logo
Piątek, 24 stycznia 2025 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Niedzielna Ewangelia w rytmie lectio divina
materiał własny
 


 

 
Od pierwszej Niedzieli Adwentu 2016, Studio Katolik wraz z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie planuje wydanie cyklu 10-minutowych filmów-komentarzy pomagających w czytaniu i rozważaniu niedzielnych Ewangelii z roku liturgicznego A. 
 
Filmowe wprowadzenia będą zaproszeniem do lectio divina, czyli do pogłębionej lektury Słowa Bożego. Ta wielowiekowa praktyka modlitewna sięga początków chrześcijaństwa, a składające się na nią cztery etapy: lectio (czytanie), meditatio (medytacja), oratio (modlitwa) oraz contemplatio (kontemplacja) są ścisle oparte o Słowo Boże. 
 
Od wielu lat Studio Katolik podejmuje aktywną współpracę z krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów. Jej owocami są nieustannie wydawane rekolekcje na płytach CD i MP3 (wiele z nich utrzymanych jest w duchu lectio divina) oraz cykl filmowy Dziedziniec Mistrzów Duchowych, w którym dyrektor CFD Krzysztof Wons SDS wielokrotnie zapraszał znane autorytety ze świata Kościoła – biblistów, teologów etc., by wspólnie rozmawiać o lectio divina i Słowie Bożym. Wszystkie nagrania i filmy dostępne są w naszym sklepie internetowym: www.sklep.katolik.pl. 
 
W ramach zapowiedzi cyklu 10-minutowych komentarzy, prezentujemy dwa odcinki filmów. Pierwszy z nich przybliża samą wartość Słowa Bożego i najważniejsze etapy modlitwy Słowem w rytmie lectio divina oraz jak praktycznie starać się żyć Ewangelią z niedzieli, w ciągu tygodnia.

 

Drugi odcinek jest komentarzem do Ewangelii z nadchodzącej, pierwszej niedzieli Adwentu roku C (zapowiedź Paruzji: Łk 21,25-28.34-36). Słyszymy w nim między innymi słowa: "Człowiek jest tak stworzony, że nie może żyć bez przyszłości i świadomości życia wiecznego. Chociaż ucisk – po ludzku patrząc – będzie nie do zniesienia, to łaska Boża jest większa od największych udręczeń. W tym znaczeniu słowo Jezusa jest słowem kojącym. Wprowadza nas w stan pocieszenia..."

 
 
Zachęcamy do wykorzystania i rozpowszechniania filmów na wszelkie sposoby oraz do dzielenia się nimi przy różnych okazjach. 
 
Zobacz także
o. Remigiusz Recław SJ

To dosyć częsta sytuacja, że ktoś ma pretensje do Boga. Czasem będzie to ukryty żal i frustracja Jego postawą, innym razem niezadowolenie okazywane wszem i wobec. Pretensje do Boga mają bardzo różne podłoże, ale ich wspólnym mianownikiem jest to, że Bóg coś obiecał i… nie dotrzymał słowa.

 
Józef Augustyn SJ

Sprawę Jezusa Tomasz traktował bardzo na serio. Był w nią cały zaangażowany. Zmartwychwstanie Jezusa było dla niego, jak i dla innych Apostołów, nie tylko problemem wiary w cud. Był to bardzo osobisty problem: Jak żyć dalej? Komu poświęcić dalej życie? Komu się teraz powierzyć? Tomasz rozumiał dobrze, iż jego życie nabrałoby zupełnie innego znaczenia i sensu, gdyby Jezus żył, gdyby Jezus zmartwychwstał. Stąd też Chrystus traktuje nieufność Tomasza nie tylko z wielkim miłosierdziem, ale także bardzo serio. Spełnia dosłownie wszystkie warunki, jakie Tomasz postawił, aby uwierzyć w tajemnicę Jego Zmartwychwstania.

 
Zbigniew Nosowski

Wiara zadomowionych koncentruje się wokół stabilnej świątyni, wiara poszukiwaczy jest wiarą pielgrzyma. Kościół w Polsce powinien przeorientować duszpasterskie priorytety – aby służyć już nie tylko zadomowionym, lecz także by szukać z szukającymi. Jest taka historia na samym początku Ewangelii św. Marka. Jezus naucza w Kafarnaum, zbiegają się do Niego tłumy, przynoszą Mu licznych chorych i opętanych. On zaś ich uzdrawia i wyrzuca złe duchy.

 

___________________