logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jadwiga Knie-Górna
Niepłodność to także wyzwanie
Przewodnik Katolicki
 


 W Polsce według danych statycznych problem niepłodności dotyka co piątą parę. Od strony medycznej można uzasadnić tylko pewien procent tych przypadków, a to oznacza, że wiele par być może nigdy nie uzyska odpowiedzi na bardzo trudne pytanie: „Dlaczego to właśnie nas spotkało?”.
 
Jan Paweł II, który od początków swojego kapłaństwa bardzo żywo interesował się problemami, jakie na swojej drodze napotykają pary małżeńskie, w adhortacji apostolskiej „Familiaris consortio” napisał: „Bezpłodność jednak, niezależnie od jej przyczyn i związanych z nią prognoz, jest ciężką próbą. Wspólnota wierzących powołana jest do oświecenia i podtrzymania na duchu tych wszystkich, którzy nie mogą zrealizować uprawnionego dążenia do macierzyństwa i ojcostwa. Małżonkowie znajdujący się w tej bolesnej sytuacji powołani są do ujrzenia w niej okazji do szczególnego uczestnictwa w Krzyżu Pana, źródle duchowej płodności. Bezpłodne pary małżeńskie nie powinny zapominać o tym, że „także wówczas, kiedy zrodzenie potomstwa nie jest możliwe, życie małżeńskie nie traci z tego powodu swojej wartości”.
 
Wyszli naprzeciw papieskiemu słowu
 
Katarzyna i Tomasz Jarosz, borykając się z niepłodnością od pięciu lat stwierdzili, że w Kościele brakuje inicjatywy wsparcia duchowego dla takich par jak oni. Przeważnie odprawiane są Msze św. dla osób oczekujących na dzieci, jednak w dziewięćdziesięciu procentach uczestniczą w nich kobiety w ciąży, dlatego Katarzyna z Tomkiem nie odnajdywali się tam. Widok ciężarnych kobiet tylko pogarszał sytuację. Dlatego zwrócili się do księdza proboszcza Tomasza Nowaczka MIC z warszawskiej parafii pw. Matki Boskiej z Lourdes z prośbą o odprawienie Mszy św. w intencji poczęcia dziecka. Dopiero później zrodził się pomysł utworzenia duszpasterstwa dla małżeństw borykających się z niepłodnością.  Jak wiele małżeństw czekało na powołanie takiej inicjatywy, świadczy systematyczny wzrost liczby osób uczestniczących w tych Eucharystiach. Od blisko roku, tak jak działa duszpasterstwo, po Mszach św. odbywają się także spotkania. Jak zauważa pani Katarzyna, do wzięcia udziału w nich trzeba wewnętrznie dojrzeć. Nie każdy potrafi się otworzyć i dzielić się z innymi osobami swoim bardzo intymnym, trudnym problemem, dlatego dotychczas w spotkaniach systematycznie bierze udział około dziesięciu par małżeńskich. – Myślę, że byłoby ich znacznie więcej, gdyby informacja o naszym duszpasterstwie była bardziej rozpowszechniona – dodaje Katarzyna Jarosz. Na spotkania zapraszane są osoby, które cieszą się w kręgach kościelnych autorytetem moralnym, zwłaszcza te zajmujące się dziedziną bioetyki.
 
Małżonkowie starający się o poczęcie dziecka, w głównej mierze interesują się dokumentami Kościoła poruszającymi dopuszczalne metody leczenia niepłodności. Było już spotkanie z ks. Piotrem Kieniewiczem, znanym bioetykiem, zaproszenie przyjęły również osoby z ośrodków adopcyjnych, gdyż taką ewentualność niektóre pary z duszpasterstwa również biorą pod uwagę. Podczas jednego ze spotkań gośćmi byli rodzice adopcyjni, którzy dzielili się swoimi spostrzeżeniami, problemami i oczywiście radościami swojego rodzicielstwa. Bardzo często jest również tak, że pary z duszpasterstwa wymieniają się ze sobą swoimi doświadczeniami na temat lekarzy, leczenia, metod, środków wspomagania leczenia niepłodności dopuszczalnych przez Kościół (np. naprotechnologii, leków czy ziół), większość bowiem z  nich ma wieloletnie doświadczenie walki o dziecko. Warto zatem - jak stwierdza moja rozmówczyni - się nim podzielić i ubogacić.  Osoby z duszpasterstwa otrzymują oczywiście także wsparcie od ich opiekuna, ks. Tomasza Nowaczka oraz siostry Kazimiery, którzy wszystkie pary otoczyli modlitewnym wsparciem. Osoby skupiające się wokół duszpasterstwa małżeństw niepłodnych odbyły także cykl rekolekcji, które również wpisane są w dalszy plan jego działania.
 
 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Adam Prozorowski

Należy przypomnieć, że Bóg przekracza ludzkie rozróżnienie płci. Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, jest Bogiem. Przekracza także ludzkie ojcostwo i macierzyństwo, chociaż jest ich początkiem i miarą: nikt nie jest ojcem tak jak Bóg. Bóg jako wzór Ojcostwa szczególnie wyraźnie przebija się w wypowiedziach Jezusa, które zebrał św. Jan Apostoł w swojej Ewangelii. Najwięcej wypowiedzi na ten temat znajduje się w rozdziale piątym. Przypomnijmy sobie kontekst wypowiedzi Jezusa... 

 
ks. Adam Prozorowski
Mam żonę i trzy córki. W naszym domu nigdy nie mówi się o macierzyństwie, o założeniu rodziny. Żona nie dopuszcza do tych tematów, zresztą, córki wyprawiła do szkoły prowadzonej przez feministki. Córki dorastają i w głowie im tylko kariera i wielka wolność. Dawniej mówiło się o dziewczynie męskiego temperamentu - to chłopak w spódnicy. Moje córy rzadko chodzą w spódnicy, ale nie jest to jedyny rys ich męskiego stylu życia. Obawiam się, że będą bardzo nieszczęśliwe.
 
Janina
Cztery ściany, sufit, pajęczyna w rogu, zamknięta mała przestrzeń. Okno z ograniczonym widokiem na świat. Głucha cisza. Podobne codzienne problemy: Czy będzie miał kto pomóc? Czasem możliwość wykonania samemu niewielkiej pracy. Chciałoby się porozmawiać, ale ludzie pracują, uczą się, nie ma ich przez cały dzień. Godziny przemodlone za bliskich ludzi, którzy stale są gdzieś daleko. Krótka wizyta, puste słowa pocieszenia...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS