logo
Piątek, 01 marca 2024 r.
imieniny:
Albina, Antoniny, Radosławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Nabożeństwo dziewięciu czytań w Krakowie - propozycja na Adwent
 


W adwentową sobotę, 3 grudnia o godzinie 20:15 zapraszamy do krakowskiej bazyliki ojców dominikanów na Nabożeństwo dziewięciu czytań inspirowane „Nine Lessons and Carols” – angielskim nabożeństwem rozmyślania nad Narodzeniem Pańskim. Zapraszamy Was do uczestnictwa, będą przygotowane teksty.

 

Podczas nabożeństwa będzie nam towarzyszył krakowski organista Filip Presseisen, w którego wykonaniu usłyszymy zarówno przykłady światowej literatury organowej, jak również improwizacje na tematy adwentowe.

 

Adwentowe Nabożeństwo dziewięciu czytań jest modyfikacją „Nine Lessons and Carols” – pochodzącej z Anglii rozbudowanej formy liturgicznego rozmyślania nad Narodzeniem Pańskim w kontekście stworzenia i odkupienia świata. Wybrane czytania Pisma Świętego wiodą uczestników – jak głoszą słowa modlitwy wstępnej – „od pierwszych dni naszego nieposłuszeństwa, aż do chwały Zbawienia”.

 

W 1880 roku E. W. Benson, anglikański biskup Truro, zainicjował coroczną celebrację Festival of Nine Lessons and Carols, opierając się na średniowiecznych nabożeństwach odprawianych w jego katedrze w wigilię Bożego Narodzenia. W 1918 roku liturgia została zaadaptowana do użytku w kaplicy King’s College w Cambridge, skąd dzięki transmisjom BBC (od 1928 r. radiowym, zaś od 1954 r. również telewizyjnym) stała się ona znana w całym świecie anglojęzycznym. Nabożeństwo zyskało globalną popularność nie tylko w kościołach Wspólnoty Anglikańskiej, ale także w świątyniach luterańskich i rzymskokatolickich.

 

Fundacja DOL
www.liturgia.dominikanie.pl/