logo
Niedziela, 29 maja 2022 r.
imieniny:
Benity, Maksymiliana, Teodozji, Urszuli, Bogusławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Dziś uroczystości odpustowe św. Pawła Pustelnika i nabożeństwo dla dzieci
 


Św. Paweł Pierwszy Pustelnik patron Zakonu Paulinów czczony jest również jako opiekun dzieci i matek oczekujących na potomstwo lub pragnących je mieć. Dziś uroczystości z udziałem wiernych. Sumie odpustowej w bazylice o godz. 11.00 przewodniczyć ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który jest także paulińskim konfratrem, a więc przyjacielem Zakonu. Ta Msza św. transmitowana będzie na jasnogórskim kanale YouTube. O godz. 16.15, także w bazylice, sprawowane będzie specjalne nabożeństwo do św. Pawła Pustelnika z błogosławieństwem dzieci.

 

Nabożeństwu z udziałem najmłodszych od lat przewodniczy bp Antoni Długosz, nazywany „biskupem od dzieci”.

Mali pielgrzymi otrzymają błogosławieństwo i przygotowane przez paulinów upominki w postaci obrazków, słodyczy czy owoców pustyni – daktyli i fig. Ten gest ma przypomnieć św. Pawła, który w czasie pustelniczego życia żywił się jedynie daktylami oraz chlebem przynoszonym przez kruka, a także symbolizuje Boże czuwanie nad życiem każdego człowieka.

 

Zwyczaj obdarowywania najmłodszych wprowadził na Jasnej Górze w latach 80 - tych XX w. o. Rufin Abramek. Podjął on inicjatywę ówczesnego administratora klasztoru jasnogórskiego o. Leona Chałupki, który będąc wcześniej przeorem klasztoru w Warszawie częstował dzieci daktylami na zakończenie „Pawełek”, czyli nowenny przygotowującej do obchodów uroczystości św. Pawła Pustelnika.

 

Św. Paweł z Teb uważany jest powszechnie za pierwszego eremitę i ojca życia pustelniczego. Urodził się w Tebach ok. 230 r. w zamożnej rodzinie chrześcijańskiej. Po śmierci rodziców odziedziczył spory majątek. Prześladowania chrześcijan za rządów cesarza Decjusza dotknęły również i jego. Gdy w ręce prześladowców chciał wydać go chciwy szwagier, Paweł znalazł schronienie na pustyni, nieopodal Morza Czerwonego. Prześladowania ustały, ale Paweł wybrał jednak samotne życie na pustyni. Przeżył tam 90 lat, wśród umartwień i postów, na modlitwie i oddaniu Bogu.

 

Relikwie świętego pustelnika trafiały z rąk do rąk, by w XIV w. dotrzeć do Budapesztu, bo to na węgierskiej ziemi ostatecznie ukonstytuował się zakon znany jako Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Liczne łaski wypraszane przy tych relikwiach sprawiły, że do jego sarkofagu przybywały rzesze pielgrzymów. Zauważono, że szczególnymi względami Świętego cieszyły się dzieci, stąd też polecano je Bogu przez wstawiennictwo pustelnika, a także matki, które spodziewały się potomstwa lub je pragnęły mieć.

 

Mirosława Szymusik
jasnagora.com