logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy
 


Na co dzień wykonują różne profesje, ale łączy ich jedno - są oddanymi czcicielami Matki Bożej. Na Jasnej Górze odbyła się 30. Pielgrzymka Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Ich hasłem jest zawołanie „Odnowić wszystko w Chrystusie przez Maryję”. Głównym punktem dwudniowego spotkania była inwestytura, czyli uroczystość przyjęcia nowych członków. Na całym świecie rycerzy jest niespełna dziewięćdziesięciu.

 

Powstałe w 1991 r. stowarzyszenie nawiązuje do chlubnej tradycji i ducha zakonów rycerskich. Włącza się w apostolat Kościoła, aby uczestniczyć w upowszechnianiu chrześcijańskich zasad kultury i życia. Papież Jan Paweł II w 1998 r. wziął Rycerstwo Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy w swój protektorat i udzielił mu błogosławieństwa.

W ideowych założeniach zakon odwołuje się do ducha rycerstwa chrześcijańskiego, bohaterstwa i tradycji oręża polskiego, w którym od wieków łączył się element patriotyczny z maryjnym. Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była działalność charytatywna, która rozwinęła się w okresie stanu wojennego w Polsce. Wówczas włączyły się w nią bardzo aktywnie dwa ośrodki - klasztor paulinów na Jasnej Górze i bazylika Świętej Brygidy w Gdańsku. Akcja ta trwała do 1990 r., a kiedy zmieniła się polska rzeczywistość, grupy działające w Częstochowie i Gdańsku połączyły się, by rozpocząć inną, szerszą działalność na polu społecznym i religijnym.

 

Od lat członkowie stowarzyszenia włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową i charytatywną. Rycerstwo Jasnogórskie ma charakter elitarny. Skupia w swym gronie ludzi o wysokim autorytecie i uznaniu, sprawujących odpowiedzialne funkcje i urzędy.

 

- Rycerstwo zostało założone trzydzieści lat temu przez byłego generała Zakonu Paulinów o. Jana Nalaskowskiego. Jego celem jest szerzenie kultu Matki Bożej w życiu codziennym, a przez to formacja człowieka. W zakonie łączą się ludzie różnych profesji m.in. lekarze, profesorowie, ale także np. mechanicy. Nie liczy się wykonywany zawód, ważne są prezentowane wartości - powiedział o. Sebastian Matecki, prodziekan Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Jak dodał rycerze muszą być ambasadorami Matki Bożej Jasnogórskiej. - Spotkania na Jasnej Górze są wpisane w statut rycerstwa i w jego funkcjonowanie. Chcemy u Maryi wzmacniać się i jednoczyć. Na pierwszym miejscu jest modlitwa, ale też formacja intelektualna - zaznaczył prodziekan.

 

Podczas tegorocznej pielgrzymki odbyła się inwestytura, czyli przyjęcie do zakonu nowych członków. To elitarne grono, do którego niełatwo się dostać.

 

Zakon liczy wielu wybitnych członków, cieszymy się, że dołączyło dwóch nowych - powiedział prof. Jerzy Wojtczak-Szyszkowski. - Każdy z nas mógł zaproponować kandydata, dlatego i ja wskazałem młodego człowieka, który czynnie angażuje się w sprawy Kościoła - zaznaczył profesor.

 

Do grona Rycerzy dołączyli dziś: mgr Mateusz Sasinowski, który został wprowadzony przez kmdr. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego i dr hab. Tomasz Miłek wprowadzony przez kmdr. Jerzego Goliszewskiego.

Jak zauważył nowo powołany rycerz Mateusz Sasinowski, już sama propozycja bycia rycerzem jest wielkim zaszczytem i honorem. - Jestem onieśmielony propozycją, którą otrzymałem. Wiem, że rycerz powinien wykazać się konkretnymi zasługami. Na co dzień staram się żyć zgodnie z wiarą katolicką, być przykładnym mężem, ojcem i właśnie w tej codzienności otwarcie mówić o swojej wierze. Mam nadzieję, że jestem godny tej pozycji - powiedział Sasinowski. „Będę się starał świadczyć - gestem, słowem i postawą wiary w codziennym życiu. Jest to bardzo duże zobowiązanie” - dodał nowy członek stowarzyszenia.

 

Kandydatem na rycerza może być mężczyzna w wieku co najmniej dwudziestu siedmiu lat, odznaczający się umiłowaniem do Matki Bożej i Kościoła, który jest otwarty na ogólnoludzkie i chrześcijańskie wartości.

 

Maria Bareła
jasnagora.com