logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Odszedł Człowiek Nowej Ewangelizacji
materiał własny
 


Ksiądz Edmund Karuk nie żyje...
W dniu 24 kwietnia 2007 roku w 64. roku życia zmarł po długiej i ciężkiej chorobie śp. Ksiądz Edmund Karuk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w Wągrowcu
.
 
Ksiądz Edmund Karuk urodził się 14 września 1943 roku w Kosiłowszczyźnie k.Grodna, Święcenia kapłańskie otrzymał 24 maja 1969 roku w Krakowie z rąk księdza biskupa Jana Pietraszko - biskupa pomocniczego ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. Na wiosnę 2004 roku śp. ks. Edmund Karuk wraz ze swymi kolegami kursowymi wspominał 35-lecie kapłaństwa.
 
Równo za miesiąc obchodzilibyśmy 38 rocznicę święceń.
Ksiądz Edmund Karuk przez 11 lat pracował jako katecheta w Krakowie i Tarnowie, a następnie jako proboszcz w Pabianicach, Tarnowie, Bydgoszczy, Gnieźnie i na końcu, od 1 lipca 2003 roku w parafii Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu. W latach 1997 - 1999 był dyrektorem Caritas archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezjalnym referentem duszpasterstwa charytatywnego i koordynatorem duszpasterstwa więziennego.
 
Odszedł Człowiek, który dzieło Nowej Ewangelizacji Jana Pawła II  wprowadzał w życie duszpasterskie z pełną determinacją.
Ksiądz Edmund Karuk był kapłanem szeroko otwartym na media i pozytywną ich siłę umiejętnie wykorzystywał. Stworzył i z wielkim sukcesem prowadził ewangelizacyjny portal internetowy. Do dzisiaj portal ten, przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wągrowcu (www.parafia-internetowa.pl), odwiedziło prawie milion osób z Polski i z całego świata m.in. Meksyku, Nowej Zelandii, Australii, Kanady, Argentyny, Francji, Kazachstanu. Jak zawsze z radością opowiadał mi śp. Ksiądz Edmund, że „każdego dnia odwiedza nas kilkuset internautów z różnych zakątków świata.
 
Jak piękna jest, ta nasza parafia” - stwierdzał z zadowoleniem.
Niektórzy wchodzą na tę stronę internetową z ciekawości, inni regularnie, by poczytać codzienne rozważania Słowa Bożego, z pietyzmem pisane przez Księdza Edmunda, inni by uczestniczyć w modlitwie różańcowej, zamieścić swoją prośbę o duchowe wsparcie lub po prostu zajrzeć do ogłoszeń parafialnych.
 
Okazało się, że internet to niezwykłe narzędzie współczesnej ewangelizacji. Powiedział mi też kiedyś, że ów „wirtualny kontakt pozwala dotrzeć do osób, z którymi bezpośredni kontakt, choćby ze względu na miejsce ich zamieszkania, byłby utrudniony lub po prostu niemożliwy. Internet skraca dystans między ludźmi i pozwala komunikować się z ludźmi mieszkającymi zarówno po sąsiedzku, jak i w najodleglejszych zakątkach świata. Dlaczego Kościół nie miałby korzystać z tak potężnego medium w dziele głoszenia Dobrej Nowiny?”
 
Parafia-internetowa.pl - jak podkreślał zmarły ksiądz proboszcz - to strona interaktywna. Wchodzący na nią internauci mogą nie tylko przeglądać jej zawartość, ale także słuchać transmisji niedzielnych Mszy Świętych, zamieszczać swoje opinie, komentarze, prośby o modlitwę oraz dzielić się swoimi problemami i wątpliwościami. Te ostatnie wpisy przed umieszczeniem na stronie zawsze czytane były przez księdza Edmunda, bo jak mówił: „sieć to nie konfesjonał i rozmowa nie może mieć charakteru spowiedzi”.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
Szymon Bąk

„Fratelli tutti” opublikowano w święto Franciszka z Asyżu. Nieprzypadkowa to data i nieprzypadkowy święty. Papież zaczerpnął tytuł nowej encykliki społecznej od Biedaczyny z Asyżu. Dokument podzielony na osiem rozdziałów, w polskim wydaniu mieści się na trochę ponad dwustu stronach. Już tutaj chciałbym powiedzieć, że jest to tekst napisany niezwykle przystępnym językiem. Mamy prosty i niesamowicie silny przekaz, który osobiście odczytuję w trzech płaszczyznach – braterstwa w świecie, braterstwa w ojczyźnie i bliskim otoczeniu oraz osobistego napełniania się dobrocią, tak by móc realizować dwa pierwsze założenia.

 
Szymon Bąk
Dnia 7 czerwca 1999 roku, w czasie swojej pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II beatyfikował w Toruniu ks. Wincentego Frelichowskiego (1913-1945). W 2000 roku biskupi polscy, zebrani na 303 Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, ogłosili bł. ks. Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerzy Polskich "bez względu na przynależność". Dlaczego właśnie On? Kim był ten nietypowy Druh, bł. ks. Wincenty Frelichowski? Mam nadzieję, że poniższe opracowanie przybliży postać naszego Patrona.
 
Jacek Salij OP
Z perspektywy naszych własnych relacji z Panem Bogiem temat Jego wszechobecności może nabrać dodatkowych znaczeń. Kiedy czynimy zło, odczuwamy potrzebę ukrycia się przed Bogiem; jeśli ta sytuacja trwa i pogłębia się, mamy poczucie, że się od Niego oddalamy. Ale dokąd można uciec przed Wszechobecnym?
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS