logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
s. Agnieszka Koteja
Obietnica. Rekolekcje wielkopostne z Adamem - Albertem
Wydawnictwo eSPe
 


Poruszające. Piękne. Prawdziwe. Takie powinny być rekolekcje. I takie właśnie są teksty siostry Agnieszki Kotei, albertynki, powstałe z myślą o nauczaniu wielkopostnym. Odkrywają to, co nieznane. Otwierają na piękno. Odsłaniają rzeczy prawdziwie ważne. Pomagają dobrze przeżyć czas przygotowania na Zmartwychwstanie. Inspirowane życiem, myślami i twórczością Adama Chmielowskiego – brata Alberta, pokazują drogę do Pana, trudną, ale i pełną zachwytów. Są medytacją nad dojrzewaniem do powołania, życiem w łasce, „grobami codzienności” i nadzieją dotarcia do ziemi obiecanej.  
  
wydawnictwo: eSPe
rok wydania: 2020
ISBN: 978-83-8201-008-4 
format: 140x200 
liczba stron: 112
oprawa: miękka
  

 

wielki czwartek
 
W scenie z Betanii także odruchowo widzimy, że to, co robi Maria, jest piękne. Może niekoniecznie bardzo rozumne, ale piękne. A gdy zatrzymamy się przy tej scenie dłużej, to się okaże, że Pan Jezus oceni jej czyn jako także bardzo racjonalny – to jest ich ostatnie spotkanie i Maria dokonała namaszczenia Jego ciała na pogrzeb (por. Mk 14, 8-10). Jak bardzo racjonalny był jej uczynek, przekonają się wszyscy za kilka dni – z powodu pośpiechu bezpośrednio po śmierci nikt już tego nie zdążył zrobić. 
 
Judasz, który trzy lata był z Jezusem, dzień za dniem, w dzień i w noc, nie dosłyszał, jak Jezus mówił, że Jego czas dobiega końca. Maria z Betanii mogła Jezusa widzieć tylko raz na jakiś czas, a jednak patrzyła na Niego i słuchała Go w taki sposób, że to usłyszała i postąpiła najpiękniej, jak mogła, najlepiej jak w tej sytuacji można było postąpić.
 
W Ewangelii św. Jana arcykapłan mówi: „Lepiej żeby zginął jeden człowiek, niż żeby zginął cały naród” (J 11,50). Święta racja... „Lepiej”, żeby zginął jeden niż wszyscy. To jest właśnie pytanie o dobro bardzo bliskie myśleniu o tym, co się bardziej opłaca.
 
A tymczasem Pan Bóg nie robi tego, co się bardziej opłaca tu, teraz. 

1 2  następna
Zobacz także
ks. Marek Chmielewski SDB

Bez większego ryzyka błędu można powiedzieć, że modlitwa do Anioła Stróża była dla większości z nas pierwszą, jakiej nauczyliśmy się na pamięć. Tak było także w czasach ks. Bosko. On sam skrzętnie wykorzystywał tą naturalną „otwartość na anioły” w swojej praktyce wychowawczej. Traktował Anioła Stróża bardzo poważnie. Był on dla niego przede wszystkim przejawem Bożej dobroci, wyrazem Opatrzności, która nieustannie czuwa nad człowiekiem i jego życiowymi krokami.

 
Jakub Gonciarz OP

W trzecią, czwartą i piątą niedzielę Wielkiego Postu wybrani, a więc ci, którzy w czasie uroczystości paschalnych mają przyjąć sakrament chrztu, uczestniczą w obrzędach zwanych skrutyniami. Nazwa tych obrzędów pochodzi od słowa scrutare, co oznacza przenikać, badać. Skrutynia są to specjalne modlitwy mające na celu przygotowanie serca i umysłu wybranych, aby owocnie mogli przystąpić do sakramentów wtajemniczenia.

 
Janusz Dobry
W październiku 1922 roku, czyli 95 lat temu, Pier Giorgio napisał list do członków koła „Milites Mariae” stowarzyszenia Włoskiej Młodzieży Katolickiej. Zwrócił uwagę, że uczniowie i studenci szkół publicznych, „niestety bardzo zdemoralizowanych”, wystawieni są na ciągłe niebezpieczeństwo. Frassati podkreśla, że wielkim obowiązkiem ludzi młodych jest „ukształtowanie samych siebie”. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS