Medytacja tygodnia
IV Niedziela Zwykła, rok A
29 stycznia 2023 r.
I Lectio:
Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.
II Meditatio:
Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: "Co Bóg mówi do mnie?"
Czytając błogosławieństwa ogłoszone przez Pana Jezusa, zapoznając się z ich treścią przesłania, które niosą, chciałoby się powiedzieć, wręcz krzyknąć i to bardzo głośno: Przesadzasz Mistrzu! To nie jest możliwe! To ponad ludzkie możliwości, siły! Żyjąc tak zostanę wyśmiany przez ten świat, to się po prostu nie opłaca. A co na to Pan Jezus. On jak dobry trener ciężko trenującego zawodnika uspokaja, że błogosławieństwa to nie punk wyjścia, ale dojścia. Tak jak nie po pierwszym treningu biegacz pobije rekord świata, to i Ty nie od razu staniesz się w pełni miłosierny, cichy czy gotowy na prześladowania. On pragnie pomóc ci to osiągnąć mocą swojej łaski małymi krokami Twojej codzienności. A to poprzez Twoje zaangażowanie w akcje charytatywne, a to, że w pracy czy w domu nie będziesz uciekał się do przemocy i kiedy trzeba staniesz w obronie dobrego imienia drugiego człowieka a może kiedyś też Imienia Pana Jezusa. A to, że będziesz podnosił głos tylko wówczas, kiedy będzie trzeba kogoś ostrzec przed niebezpieczeństwem lub kibicując swojej drużynie piłkarskiej. A to, że będziesz szanował przestrzenie ciszy w swoim środowisku. A to, że będziesz czynił wiele innych małych kroków wedle wskazań ośmiu błogosławieństw.
Czy jestem gotowy podjąć to wezwanie? Czy jestem gotów małymi krokami realizować, wypełniać wskazania ośmiu błogosławieństw? Czy nie przekonuję siebie i innych, że są dalekie od życia, nierealne do wypełnienia? Czy mam świadomość, że On będzie mnie wspierał swoją łaską w ich realizacji? Czy żyjąc wskazaniami zawartymi w ośmiu błogosławieństwach, liczę się z trudnościami, w tym z negatywnymi opiniami wielu moich braci i sióstr, wyśmianiem, pamiętając jednocześnie, że ten śmieje się naprawdę, kto śmieje się ostatni?
Pomodlę się tekstem ośmiu błogosławieństw, prosząc o Bożą moc w ich codziennym wypełnianiu. Dalej będę prosił o pokój dla świata, w tym Ukrainy. Polecę Panu Bogu wypoczywających na feriach, aby nabrali nowych sił do dalszej pracy i nauki.
III Oratio:
Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej "lectio" i "meditatio". Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:
***
![]() |
opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS duszpasterz Centrum Formacji Duchowej, autor książek: ![]() ![]() ![]() |
Poznaj lepiej praktykę kontemplacji ewangelicznej według Lectio Divina
Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym
Zaprenumeruj medytację
Copyright (C) www.Katolik.pl 2000-2023
Patron Dnia
św. Aniela Merici
dziewica
Św. Aniela Merici urodziła się około roku 1470. W roku 1535 w Brescii założyła stowarzyszenie panien pod wezwaniem św. Urszuli, którego członkinie, żyjąc według rad ewangelicznych, ale bez klauzury i habitu zakommego, miały szukać kontaktu z ludźmi, oddziaływać na swoje środowisko, a przede wszystkim otoczyć opieką biedne dziewczęta. Stowarzyszenie św. Urszuli przekształciło się w zakon urszulanek. Św. Aniela umarła 27 stycznia 1540 roku.
jutro: św. Batyldy