logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Komentarz liturgiczny

Głośmy Dobrą Nowinę

   
Dziś Ewangelia w szczególny sposób kompiluje dwa wydarzenia: uzdrowienie człowieka opętanego, który nie mógł mówić, i wezwanie do tych, którzy mają głosić Ewangelię, mówić całemu światu o Jezusie. Trudno być apostołem, gdy brakuje człowiekowi słowa. Słowa – czyli Chrystusa. Istnieje przecież niebezpieczeństwo, że nie znając Pana, głosić będziemy siebie, swoje przekonania. Równie wielkim niebezpieczeństwem jest także to, że zarażeni duchem niemym będziemy milczeć – szczególnie wtedy, gdy trzeba głośno wołać! Jak trudno przychodzi nam czasami mówić Ewangelią, mówić Chrystusem. Gotowi jesteśmy raczej milczeć, niż głosić Dobrą Nowinę. W Ewangelii czytamy, że gdy uzdrowiony zaczął mówić, tłumy się zdumiewały. Nie tylko przecież tym, że otworzyły mu się usta, ale i zapewne dlatego, że zaczął wypowiadać słowa piękne, największe: być może z jego ust wypłynęła pieśń miłości do Chrystusa. Dopiero ta scena tłumaczy nam, dlaczego Jezus woła: Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało…
 
Panie Jezu Chryste, jeśli do tej pory milczałem, dziś pragnę mieć usta pełne Ewangelii. Głosić ją dniem i nocą, aż po krańce świata. Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
 

Rozważania pochodzą z książki
 
o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl
 

Patron Dnia


św. Elfeg
 
biskup i męczennik

Św. Elfeg urodził się w rodzinie szlacheckiej. Wcześnie zrezygnował z życia światowego i wstąpił do klasztoru. Po kilku latach został pustelnikiem; zamieszkał w nędznej lepiance. W roku 984 przy pomocy św. Dunstena został wybrany biskupem Winchesteru. W roku 1006 został mianowany arcybiskupem Canterbury. W owym czasie Anglię nękały najazdy Duńczyków, którzy grabili i obracali w perzynę kraj, rządzony przez słabego króla Etheelreda. Arcybiskup pałał chęcią poświęcenia się za swój lud i starał się ściągnąć na siebie okrucieństwa pogan. Jego katedra została spalona, a on uwięziony i poddany torturom. Odmówił jednak sprzedaży dóbr kościelnych, aby zapłacić okup. Zginął 19 kwietnia 1012 roku.

jutro: św. Marcela

wczoraj
dziś
jutro