworzenia?

 

"Jakże łatwo obchodzić Boże Narodzenie, tracąc z oczu jego istotę albo do tego stopnia znać chrześcijańską naukę na jego temat, że nie robi ono na nas absolutnie żadnego wrażenia.
Tymczasem Boże Narodzenie powinno pozostawiać w naszym życiu wyraźny ślad. W uroczystości tej celebrujemy przyjście na świat Boga w ludzkim ciele. On wkroczył do naszego świata po to, by wejść w nasze życie. Przybył dzielić nasz los; nadać znaczenie wszystkiemu, co czynimy; leczyć rany i dawać życie.
Czy jestem gotów wpuścić Go do mojego życia? Zapytajmy inaczej: czy widzę w Nim intruza, którego należy się pozbyć, czy też oczekiwanego gościa?"

 

(fragmemt książki Tajemnica Wcielenia)


Czy Boże Narodzenie może wydarzyć się na poziomie osobistego przeżywania, głęboko w sercach wszystkich, którzy szukają Boga i wszystkich wzywających Go szczerze? Wierzymy, że tak! Dla pogłębienia tego przekonania proponujemy internetowe rekolekcje adwentowe.

 

 

W dniach 20 do 25 grudnia zapraszamy na rekolekcje internetowe

w oparciu o książkę o tytule: "Tajemnica Wcielenia" autorstwa kard. Basila Hume'a OSB,

wydanej przez Wydawnictwo Salwator.

 

 

 

kard. Basil Hume OSB
– (1923-1999) w wieku 18 lat wstąpił do klasztoru benedyktynów w opactwie Ampleforth w North Yorkshire. Przybrał imię Basil, kiedy w 1945 r. złożył ostatnie śluby zakonne. 9 lutego 1976 r. papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Westminsteru, a później w tym samym roku kardynałem. Był pierwszym mnichem, który został angielskim arcybiskupem od 1850 roku. Okres sprawowania urzędu przez kardynała Hume'a sprawił, że katolicyzm stał się w Wielkiej Brytanii bardziej akceptowany niż przez 400 lat. W 1995 roku królowa Elżbieta II odwiedziła po raz pierwszy katedrę westminsterską. W kwietniu 1999 r. zdiagnozowano u niego nieoperacyjnego raka żołądka. 2 czerwca tego samego roku królowa Elżbieta przyznała mu Order Zasługi. Zmarł nieco ponad dwa tygodnie później, 17 czerwca w Londynie, w wieku 76 lat. Jego pogrzeb był transmitowany na żywo w ogólnokrajowej telewizji i został pochowany w Katedrze Westminsterskiej. Papież Jan Paweł II powiedział o nim, że był „pasterzem o wielkim duchowym i moralnym charakterze”.

 

Serdecznie zapraszamy do codziennych rozważań przed Narodzeniem Pańskim.

Pierwsze rozważanie już 20 grudnia w poniedziałek!

 
1 2  następna
Zobacz także
Bazyli Mosionek OCD

Prawdę o Maryi w wydarzeniu Wcielenia można sformułować na podstawie słów anioła, który zwraca się do Niej: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą” (Łk 1,28). O łasce Maryi mówi on jeszcze innymi słowami: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Pozdrowienie anioła „Bądź pozdrowiona” jest powszechnie rozumiane przez Ojców Kościoła i późniejszą tradycję jako wezwanie do radości, które nie tylko oznacza zwyczajne pozdrowienie „witaj”, lecz w głębszym znaczeniu zawiera w sobie wezwanie do radości i oznacza radowanie się, weselenie się, bycie ucieszonym i życie w radości. 

 
Elżbieta Wiater

Żeby zrozumieć to, co Biblia mówi o chlebie i winie, trzeba mieć za sobą dwa doświadczenia egzystencjalne, a mianowicie doświadczenie głodu i doświadczenie smutku. Dla nas chleb to złoty lub brązowy bochen, z którego odcinamy po kromce, kiedy mamy ochotę na kanapkę. Chleb, który łamał Jezus, wyglądał inaczej. Był to placek upieczony z jęczmiennej mąki, niekwaszony, przypominający bardziej nasze podpłomyki. Zwykle chleb pieczono na zakwasie, jednak Ostatnia Wieczerza była ucztą paschalną, stąd brak kwasu w pieczywie.

 
Wiesława Machalica

Szczerość i prawdomówność są wartościami umożliwiającymi życie społeczne. Prawda jest tak ważna, że stworzyliśmy prawo do niej. W pewnych okolicznościach mamy prawo usłyszeć prawdę. Wówczas kłamstwo jest złamaniem prawa. Złamanie tego prawa pociąga za sobą obowiązek naprawy szkody. Powinniśmy „oddać” komuś prawdę, tak jakby chodziło o skradzioną rzecz.

 
 
___________________

 reklama

katolicyzm