logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków: Centrum miasta wypełni muzyka niezwykła
 


W poniedziałek ruszają Warsztaty Muzyki Niezwykłej, które zgromadzą około 300 osób. Kolejne Warsztaty Muzyki Niezwykłej odbędą się w Krakowie, w dniach 22-28.07.2019. Serdecznie zapraszamy wszystkich dotychczasowych i nowych uczestników!
 
W poniedziałek u krakowskich dominikanów rozpoczynają się największe w Polsce – a może i na świecie – warsztaty muzyki liturgicznej. Zabytkowe mury wypełni prawie 300 uczestników z całej Polski i nie tylko. Całodzienne zajęcia prowadzić będą wybitni eksperci, teoretycy i praktycy zarazem, w tym znany i ceniony ekspert od polifonii korsykańskiej, Jean-Étienne Langianni z Francji.
 
Piąta edycja Warsztatów Muzyki Niezwykłej odbędzie się w dniach 22-28 lipca 2019 roku. Od 2013 roku organizuje je w obecnej formule Dominikański Ośrodek Liturgiczny, który jest prekursorem różnego rodzaju warsztatów śpiewu już od 2004 roku.
 
Śpiewać jak Serafini
 
„«Święty, Święty, Święty» – taką pieśń śpiewają Serafini, czyli aniołowie, którzy są najbliżej Boga, których skrzydła są rozżarzone Jego miłością” – mówi o. Wojciech Sznyk OP – dominikanin, muzyk i koordynator warsztatów. – „My też, razem z aniołami i świętymi chcemy zbliżać się do Tronu Bożego przez muzykę, wspólny śpiew, wspólną liturgię; przez muzykę chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu: chorał gregoriański, polifonię korsykańską, śpiew wielogłosowy i jednogłosowy” – wyjaśnia o. Sznyk.
 
Tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w jeszcze większym stopniu nakierowane są na praktykę modlitwy, mają również wymiar rekolekcyjny. Stąd grupy śpiewu gregoriańskiego będą zajmować się przede wszystkim przygotowaniem Liturgii Godzin oraz wybranych części mszalnych, a wieczory w większym stopniu niż w ubiegłych latach przeznaczone będą na wspólną modlitwę.
 
Zajęcia poprowadzą w tym roku wybitni eksperci w swojej dziedzinie: Paweł Bębenek, Marcin Bornus-Szczyciński, Grzegorz Doniec OP, Paweł Grochocki, Dawid Kusz OP, Jean-Étienne Langianni, Rafał Maciejewski, Katarzyna Młynarska, Piotr Pałka, Robert Pożarski, Urszula Rogala, Andrij Szkrabiuk, Magdalena Szymańska, Olga Trzebicka, Elżbieta Wtorkowska, Artur Zajt oraz Krystian Neścior. Konferencje wygłosi o. Łukasz Miśko OP – doświadczony duszpasterz i pasjonat muzyki liturgicznej.
 
Realna zmiana na lepsze
 
– „Poprzez te warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce” – zaznacza Michał Wsiołkowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. – „Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju”.
 
Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Ich celem jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej.
 
Poprzednie warsztaty odbyły się w sierpniu 2017 roku, a potwierdzeniem ich wysokiej wartości są nie tylko świadectwa uczestników, ale także niesłabnące zainteresowanie inicjatywą. W tym roku formularz zgłoszeniowy wypełniali zarówno stali bywalcy, jak i wiele osób, które na dominikańskie warsztaty przyjadą po raz pierwszy.
 
Otwarte koncerty i nabożeństwa
 
Tegorocznym warsztatom towarzyszyć będą wieczorne wydarzenia dostępne dla wszystkich zainteresowanych (od poniedziałku do soboty o 20:15): aż trzy niezwykłe koncerty, nabożne śpiewanie, wigilia gregoriańska, misterium Męki Pańskiej i bizantyjski Paraklisis do Bogurodzicy.

***
 
Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.
 
www.liturgia.dominikanie.pl/